Korlátozott jogorvoslat, egyszerűbb adminisztráció

Vagyoni jogi perekben csak a hárommillió, közigazgatási ügyekben csak az egymillió forint feletti perekben lehet ezután a Kúriához fordulni, a munkaügyi perek egy részében pedig csak akkor, ha a vitatott érték nem haladja meg a teljes munkaidőre megállapított kötelező havi minimálbér ötszörösét. Többek között erről is döntött ma a parlament, amely ugyancsak a hétfői ülésen módosította szőlőtermesztésről és borgazdálkodásról szóló törvényt. Ennek nyomán a gazdálkodók egyszerűbb adminisztrációval dolgozhatnak majd a jövőben.

Az igazságügyi és közigazgatási tárgyú törvények kétharmados többséget igénylő rendelkezéseinek módosítását 251 igen, 49 nem szavazattal és 28 tartózkodás mellett fogadták el a képviselők, a szőlőtermesztésről és a borgazdálkodásról szóló törvény módosítását viszont egyhangúlag fogadta el a Ház.

Szűkítették a Kúria előtti felülvizsgálati jogot

Az igazságügyi és közigazgatási tárgyú törvények módosításáról a közigazgatási és igazságügyi miniszter indítványára szavaztak. Navracsics Tibor indoklása szerint a Kúria előtti felülvizsgálat a jogalkotó eredeti szándékával szemben nem rendkívüli, hanem rendes jogorvoslati lehetőségként szolgált, mivel a polgári perrendtartás értelmében a felülvizsgálat eddig nagyon széles körben volt igényelhető.

Nem lehet a Kúriához fordulni a jogerős határozat csupán kamatfizetésre, perköltségre, teljesítési határidőre vagy részletfizetésre vonatkozó rendelkezései miatt sem.

A törvénymódosítás több esetben az értékhatár felemelésével szűkíti a felülvizsgálat lehetőségét. A jövőben a vagyoni jogi perekben csak a 3 millió forint feletti perekben lehet a Kúriához fordulni, a közigazgatási ügyekben ez az értékhatár egymillió forint lesz, a munkaügyi perek egy részében pedig akkor nem lesz helye felülvizsgálatnak, ha a vitatott érték nem haladja meg a teljes munkaidőre megállapított kötelező havi minimálbér ötszörösét.

Nem lehet majd a Kúriához fordulni a jogerős határozat csupán kamatfizetésre, perköltségre, teljesítési határidőre vagy részletfizetésre vonatkozó rendelkezései miatt sem.

Helyben hozhatják meg a szükséges döntéseket

A gazdálkodók a jövőben egyszerűbb adminisztrációval dolgozhatnak majd a szőlőtermesztésről és a borgazdálkodásról szóló törvény módosítása alapján. A változtatás fontos eleme, hogy 2013. augusztus 1-jétől az ültetvénytelepítési és -kivágási jogok is átkerülnek a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól (MVH) a hegyközségekhez. A szakemberek szerint így felgyorsulhat az adminisztráció, helyben hozhatják meg a szükséges döntéseket, és jelentősen növekszik a helyi hegybíró szerepe is.

Kisebb költség és fáradság
Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára korábban az MTI-nek jelentős változásnak ítélte, hogy ismét a hegybíró lesz az ültetvénykivágás és -újratelepítés intézője, mivel így helyben lehet majd intézni ezeket az ügyeket. Mindez pedig a termelők számára kisebb költséggel és fáradsággal jár - hangsúlyozta.

A jogszabály szerint akkor, ha az ültetvény használója az ültetvényét egy éven keresztül nem műveli, a hegybíró felszólítja őt a rendeltetésszerű művelésre. Ha két éven keresztül nem műveli, a hegybíró felszólítja, hogy hatvan napon belül gondoskodjon az ültetvény műveléséről. Ha ez a felszólítás sem eredményes, a hegybíró meghirdeti művelésre az ültetvényt. A hegybíró elrendelheti az ültetvény kivágását, ha az a szomszédos ültetvényre növény-egészségügyi kockázatot jelent, vagy ha az más ültetvény megközelítését akadályozza abban az esetben, ha azt három éven át nem művelik minden felszólítás ellenére sem.

Nemzetgazdasági jelentőségű beruházások
Hétfői ülésén a Ház az alkotmányügyi bizottság indítványára a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásokat érintő változtatásokat is elfogadott. Ezek értelmében kormányhivatalt vezető kormánymegbízott felel majd a kiemelt ügyekért, akinek személyéről, illetve adott ügyben meglévő feladat- és hatásköréről kormányrendelet határoz majd.
Bírák javadalmazása
Az országgyűlés Navracsics Tibor zárószavazás előtti módosító javaslatának elfogadásával döntött arról is, hogy a Kúria helyett az Országos Bírósági Hivatalba (OBH) beosztott bírók legyenek jogosultak az illetményalap összegének 30 százalékára a beosztási pótlékon felül, míg a minisztériumban és a Kúrián dolgozó bírók az illetményalap összegének 10 százalékát kaphassák meg a pótlékon túl.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo