Milyen gazdasági lépéseket tehet az új Orbán-kormány?

Nagy gazdaságpolitikai fordulat nem várható a választások után, ugyanakkor lesz teendője az új kormánynak. A legfontosabb kérdés, hogy mennyire lesz szigorú a 2019-es büdzsé – mondta K&H bank elemzője a magyar gazdaságpolitika jövőjéről.

„Az első reakciók alapján a piacok számítottak arra, hogy a kormány erős támogatottságot kap. A választások után nem várható komolyabb gazdaságpolitikai fordulat, közép- és hosszabb távon azonban lesz teendője a kormánynak” – mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.

A választások nem okoztak felfordulást a pénzügyi piacokon a magyar eszközök esetében. Az euró árfolyama a devizapiacon hétfőn reggel 312 forint körül mozgott, ez lényegében megegyezik a korábbi szinttel. A budapesti tőzsde pedig hétfőn reggel erősödéssel kezdett.

Bod Péter Ákos: kockázattá nőtt a munkaerő kérdése
Általános kép, hogy a magyar gazdaság növekedési szakaszban van, rég volt ilyen kedvező a foglalkoztatottság, nőnek a bérek, emelkedik a fogyasztás. Az uniós források hozzáférésének várható szűkülése, a munkaerőhiány és az olyan húzóágazatokban, mint az autóipar, végbemenő forradalmi technológiai változások azonban komoly kihívásokat jelentenek a jövőre nézve.
Magas a hiány, kérdés, kell-e megszorítás

Rövid távon az egyik leglényegesebb szempont, hogy szigorúbb lesz-e a 2019-re készülő költségvetés, mint mondjuk az idei. Az idén 2,3 százalékos költségvetési hiányra van kilátás, részben a választások miatti kiadások emelkedése miatt. Persze ez az érték az év hátralévő részében mérséklődhet, ám a jövő évi önkormányzati választások miatt erre kicsi az esély. „Az a kérdés, hogy a jövő évi büdzsében visszaszorítják-e a hiányt a 2017-es 2 százalék környékére vagy akár az 1-1,5 százalékos sávba, mert erre is volna lehetőség. Egy jelentősebb hiánycsökkentés azt mutatná, hogy a kormány figyel a kiadásokra, ezt pedig várhatóan a hitelminősítők is értékelnék ősszel, amikor újra napirendre veszik a magyar osztályzat felülvizsgálatát” – tette hozzá a szakértő.

A hiánycsökkentésre azért lenne szükség, mert a ciklikusságot figyelembe véve strukturálisan kedvezőtlenül alakul a hiány. Mégpedig azért, mert a gazdasági növekedés magas, ezáltal az adóbevételek emelkednek, ehhez képest azonban nem mérséklődött a deficit. A hiánycsökkentésre a jobb hitelminősítés elérése mellett azért is szükség lenne, mert az egyensúlyi költségvetési pozícióra, azaz a 0 százalékos szint felé kellene terelni a hiányt a nemzetközi kilátások miatt.

„A legnagyobb fejlett gazdaságok ugyanis jelenleg a potenciális növekedési szintjük felett bővülnek, ez pedig azt is jelenti, hogy a következő időszakban előbb-utóbbi lassulni fognak, ami a mostaninál kedvezőtlenebb nemzetközi helyzetet eredményez. Ha pedig a magyar költségvetés hiánya alacsony, akkor az egy romló nemzetközi gazdasági környezetben nagyobb mozgásteret ad a gazdaságpolitikának” – mondta Németh Dávid.

A vártnál is gyorsabban nőtt a magyar gazdaság
2017-ben a vártnál gyorsabban, 4 százalékkal bővült a magyar gazdaság. Ez jóval magasabb az EU 2,6 százalékos átlagánál, a régióban azonban csak közepes ütem. A növekedés idén is megközelítheti a 4 százalékot. A beruházások tavalyi 17 százalékos növekedése idén közel felére lassul, a fogyasztás 4 százalék feletti emelkedése lényegében fennmarad.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo