Kifizetetlen számlák ellen lépne Brüsszel

Megszavazta csütörtökön az Európai Parlament ipari, kutatási és energiaügyi bizottsága Herczog Edit (MSZP) jelentését arról a készülő európai uniós jogszabályról, amely a kis- és közepes vállalkozások működésével és segítésével foglalkozik.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az új szabályozás egyebek között az adminisztratív terhek csökkentésével, a pénzforrások könnyebb elérhetőségével, az állami beszerzési piacok könnyebb elérésével segítené az uniós gazdaság egyik legfontosabb mozgatójának számító ágazatot. A jelentés emlékeztet arra, hogy az Európai Unióban működő 23 millió kis- és középvállalkozás az összes vállalkozásnak körülbelül a 99 százalékát teszi ki, és több mint 100 millió munkahelyet biztosít. Uniós átlagban a kis- és középvállalkozások a hazai össztermék (GDP) egyharmadát állítják elő, és a foglalkoztatottak több mint kétharmada náluk dolgozik. Kelet- és Közép-Európában még magasabb a részesedésük.

Tudás háromszöge

A szöveg szerint ez a szektor "alapvető szerepet tölt be a gazdasági növekedésben és a munkahelyteremtésben, az innováció egyik legfőbb forrása, és elengedhetetlen a foglalkoztatás fenntartásához és növeléséhez". A jelentés szerint "az európai versenyképességi politikának a közép- és kisvállalkozásokat kellene a középpontba helyezni annak érdekében, hogy előmozdítsa fejlődésüket, a globalizáció követelményeihez való alkalmazkodásukat, a tudásháromszögben való részvételüket, valamint a környezeti és energetikai kihívásokhoz való alkalmazkodásukat".

Herczog Edit a témáról előző nap a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és mások szervezésében tartott brüsszeli kerekasztal-beszélgetésen arra is kitért, hogy a jelenlegi pénzügyi-gazdasági válság "megmutatta, hogy minden eddiginél fontosabb az unió gazdasági-foglalkoztatási gerincét adó kis- és középvállalkozások megerősítése".  A törvénycsomag filozófiaváltást jelent az Európai Unióban. Célja, hogy tagállami és szövetségi szinten is eltávolítsa a "fekvőrendőröket" a kisvállalkozások uniós piacra jutása elől. Különösen az adminisztratív terhek 25 százalékos csökkentése, a fővállalkozói kifizetések 30 napos határidő alá szorítása és a piacra jutás állami támogatásának megfontolása jelenthet előrelépést - hangsúlyozza a képviselő.

Külpiacokra nem lépnek

A jelentés felszólítja az érintett intézményeket arra, hogy a jelenlegi válság idején is biztosítsák a finanszírozáshoz való hozzáférést, és segítsék a kisvállalkozókat abban, hogy nyereségüket újból befektethessék. Az EP az eredeti tervezetet támogatva egyebek között javasolja az innováció és a termékfejlesztés ösztönzését, a kisebb cégek lehetőség szerinti megjelenését külföldi piacokon (jelenleg csupán 8 százalékuk tevékenykedik székhelyén kívül más uniós tagállamban is), a költségek csökkentését, a kapcsolat- és hálózatépítést, valamint a forráshoz jutás könnyítését.

A parlament azt is szeretné elérni, hogy a tagországok kötelező érvénnyel hajtsák végre a jogszabály minél több elemét. Szorgalmazza emellett egy ellenőrző rendszer felállítását is "az Európai Bizottság és a tagállamok által megvalósított előrehaladás és végrehajtás nyomon követésére". Felhívta a figyelmet a jelentés arra is, hogy "a kisvállalkozói intézkedéscsomagot valamennyi kis- és középvállalatnak kell címezni, azonban sokféleségüket, egyediségüket és eltérő szükségleteiket is szem előtt kell tartani". Mivel a reform mögött jelentős politikai akarat van, így várható, hogy tavasszal pecsét kerül a törvénycsomagra - mondta Herczog Edit.

Az Európai Parlament plenáris ülése várhatóan márciusban szavaz a jelentésről.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo