Muszáj belevágni a hitelbe a fejlődéshez

A magyar gazdasági kilátások kedvezőek, a hazai bankpiac pedig erős hitelezési képességével és hajlandóságával aktív részese lehet a bővülésnek – állítja a K&H. Mivel régiós viszonylatban sem a lakosság, sem pedig a vállalatok nincsenek nagymértékben eladósodva, így a hitelezésen keresztüli gazdasági élénkülés lehetősége adott.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A következő időszakban gyorsuló növekedés várható: Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szerint az idén sokkal komolyabb gazdasági növekedésre van kilátás, mint korábban, először is a gazdaságba érkező uniós források miatt. A magyar GDP 2017-ben akár 3,7 százalékkal gyarapodhat, ha a nemzetközi környezet a tavalyihoz hasonlóan alakul, azaz nem lesz jelentős lassulás Európában vagy éppen Kínában. 2018-ban pedig szintén 3 százalék feletti növekedésre lehet számítani. Az idei inflációs pályáról a szakember elmondta, hogy a jelenlegi kilátások alapján az idén 2,6 százalékos éves átlagos infláció várható.

A K&H vezető elemzője szerint a beruházások tekintetében is pozitívabb időszaknak nézünk elébe. Ugyan a vállalkozások kevesebb mint fele, mindössze 42 százaléka készül valamilyen fejlesztésre idén a K&H kkv bizalmi indexe szerint, ami az index 12 éves történetében a második legalacsonyabb arány, az elemző szerint erre számítani lehetett, hiszen a korábbi uniós forrásokból finanszírozott beruházások nagy része 2015-ben befejeződött, az új fejlesztések pedig tavaly még nem indultak el. 2017-ben azonban a beruházások két számjegyű növekedésével lehet számolni: ezt elsősorban az uniós forrásokon alapuló beruházások, az alacsony tavalyi bázis, az építőipari fejlesztések, és az alacsony kamatkörnyezet is segítik. Németh Dávid szerint az adósságmutatók javulnak, így a következő két évben további felminősítések is várhatóak.

Kép: Pixabay

Közös cél, hogy felpörögjön a hitelezés

Hendrik Scheerlinck, a K&H Csoport vezérigazgatója elmondta, hogy a gazdaság egyelőre a hitelezés felfutása nélkül bővül, továbbra is alacsony az igény a hitelekre. Ugyanakkor a hitelkereslet fokozott élénkülésére van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyezni tudjon a régiós társaival. A pénzintézeti szektor a bővülő gazdaságban a hitelezési aktivitás fokozásával járulhat hozzá a fejlődéshez, melyhez a szektorban mind a képesség, mind pedig a hajlandóság megvan. Ezen a folyamaton a kormányzat és a Magyar Nemzeti Bank intézkedései is segíthetnek. Az alacsony beruházási szándék a kkv-k esetében is tapasztalható: 2016 utolsó negyedévében mindössze 42 százalékuk tervezett beruházást.

A beruházások számottevő csökkenése a GDP-ben is látszik: 2016-ban az első becslések alapján 2 százalékos volt a bővülés, a lakossági fogyasztás és a nettó export hajtotta a GDP-t. A keresleti oldalon - elsősorban az uniós források hiánya miatt - a kormányzat költései sem járultak hozzá a növekedéshez. 2017-ben 3,7 százalékos GDP-növekedésre számítunk Magyarországon.

„A vállalkozások hiteligénye még mindig alacsony, de javulás látható” – tette hozzá Hendrik Scheerlinck. Az erős magyar gazdaság közös érdek, így a bankok célja, hogy megfelelő kockázatvállalás mellett felpörögjön a hitelezés. A pénzügyi szektor egészséges működését segíti, hogy a bankadó 2017-re tovább csökken. A vállalati hitelezés feltételei javulnak, az elkövetkező években az uniós források, és új beruházásokat felpörgethetik a vállalati hitelezést, amit a kiszámítható gazdaságpolitika tovább javíthat.

Világgazdasági kockázatok

A nemzetközi kockázatokkal - mint például a francia és holland választás - kapcsolatban, a szakember elmondta: az Európai Unióból való tényeges kilépést nem tartja valószínű forgatókönyvnek. Ahogy attól sem kell tartani, hogy a britek kilépése miatt Magyarország ne kapná meg a jóváhagyott uniós költségvetési forrást. A brit kilépési tárgyalásokban az elemző szerint az első szakasz, azaz a következő 6-8 hónap ígérkezik nehezebb időszaknak.

Németh Dávid kiemelte: a piacok egyelőre nem félnek Donald Trumptól sem. A várható protekcionista irányváltás az eddiginél jobban fókuszál az amerikai termelés fejlesztésére és a külföldön termelő amerikai cégek hazacsábítására.  Németh Dávid szerint a büntetővámok bevezetése elég veszélyes lenne az amerikai gazdaságra, és erőteljesen kérdőjeles, hogy Trump meglépné-e. Az elemző szerint a piacok várakozása túlfűtöttnek tűnik, a dollár rövidtávon erősödni fog, közép és hosszú távon azonban gyengülhet a dollár az euróval szemben.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo