Mi a legnagyobb probléma?

A magyarok 61 százaléka szerint a munkanélküliség, míg 45 százalék szerint az ország gazdasági helyzete a legnagyobb probléma, amellyel jelenleg Magyarországnak szembe kell néznie - derül ki a tavasszal végzett közvélemény-kutatás eredményeit összegző Eurobarométer-jelentésből. Nem meglepő tehát, hogy az európai polgárok döntő többsége kívánatosnak tartana egy szigorúbb európai gazdasági irányítást.

A felmérést májusban végezték személyes beszélgetések formájában, a 27 európai uniós tagállamban összesen 26.641 embert kérdeztek meg. A jelenlegi problémák megnevezésénél kiderült, hogy Magyarországon az uniós átlagánál jobban foglalkoztatja az embereket a munkanélküliség kérdése és a gazdasági helyzet. Ugyanakkor a 27 tagállam válaszainak összesítése is azt mutatja, hogy általában ezek a kérdések, illetve a növekvő árak aggasztják a leginkább az embereket. Arra a kérdésre, hogy melyek azok a problémák, amelyekkel személyesen szembe kell nézniük a megkérdezetteknek, a magyarok 57 százaléka említette a növekvő árakat, 28 százalék pedig a gazdasági helyzetet. Utóbbi megközelíti a 25 százalékos uniós átlagot, ugyanakkor az uniós polgároknak csak átlagosan 38 százaléka aggódik az infláció miatt.

A magyar megkérdezettek csupán 4 százaléka ítéli "teljesen jó"-nak az ország jelenlegi gazdasági helyzetét, míg a többiek szerint az "teljesen rossz". Az uniós átlag a "teljesen jó" válaszok tekintetében 22 százalék, 77 százalék pedig úgy véli, hogy "teljesen rossz" a gazdaság helyzete. A magyarországi válaszadók 32 százaléka vár javulást a gazdasági helyzetben egy éven belül, 41 százalék szerint nem változik a helyzet, a megkérdezettek negyede szerint pedig rosszabb lesz. A javulást illetően az uniós átlag kissé pesszimistább: csak 24 százalék vár javulást, míg 35 százalék szerint változatlan marad a helyzet, 36 százalék pedig romlást vár.

A felmérésből az is kiderül, hogy az európaiak 75 százaléka úgy gondolja, hogy az Európai Unió tagállamai között erősebbnek kell lennie a gazdasági és pénzügyi szakpolitikák koordinálásának ahhoz, hogy hatékonyabban lehessen felvenni a harcot a gazdasági válsággal szemben. Az európaiak 72 százaléka támogatja, hogy az EU szigorúbb felügyeletet gyakoroljon a legfontosabb nemzetközi pénzügyi csoportok tevékenysége felett. Ez a 2009 őszén készült Eurobarométer felmérés eredményéhez viszonyítva négy százalékpontos növekedést jelent.

Az Eurobarométer jelentés teljes szövege (angol nyelven) letölthető az alábbi oldalról.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo