Mérsékelten csökkentek a vállalati hitelkamatok

Mérsékelt javulás tapasztalható a vállalatok következő egy évre vonatkozó várakozásaiban, ami a kedvezőbb külpiaci lehetőségeknek, az emelkedő forráskeresletnek, a cégek megítélése szerint némileg jobb (kevésbé kedvezőtlen) finanszírozási feltételeknek, valamint az erősödő beruházási aktivitásnak volt köszönhető a Magyar Fejlesztési Bank 2012. őszi vállalati felmérésének (MFB-Indikátor) eredményei alapján.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A felmérésben szereplő vállalatok makrogazdasági várakozásai nem változtak a fél évvel ezelőttiekhez képest, a következő 12 hónapban alacsony gazdasági növekedéssel (átlagosan 0,8 százalékos GDP bővüléssel) és magas inflációval kalkulálnak (6,0%). A fogyasztói árak várt alakulásával kapcsolatos vállalati válaszok alapján az MFB szakértői arra következtetnek, hogy a tartósan alacsony belső kereslet és a visszafogott belföldi értékesítési kilátások ellenére az inflációs várakozások (a kínálati oldalon) magas szinten ragadtak be.

A makrogazdasági kilátások alakulása továbbra is elsősorban a külső (piaci) hatásokkal mutatnak együttmozgást. A válaszadó cégek makrogazdasági várakozásait továbbra is elsősorban a külső hatások határozzák meg. A külföldi piaci lehetőségek megítélésének kismértékű javulását a magyarországi vállalatok exportpiaci pozícióinak stabilizálódása okozta.

A beruházást tervező vállalatok aránya közel 8 százalékponttal 59,4 százalékra emelkedett, miközben tovább nőtt a kapacitásfelesleggel küzdő vállalkozások részesedése is (2012 őszén 57,3 százalék, amely 2009. nyár óta mért legmagasabb érték.). Ez arra enged következtetni, hogy a tervek többsége inkább pótló, tovább nem halasztható beruházásokra vonatkozik, nem pedig új fejlesztéseket takar.

A forráskereslet emelkedése alapvetően a beruházási elképzelésekhez kapcsolódik, ugyanakkor csökkent a folyó költségeik fedezésére is külső forrásokra szoruló cégek aránya. A fél évvel ezelőtti eredményekhez képest valamennyi hitelfelvételi körülményt kedvezőbben ítélték meg a felmérésben szereplő cégek: különösen a devizaárfolyamok változásában, a forint- és devizahitelek kamatkülönbségében, valamint a kamat mértékében tapasztaltak javulást.

A bankok mérlegalkalmazkodása elsősorban a beruházási hitelezést veti vissza a felmérés szerint. Tíz hónap után ismét bővült a vállalati szektor hitelállománya a tranzakciók eredményeként: szeptemberben 9,4 milliárd forintos volt a növekedés a forintkölcsönök állományának bővülése következtében. Régiós összevetésben Lengyelország kivételével a vállalati hitelezés dinamikája lassulást mutat, s egyre kevésbé számít egyedinek a gyenge magyarországi hitelaktivitás.

Tovább tart a magyarországi hitelintézetek mérlegalkalmazkodása, a hitel/betét ráta 2012. augusztus végén 129, százalékos, 2006 eleji szintre süllyedt. A bankrendszer csökkenő hitelezési aktivitása elsősorban a beruházási hitelekre hat negatívan: az 5 évnél hosszabb lejáratú vállalati kölcsönök állományának aránya augusztusban csupán 16,2 százalék, amely 1,6 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.

A bankok forrásköltségeinek csökkenése a vállalati hitelkamatokat is fokozatosan lefelé mozdítja, így a legalább 5 éves kölcsönök kamata szeptemberben négy hónap után ismét 10 százalék alá süllyedt. (Tavaszi felmérésében az MFB még a kétszámjegyű hitelkamatokra hívta fel a figyelmet.) Ennek ellenére a magyarországi vállalatok régiós versenytársaikhoz képest változatlanul drágábban jutnak finanszírozáshoz az MFB felmérése szerint.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo