Kiskereskedelem: visszaütött a statisztika

Látványosan lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése júniusban, akik szerint ez folytatódik a következő hónapokban is a bázishatás kiesése miatt. A kiskereskedelem lassulása a GDP-ben is érezhető lesz.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csak egy kicsivel többet vásároltunk - Kép: MTI

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden közzétett adatai szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 3,8 százalékkal nőtt júniusban az egy évvel korábbihoz képest a nyers és a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint egyaránt. Májusban 4,9, áprilisban 9 százalékos volt a kiskereskedelmi forgalom éves növekedési üteme. A KSH emlékeztet arra, hogy a dohánykereskedelemben és az adatszolgáltatásban 2013. július elsejétől beállt változások miatt a július előtti adatok nem összevethetők a tavalyiakkal. A korábban alkalmazott mintavételes adatok szerint a júniusi forgalom 1,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Óvatosabbá váltak a fogyasztók

Gabler Gergely, az Erste Bank Hungary vezető elemzője kiemelte: az adatok alapján visszaesett a kiskereskedelmi forgalom bővülése, a régi módszertan szerint 1,3 százalékra a májusi 2,4, illetve az áprilisi 6,5 százalék után. A júniusi jóval alacsonyabb még az első fél év 3,6 százalékos átlagos növekedésénél is. Leginkább a nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma esett vissza, mindössze fél százalékos bővülést mértek az előző évhez képest, de az élelmiszer-kiskereskedelemben is érezhető a lassulás. Gabler Gergely szerint ezek az adatok is megerősítik azt a várakozásukat, hogy az év hátralevő részében lassulás lesz a GDP dinamikájában is. Az Erste Bank elemzői a második negyedévben 3,3 százalékos GDP-növekedést várnak, az első negyedévi 3,5 százalék után, éves átlagban pedig 3 százalékot.

Kiemelte: a gyengébb kiskereskedelmi adat ellenére a fogyasztás növekedése továbbra is az egyik legfőbb komponense lesz a GDP növekedésének, a GDP közel kétharmadát adó lakossági fogyasztás az idén 1,9 százalékkal bővülhet az Erste szerint.

Kimerül a rezsicsökkentés hatása

Rég volt ilyen jó évünk, kérdés meddig marad így
Növekedési szempontból az idei esztendő az elmúlt évekhez képest kiugróan jó lesz. Ezt főként a választási gazdaságpolitika és az EU-támogatások beömlése következtében átmenetileg jelentősen emelkedő belföldi kereslet magyarázza.
Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház elemzője szerint látványos lassulás következett be júniusban, a vártnál és az előző havinál is gyengébb volt a kiskereskedelmi forgalom növekedése. Véleménye szerint ennek az az oka, hogy óvatosabbá váltak a fogyasztók a forint gyengélkedése miatt, továbbá a rezsicsökkentés hatása is kezd kimerülni. Az elemző szerint a közel 4 százalékos növekedés értékelésekor figyelembe kell venni, hogy a KSH módszertana torzítja az arányokat, a korábbi, mintavételes módszertan szerint még kisebb volt a bővülés.

Kifejtette: a csökkenés valószínűleg folytatódni fog a következő hónapokban, főleg a bázishatások kiesése miatt, mivel júliustól már az új módszertan szerint számítják a bázisadatokat is. A szakértő szerint az év vége vagy a jövő év eleje felé az adósmentő csomag újabb lökést ad a fogyasztásnak, amikor megérkeznek a visszatérítések. Hosszabb távon a munkaerőpiacon jelentkező folyamatos javulás, a reálbérek és a foglalkoztatottság növekedése hat pozitívan a fogyasztási kedvre.

Látványosan nőtt az üzemanyagforgalom

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közleményében azt írta, hogy idén júniusban csak az üzemanyag értékesítése nőtt jelentősebb mértékben, a többi áruterületen 1 százalék alatt maradt a növekedés az előző év azonos időszakához képest. Az értékeléshez a szövetség szerint az első fél év régi módszertan szerinti, kiigazítatlan adatát célszerű áttekinteni. Az élelmiszerpiac, a húsvéti vásárlások miatti márciusi-áprilisi nagyobb ütemkülönbséget kivéve, viszonylag egyenletesen nőtt az év első hónapjaiban, a júniusi vásárlások azonban élesebb törést jelentenek.

Az iparcikkeknél már májusban is mérséklődött a növekedés üteme, feltehetően a vásárlók óvatosabban költekeznek. Ennek egyik oka lehet az OKSZ szerint, hogy a gyenge forintárfolyam többletterhet jelent a devizahiteles háztartásoknak. A második félévi kilátásokat befolyásolhatja a forint árfolyamának alakulása, de az idén éves szinten összességében 2-3 százalék körüli forgalomnövekedéssel lehet számolni, miközben az online pénztárgép-rendszer hatása is kedvező lesz - írta az OKSZ.

Még mindig a derűlátók vannak többségben
Az áprilisi csúcshoz képest az üzleti és fogyasztói várakozások is romlottak, a júliusi hangulatváltozás azonban csak az üzleti bizalmi index csökkenésének következménye. A fogyasztói bizalmi index május óta szinte változatlan.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo