Mit ér a papír, ha magyar?

Duális oktatás – ennek fontosságában mindenki egyetért. Mármint, a munkaadó, az oktatási intézmény és a nemzetgazdasági szaktárca egyaránt!

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Két jeles magyar egyetemtől is azt a választ kaptuk kérdésünkre, hogy egykori diákjaik meglehetősen keresettek a munkaerőpiacon. A Pécsi Tudományegyetem végzőseinek kétharmada kevesebb, mint három hónap alatt talál munkát. Jórészt a környéken kapnak állást, és mintegy négyötödük olyat, ami megfelel a végzettségének. A Budapesti Corvinus Egyetem egykori diákjait is keresik. Ott jövőre lesz húszéves a karriertervezési szolgáltatás, amin keresztül évente három–ötezer állást és szakmai gyakorlatot hirdetnek meg.

A gyakorlati tudás hiányzik

Július 1-jével háromszáz szakiskola átkerült a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz. A szaktárca azt szeretné elérni, hogy a jelenlegi ötvenezerről hetvenezerre nőjön az úgynevezett duális szakképzésben részt vevők száma. Ebben a rendszerben a diákok elméleti képzését az oktatási intézmények, a gyakorlatit pedig a cégek végzik, vagyis a szak- és szakközépiskolások tanidejük egy részét nem az iskolában, hanem az intézménnyel együttműködő cégnél töltik el. A gazdasági kamara felajánlotta, hogy nyolcezerről akár húszezerre is növelheti a gyakorlati képzésben részt vevő vállalatok számát. Ez azt jelenti: a következő tanévtől már nem a diák dönt arról, hogy a tanműhelyben vagy egy cégnél kapja-e meg a gyakorlati oktatást. Előbbit csak abban az esetben választhatja, ha a kamara igazolja, hogy nem tudott megfelelő képzési helyszínt nyújtani.

A magyarországi Bosch csoport évek óta hangsúlyozza, hogy az egyetemről, szakiskolából kikerülők elméleti tudása kielégítő, de a gyakorlati oldal még hiányos.

Kép:Fotolia

– Nem a papír a lényeg, mert így is, úgy is legalább egy év, mire nálunk betanul a technikus vagy a mérnök. Ezért döntöttünk úgy, hogy aktívan részt veszünk a duális képzésben – mondta Somogyi András, a Bosch csoport országos humánerőforrás-igazgatója.

A maguk tervezte oktatási anyaggal 2013 őszétől indították el az első kurzust Miskolcon, az Andrássy Gyula Szakközépiskolában. A fiatalok idén júniusban végeztek. A felsőoktatásban is úttörő szerepet vállaltak: ugyancsak Miskolcon Lean-szakember-képzés folyik, ősztől pedig Gödöllőn és a Budapesti Gazdasági Főiskolán indul hasonló kurzus.

A Tesco szerint is a gyakorlati tudással van a legnagyobb gond. A cégnél úgy látják, hogy legtöbbször nem is új kollégájuk a hibás, hanem az intézmény, ahol tanították őket. Egészen egyszerűen azért, mert ezek az iskolák képtelenek követni a technika gyors fejlődését. A legegyszerűbb példa erre: hogy adjon el valaki egy táblagépet, ha az nem is szerepel a tananyagban! Igaz, a munkavállalónak is nyitottabbnak kellene lennie az újdonságokra – vélik.

– Az áruházlánc folyamatosan képzi dolgozóit, és természetesen előnyben részesítik azokat, akik már a tanuló időszakot is nála töltötték. Azt viszont sajnálják, hogy a hiányszakmák felnőttoktatása nem támogatott – tudtuk meg a sajtóosztálytól.

Az egyetemek is érzik a munkaadói oldal igényét a gyakorlatiasabb tudásra. A Budapesti Corvinus Egyetem szeretne megfelelni a kérésnek, de úgy látja, a bolognai rendszer és a kötelező szakmai gyakorlat bevezetése, illetve az a tendencia, hogy egyre több diák akar és tud is dolgozni a tanulmányai alatt, sokat javított a helyzeten. A Pécsi Tudományegyetemen is a duális képzés fejlesztésében látják a helyzet kulcsát, különös tekintettel a műszaki és az informatikai területre.

– Az egyetemi évek alatt megszerzett tudás mellett ugyanolyan súllyal esik latba a munkaadóknál a szorgalom, a rátermettség és a hozzáállás – tette hozzá Kottász Gergely, az egyetem sajtóreferense.

Így lehet spórolni a szakképzési hozzájáruláson
Szeptembertől a cégek által fizetett szakképzési hozzájárulás a felsőoktatási duális képzés keretében szervezett szakmai gyakorlattal is teljesíthető. Az elszámolhatóság mértéke egyeztetés alatt áll – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Itt találja a részleteket.
A Tesco illetékese is egyetértett ezzel: társaságuknak az a legfontosabb, hogy náluk a vásárlókat a tudásuk legjavát adó munkatársak szolgálják ki. Ehhez azonban az állásra jelentkezőknek is nyitottabbnak kell lenniük, és az egész életen át való tanulás követelménye is mindenütt érvényes.

Nyelvtudás, nyelvtudás és nyelvtudás!

A Bosch illetékese szerint Magyarországon sok műszaki diplomásra lenne szükség, és a cégek versenyeznek is a jó szakemberekért. Míg azonban Németországban két számjegyű az összes diplomás között a műszaki végzettségűek aránya, addig Magyarországon még mindig csak hat százalék körüli. Szerinte ennek legalább a duplájára lenne szükség.

A nyelvtudás fontosságában is egyetért az oktatói és a munkavállalói oldal. Míg azonban az egyetemek úgy látják, hogy ezzel gyakorlatilag nincs gondjuk, hiszen hozzájuk már eleve egy-két nyelv tudásával érkeznek a fiatalok, addig a munkaadók úgy érzik, a gyakorlatiság, bizony, itt is hiányzik: az ifjak visszariadnak, ha beszélniük kell.

Amellett, hogy még mindig nem gyakorlatias a magyarországi nyelvoktatás, más baj is van: a pályakezdők nem tudnak jól kommunikálni. Megrettennek, ha több ember előtt kell prezentálniuk. A Boschnál például szakmai mentorok segítik a frissen belépő diplomásokat. Sőt, működik egy Junior Manager program is, amelynek a keretében képzik a jövő vezetőit.

A nemzetgazdasági szaktárca azt reméli, hogy a duális oktatás térnyerésével erősödnek a diákok kompetenciái. A valós gazdasági körülmények között zajló gyakorlati képzés ugyanis önálló feladatellátást és szakmai együttműködést vár el a tanulóktól.

Öt érv, amiért minden vállalkozónak nyelvet kéne tanulnia
A magyar emberek nagy többsége nem beszél az anyanyelvén kívül semmilyen nyelven, és a kormány sem egyértelműen áll a nyelvoktatás mögött. Ugyanakkor a mai versenyben egy vállalkozó szinte biztos, hogy lemarad, ha nem beszél semmilyen nyelven. Legalább 5 érv szól amellett, hogy ráfeküdjünk a nyelvtudás fejlesztésére.
Mi lett veled felnőttképzés?

2013-ban a gyakorlati időket az OKJ-s rendelet átlagosan a háromszorosára emelte: ha mondjuk egy állásban lévő ember szeretné a pék szakmát kitanulni, akkor a megnövekedett óraszámok miatt legalább két évig hetente egy napot a tanfolyamon kell töltenie. Támogatás, ösztöndíjrendszer nélkül ez nem életszerű.

Most a tanulót vállaló cégek bővülését különböző kedvezményekkel kívánja segíteni a kormány. A kis- és középvállalkozások például elszámolhatják az oktató bérköltségét, a nagyvállatok pedig kedvezményeket kapnak a tanműhely fenntartásához, illetve automatikusan jár nekik az eddig pályázat útján elérhető fejlesztési támogatás. Szeptembertől pedig a vonatkozó törvény hatályba lépő módosítása szerint a duális képzés keretében szervezett szakmai gyakorlattal a szakképzési hozzájárulást – mértéke a szociális hozzájárulási adóalap másfél százaléka – is teljesíthetik az érintett cégek.

Arra is kíváncsiak voltunk, a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz átkerült iskolákban mely szakmákat részesítik előnyben. A minisztérium sajtóosztályán azt válaszolták: ez megyénkként változik az igények szerint, de az ács, az épület- és szerkezetlakatos, a hegesztő, a gépi forgácsoló, a kőműves, a hidegburkoló, a központifűtés- és gázhálózatrendszer-szerelő, a víz-, csatorna- és közműrendszer-szerelő, a szociális gondozó, az ápoló szakma képzését tartják a legfontosabbnak. A Tescónak, mint az egyik legnagyobb hazai külföldi munkaadónak viszont leginkább pékekre, húseladókra, frissáru-pultosokra lenne szüksége. A társaságnál is tudják, hogy ilyen szakembereket Európában is keresnek, ezért saját dolgozóikat képzik át OKJ-s tanfolyamokon.

László Márta

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo