Nagy értékű állami tulajdonú ingatlanok kerülnek kalapács alá

Megszabadulna az állam az EMMI volt irodaházától, amely még most is azbesztes, valamint a budai Vár egyik újabb értékes ingatlanának is új tulajdonosa lehet. Néhány milliárd kell hozzá.

A cikk eredetileg laptársunk, az mfor.hu oldalán jelent meg.

Eladná az állam az Emberi Erőforrások Minisztérium azbeszt miatt elhagyott épületét az V. kerületi Arany János utcában - derül ki a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. aukciós oldaláról. Csütörtöktől hétfőig lehet licitálni az ingatlanra, a kikiáltási ár pedig 3,9 milliárd forint. A vagyonkezelő nem is titkolja, hogy az irodaház nyomokban azbesztet tartalmaz.

Tájékoztatjuk az árverezőket, hogy épületben azbesztmentesítést végeztek. Az azbesztmentesítés során feltételezhetően csak a környezetre közvetlen veszélyforrást jelentő azbeszttartalmú anyagok eltávolítása történhetett meg. A korábbi azbesztfelmérés során fellelt azbeszt tartalmú anyagok a beépítettségük okán nem jelentenek közvetlen veszélyforrást a környezetre, vagy az ott tartózkodókra, így azonnali cseréjük nem volt indokolt, azok a mai napig az épületben jelenleg megtalálhatóak. Mindezek alapján megállapítható, hogy azbeszttartalmú anyag még maradhatott az épületben - olvasható az elektronikus árverés leírásában.
A megmaradt mennyiség pontos mértékéről, illetve a kármentesítés mértékéről az MNV nem rendelkezik további információval, de az ingatlan azbeszttartalma, az esetleges további azbesztmentesítési feladatokkal kapcsolatbvan nem vállalják a felelősséget. Ha nem lenne elég az azbeszt, ráadásul még a környék egyik legrondább épületéről van szó, amely vélhetően csak a belvárosi elhelyezkedés miatt érhet 3,9 milliárd forintot. Világörökségi védőövezetben fekszik, de nem műemlék az EMMI volt irodaháza.

Három éve áll üresen az ingatlan: az Index írta meg 2017. januárban, hogy azbesztos-koncentrációt mértek az épületben, ami aggodalmat okozott a dolgozók körében. A minisztérium szerint nem kellett félni, mert a napi irodai munka során a munkatársak nem voltak kitéve az azbesztszennyezés kockázatának. Ennek ellenére 2017 nyarán kiköltöztek az épületből, azóta csak néhány amerikai filmet forgattak benne.

Szintén az MNV által eladásra kínált csomag része a Szentháromság téren található Burg Hotel a budai Várban. Nem kizárt, hogy lesz érdeklődő a házra, hiszen éppen mellette rekonstruálják a Pénzügyminisztérium leendő székházát. A kikiáltási ár 1,6 milliárd forint, de csak csomagban eladó az EMMI azbesztes épületével, így összesen 5,5 milliárd forintot kéne fizetni a két házért.

A budai Várnegyed  a Világörökség része. Szállodánk főbejárata a Szentháromság térről nyílik, a festői panoráma nemcsak innen, hanem a szállodai szobákból is élvezhető. Mind a 26 szoba kilátása egyedülálló, és vendégeink az ágyból is gyönyörködhetnek a megvilágított Mátyás templom látványában - olvasható a Burg Hotel bemutatkozása.
Az MNV július végén jelentette be, hogy a világjárvány miatt kialakult helyzet enyhülése után, a gazdaság újraindításával összhangban lehetőség nyílik a tavaly megkezdett, a portfóliótisztítást célzó értékesítési akció folytatására. A következő hetekben 14 különböző tematikájú ingatlancsomaggal és több mint 30 egyedi tétellel gazdagítja kínálatát a társaság. Eladó lehet például a balatonőszödi kormányüdülő és az Andrássy úti MÁV-székház is, amelyeket korábban már milliárdokért próbáltak átadni új tulajdonosnak.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo