Mi kell a magyar gazdaságnak?

Ahhoz, hogy jövőre az ország ne süllyedjen a stagnálás szintjére, a gazdaságnak friss tőkére, az új vállalkozásokat segítő hitelekre és bővülő piacokra van szüksége, jelentette ki Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter pénteken, a gazdaságfejlesztési és államadósság-konferenciát követő sajtótájékoztatón Zalaegerszegen.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 


Matolcsy György
Fotó: NGM

Magyarország 2010 második felében megakadályozta a pénzügyi csődöt, idén pedig „minden megújulás, átszervezés elindult, melyek révén néhány éven belül sikeresebbek lehetünk" - mondta Matolcsy György a Széchenyi Klub, a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének helyi szervezete, valamint a megyei munkaadók és gyáriparosok szövetsége szervezésében tartott konferencia utáni sajtótájékoztatón. Ugyanakkor újabb veszélyforrással is szembe kell nézni: az év közepén „lecsapott" az eurózóna újabb pénzügyi válsághulláma - tette hozzá a nemzetgazdasági miniszter.

A költségvetés, az államadósság, a pénzügyek felől már nem sebezhető a magyar gazdaság - a költségvetés a miniszter szerint biztonságosan 3 százalék hiányt mutat, az államadósság pedig csökken -, most a növekedés van veszélyben.

Növekedési fordulatra van szükség, ezért hétről hétre lesznek lépések, amelyek lényege, hogy ne csupán az államháztartás, az államadósság kerüljön biztonságba, de legyen növekedés is - hangsúlyozta Matolcsy György.

A növekedés feltételei
Mellár Tamás, a KSH volt elnöke, a Pécsi Tudományegyetem professzora a szeptemberi 49. Közgazdász-vándorgyűlésen azt mondta, a magyar gazdaság kilátásai a közeljövőre nézve kedvezőtlenek: –1 és +1 százalék közötti GDP-változás várható és további mínusz 1 százalék, ha a devizahitelesek 20 százaléka végtörleszt, ezenkívül növekvő államháztartási hiány és/vagy drasztikus megszorítások. Mellár szerint nem szabad az adósság elleni harcot a gazdaságpolitika meghatározó elemévé tenni, és nem szabad fenntartani „ a perverz jövedelemelosztást”, vagyis az egykulcsos szja-t. Ugyanis az adósság csak jelenség, és nem ok, gyors csökkentése pedig vagy a vagyon elherdálásához, vagy a növekedési potenciál további romlásához vezethet. Az egykulcsos szja tovább rontja a középosztály túlélési esélyeit, nem szolgálja a piac bővülését, sem a fogyasztás növekedését.
Chikán Attila akadémikus, az első Orbán-kormány gazdasági miniszter, a Corvinus Egyetem professzora ugyanitt azt mondta: átfogó koncepció, hosszú távú gondolkodás, az általános szabályok, a nemzeti sajátosságok figyelembevétele és különösen a reálgazdaság fontosságának elismerése nélkül nem képzelhető el tartós növekedés. A gazdaság fejlődéséhez a gazdaságot támogató intézményi rendszer, az állami és a piaci szerepek harmóniájára van szükség. Átfogó és sokoldalú versenyképességi politika és az ezt támogató intézményi rendszer nélkül nehezen képzelhető el tartós növekedés, nyomatékosította Chikán Attila.
(Erről részletesebben a Piac & Profit magazin 2011/10. számában olvashat.)

A devizahitelesek „kiszabadítása a fogságból" a gazdasági növekedés kulcskérdése; a devizahitelek gyors kiváltása, a végtörlesztés azt jelenti, hogy 150-200 ezer ember kijöhet az adósságcsapdából. Elindult egy új otthonteremtési rendszer is, amely néhány éven belül ugyanolyan eredményeket produkálhat, mint a 2000-ben elindított program - mondta a miniszter, emlékeztetve arra: akkor több mint duplájára nőtt a lakásépítés. Néhány éven belül ettől a programtól is ezt várják, tette hozzá. Hangsúlyozta: megkezdődtek olyan programok is, amelyek egyrészt jobban kihasználják az európai uniós fejlesztési programokat, másrészt kiegyenlítik a bankok által „kiszívott" forrásokat. A kormány új hitelrendszert dolgoz ki, ugyanis a „külföldi tulajdonú anyabankok több ezer milliárd forintot szívtak ki, és ezt a pénzt pótolni kell". (Az Európai Tanács szerint feltőkésítésre szorulnak a Magyarországon is jelen lévő bankok anyabankjai.) 

Matolcsy beszélt arról is, hogy az arányos 16 százalékos, egykulcsos adórendszerre történő áttérés három év alatt megy végbe. Utalva az átmenet nehézségeire megemlítette: vannak olyan munkáltatók, amelyek a kormány, a szakszervezetek és a munkaakadók kérése ellenére sem emeltek bért. (A minimálbér emelésének hatásairól itt olvashat.) A kormány elismeri, hogy minden munkaadó más-más nehézségekkel - piac, tőke, hitel, árak - küzd, „ennek ellenére ilyen nagy nemzeti ügy, amely egy másik jövőt megalapozó adórendszerre történő áttérést jelent, mindenkiben azt kellene, hogy erősítse, hogy tegyen hozzá a bérekhez" - hangsúlyozta a miniszter.

A konferencián a nemzetgazdasági miniszter Díszes Tanúsítványt adott át az Államadósság elleni Alapba 1 millió forint feletti összeget befizetőknek.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo