Lendületes, de nem stabil a gazdaság

A tavalyi gyengélkedés után lendületbe jött a magyar gazdaság, idén és jövőre is 3,8 százalék körüli növekedés várható,amihez hozzájárul az uniós pénzforrások gyorsított felhasználása - a Pénzügykutató Zrt. legfrissebb előrejelzése szerint.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Várhegyi Éva, a Pénzügykutató Zrt. tudományos tanácsadója a cég szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján rámutatott: ehhez a világgazdasági konjunktúra mellett mankóként szolgál az uniós pénzforrások gyorsított felhasználása, a jövő évi választásokra tekintettel is fellazított költségvetési és jövedelempolitika, valamint a gazdaságélénkítő monetáris politika.

Elmondta: az alacsony bázishoz képest 2017-ben megugrottak, 26 százalékkal bővülnek a beruházások, a fogyasztást erősíti, hogy a munkaerő-hiány és a jövedelempolitika hatására a reálkeresetek 10 százalékkal emelkednek idén, jövőre több mint 6 százalékkal nőnek majd a reálkeresetek.

Kép: Pixabay

 

A munkanélküliségi ráta tovább süllyed, 2018-ban 4 százalék körüli szintre csökken, a foglalkoztatási ráta megközelíti a 60 százalékot. Az élénkülő kereslet felerősíti az inflációt, bár a 3 százalékos inflációs célértéket nem éri el a pénzromlás még 2018 végén sem, az idén az éves átlagos infláció 2,4 százalékos, jövőre 2,5 százalékos lesz - mondta Várhegyi Éva.

A kutató rámutatott: a gazdasági növekedésben jelentős szerephez jut a fogyasztás, amelyet a kormány fiskális és jövedelempolitikája - a bérek emelése, a családi adókedvezmény növelése, a nyugdíjemelés - mellett a mind inkább negatív reálkamatokhoz vezető jegybanki politika is ösztönöz. Növekedési tényező marad a felhalmozás is, amelyet továbbra is főként az uniós források előrehozott felhasználása segít - jelezte Várhegyi Éva.

Elmondta: a magánvállalkozások beruházásait mind inkább erősíti az egyre jobban érződő munkaerőhiány, amelyre az élőmunka tőkével való kiváltásával akarnak válaszolni a társaságok.

Hozzátette: az erősödő belső felhasználás növeli az importot, ezért a nettó export jövőre is mérsékli a GDP bővülését. Idén a Pénzügykutató prognózisa szerint - folyó áron, euróban számítva - 9,5 százalékkal, jövőre 6 százalékkal nő a kivitel, ezzel párhuzamosan - hasonlóan számítva - ebben az évben 12 százalékkal, jövőre 8 százalékkal bővül a behozatal.

Várhegyi Éva rámutatott: a gazdaságot lendületbe hozó mankók önmagukban nem biztosítanak tartós stabilitást, ehhez arra lenne szükség, hogy minél előbb megerősítsék a növekedés belső motorjait. Bár a beruházások kétéves lendülete után erősödik a potenciális növekedés, a humántőkébe történő befektetések elmaradnak, az oktatási, egészségügyi és szociális rendszer hiányosságai miatt ez nem jár együtt a személyi feltételek javulásával.

Chikán Attila: európárti vagyok
Javuló foglalkoztatás növekvő gazdaság, emelkedő fizetések: első pillantásra Magyarország kilátásai fényesnek tűnnek. Azonban hamarosan változik a növekedést fenntartó uniós támogatási rendszer és közben mind többen és többen hagyják el az országot a fiatalok közül, akik fájdalmasan hiányoznak majd a munkaerőpiacról.
A külföldi tőkebefektetéseket a munkaerő-hiány mellett az különadókkal operáló, versenykorlátozó kormánypolitika is gátolja - emelte ki a kutató.

Várhegyi Éva úgy vélte: a munkaerőhelyzet és a tőke problémái akadályozzák a versenyképesség érdemi javulását, és kétségessé teszik az eddiginél gyorsabb felzárkózást, annak dacára, hogy a magyar növekedés üteme az idén és jövőre az uniós átlag dupláját is meghaladja majd.

Rámutatott: a magyar gazdaság növekedése a jövőben továbbra is erősen függ majd az uniós forrásoktól, a járműipari exporttól, a külföldiek befektetéseitől és a külföldön dolgozó magyar munkavállalók hazautalásaitól.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo