Magyarország–EU: súlyos kérdések

A Velencei Bizottság hétfőn tette közzé elmarasztaló állásfoglalását, amely szerint a magyar bírósági reform elemei ellentmondanak az európai normáknak. Az Európai Bizottság számára a Magyarországgal kapcsolatos jogi értékelő tevékenységéhez fontos hozzájárulást jelent ez a szakvélemény. A magyar kormány és az EU közötti nézetkülönbségek feloldása az IMF/EU-tárgyalások megkezdésének előfeltétele, hívta fel a figyelmet több neves külföldi sajtóorgánum a szakvéleményre reagálva.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!


Illusztráció: PP/Fényes Gábor

A Velencei Bizottság szakvéleménye fontos hozzájárulást jelent az Európai Bizottság Magyarországgal kapcsolatos jogi értékelő tevékenységéhez, ami tovább zajlik - mondta kedden az uniós javaslattevő-végrehajtó testület igazságügyi alelnökének, Viviane Redingnek a szóvivője. Matthew Newmant a Bizottság sajtótájékoztatóján arról kérdezték, miként értékeli a testület azt a szakvéleményt, amelyet a strasbourgi székhelyű Európa Tanács (ET) alkotmányjogi szakértői testülete, a Velencei Bizottság tett közzé hétfőn a magyar bírósági törvényekről.

Jogszabály-módosítást javasolnak
A Velencei Bizottság szakvéleményében 16 olyan fontosabb pontot emelt ki, amelyek terén indokoltnak tartja a jogszabály-módosítást. ■ Számos szervezeti kérdést sarkalatos törvényi szinten szabályoznak.
■ Az Országos Bírói Hivatal (OBH) elnökét kilenc évre választják meg, és ez korlátlanul meghosszabbítható, ha a parlament egyharmada blokkolni képes a helyzet megváltoztatását.
■ Az OBH elnökének nagyon kiterjedt a jogköre, és azt nem korlátozza az Országos Bírói Tanács (OBT) vétójoga, illetve nincs alávetve bírói ellenőrzésnek.
■ Az OBH-elnök jogköre egyetlen olyan személy kezében összpontosul, akinek a felelősségre vonhatósága nem kielégítő.
■ Az OBH-elnök nem köteles indokolni minden egyes döntését.
■ Az OBT kizárólag bírákból áll, más szereplők – ügyvédek, civil társadalom – abban nem vesznek részt.
■ Az OBT jogköre a legtöbb esetben csupán javaslattételre, véleményalkotásra terjed ki.
■ Az OBT nem emelhet vétót, amikor az OBH-elnök bírósági elnököt nevez ki.
■ A bírák felügyeleti rendszere keretében a bírósági elnököknek jelentéstételi kötelezettségük van a magasabb szintű bíróságok felé, egészen a Kúriáig, az olyan meghozott ítéletek tekintetében, amelyek eltérnek az addigi bírói gyakorlattól (jogegységi eljárás).
■ Az OBH-elnöknek erős befolyása van a bírósági elnökök és más vezető bírák kinevezésére.
■ Az OBH-elnök jogegységi eljárást kezdeményezhet, ami ellentmond igazgatási jellegű szerepkörének.
■ A bírák esetében hosszú próbaidő írható elő, akár ismételt jelleggel is.
■ A bírák akaratuk ellenére is átirányíthatók, és az ilyen utasítás megtagadáshoz súlyos következmények fűződnek, beleértve az elbocsátást is.
■ Nincsenek meg a tisztességes eljárás garanciái a minősítési, illetve fegyelmi eljárás során.
■ Az OBH-elnök más bírósághoz helyezhet át ügyeket anélkül, hogy objektív kritériumok vonatkoznának az ilyen ügyek kiválasztására és az olyan bíróságokra, ahová az ilyen ügyek áthelyezhetők.
■ Megváltoztatandók a bírák korai nyugdíjazására vonatkozó szabályok.
A főbb kifogások mellett a bírói tevékenység felső korhatárát illetően a Velencei Bizottság arra szólította fel a magyar hatóságokat, hogy kevésbé sietősen, fokozatosabban oldják meg a felső korhatár csökkentését. „Miközben lehet jó oka annak, hogy rögzített nyugalomba vonulási életkort írjanak elő a bírák számára, kizárva a kivételek lehetőségét, a jelenlegi magyarországi helyzetben legalábbis ajánlott, hogy az átmeneti időszakot hosszabbítsák meg, a jelenlegi bírák jogos érdekeinek védelmében” – olvasható a szakvéleményben.

Az ET főtitkára Thorbjorn Jagland - aki szerdán Budapestre érkezik, és a bírósági reformról, az egyházügyi törvényről, valamint a sajtószabadságról tanácskozik Orbán Viktor kormányfővel és Martonyi János külügyminiszterrel - januárban levélben javasolta Martonyi Jánosnak, hogy Magyarország kérjen szakvéleményt a Velencei Bizottságtól azokról a törvényekről, amelyek az igazságszolgáltatás törvényességével, a vallásszabadsággal, valamint a parlamenti választásokkal kapcsolatosak.

A külügyminiszter válaszában együttműködési készségéről biztosította Jaglandot, és jelezte, hogy az említett jogszabályokról Magyarország a Velencei Bizottság állásfoglalását is kéri.

Az Európai Bizottság ugyanabban a tárgykörben kért tisztázó tájékoztatást a magyar hatóságtól, amelyet most a Velencei Bizottság megvizsgált, emlékeztetett Newman. A szóvivő hozzátette: a Bizottság folytatni kívánja a már eddig is hasznosnak bizonyult, építő szellemű együttműködést az ET alkotmányjogi szakértői testületével. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az Európai Bizottság mint az uniós szerződések őre csak az uniós jog érvényesülését kíséri figyelemmel; így olyan területeken, amelyeket nem szabályoz az EU jogrendje, nem vizsgálódik. A Velencei Bizottság ennél szélesebb kérdéskört tekint át, benne olyan témákat is, ahol nincs uniós joganyag, így például a vallásszabadság kérdését vagy a választási szabályokat - tette hozzá Matthew Newman.

Az Európai Bizottság március 7-én jelentette be, hogy folytatja Magyarország ellen a január 17-én megindított gyorsított kötelezettségszegési eljárást a bírói tevékenység felső korhatára ügyében, a bírói függetlenség kérdésében pedig további információkat kért. Viviane Reding akkor azt mondta: Magyarország választ adott néhány jogi aggályra, „de továbbra is súlyos kérdéseink vannak az EU-jog esetleges megsértését illetően". Hozzátette: „valódi változtatásokat szeretnék látni a szóban forgó jogszabályokat illetően".

A Velencei Bizottság hétfőn közzétett állásfoglalása szerint a magyar bírósági reform lényeges elemei - amennyiben változatlanul maradnak - nem csupán az igazságszolgáltatás szervezetére vonatkozó európai normáknak, különösen a bírói függetlenség követelményének mondanak ellent, hanem a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülése szempontjából is problematikusak.


Növekvő aggályok
Fotó: EU

A Velencei Bizottság hétfőn közzétett állásfoglalását ismertető beszámolójában a The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadása is kitért az Európai Bizottság által Magyarország ellen indított eljárásokra. Ennek keretében utalt arra, hogy a bírói tevékenység felső korhatárát illetően Magyarország a jelek szerint „vonakodik bármilyen lépést is megtenni". A budapesti kormány - írta a WSJ - azt közölte, hogy az erről szóló törvényt nem változtatja meg, és az ügyet nyugdíjkérdésként kezeli. Ez a korhatári kérdés akadályt jelent a Magyarország által kezdeményezett pénzügyi megállapodást célzó tárgyalások megkezdése előtt - írta az amerikai lap. A március 7-ei EU-bizottsági sajtótájékoztatón Pia Ahrenkilde Hansen szóvivő arról beszélt, hogy az Európai Bizottság szerint még nem teljesültek annak a feltételei, hogy bármilyen pénzügyi támogatásról nemzetközi tárgyalások kezdődhessenek Magyarországgal.

Konzervatív lapok a Velencei Bizottság döntésérőkl
A Le Figaro Újabb európai elutasítás Orbán Magyarországának címmel számolt be a Velencei Bizottság álláspontjáról. A konzervatív francia lap szerint a szervezet „elítélte a miniszterelnök reformjait, amelyek veszélyeztetik az igazságszolgáltatás függetlenségét”. A lap brüsszeli tudósítója, Jean-Jacques Mevel szerint „a valaha megfogalmazott egyik legszigorúbb vélemény” rávilágít „a magyar törvény és az Európában bevett gyakorlat közti szakadékra” és „tovább mélyíti a távolságot Orbán Viktor hangzatos beszédeinek értelmezése és az európai partnerek erősödő bírálata között”, amelynek kockázata az álláspontok megmerevedésében rejlik. „Nyolc évvel Magyarország uniós csatlakozása után Orbán Viktor ugyanolyan bírálatban részesül, mint Aljakszandr Lukasenka Fehéroroszországa” – vélte a lap.
A Die Presse című konzervatív osztrák napilap tudósításában azt írta: forrósodik a helyzet Magyarország számára. Felidézte, hogy Viviane Reding, az Európai Bizottság alelnöke a múlt héten egy interjúban azt mondta: az EU „néhány centiméterre áll” attól, hogy bekapcsolja az eljárásba az Európai Bíróságot. Az Európa Tanács szakértői jelentése „vélhetőleg nem hallgattatja el a szkeptikus brüsszeli hangokat. Éppen ellenkezőleg: a Velencei Bizottság éles kritikát gyakorol az igazságügyi reform felett” – fogalmazott a Die Presse.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo