Kevesebb baj van a magyarokkal - egyre javul a fizetőképességünk

Az elmúlt negyedévben mért visszaesés után kis mértékben újra emelkedett a magyar lakosság fizetőképességi indexe. Az Intrum és a GKI Gazdaságkutató felmérése szerint az év végéig még kitart a gyors ütemű gazdasági növekedés, amely pozitív hatással van a háztartások pénzügyi helyzetére is.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Intrum, a vezetői európai és magyarországi kintlévőségkezelő, és a GKI Gazdaságkutató negyedik alkalommal jelenteti meg a magyar háztartások pénzügyi helyzetét mérő Intrum fizetőképességi indexet (IFI). Az index egyetlen számba sűrítve mutatja a lakosság anyagi biztonságának alakulását, amelybe belekalkulálják többek között a jövedelmek alakulását, a hitelállományt, a megtakarítások értékét és a megélhetési költségeket. A mérőszám az idei harmadik negyedévben enyhén emelkedett, jelenlegi értéke 53,3, ami magasabb, mint az előző negyedéves 50,8 pontos érték. Vagyis negyedéves viszonylatban javult a családok fizetőképessége, igaz, már elmarad az idei első negyedéves értéktől, a rekordot jelentő 59,5 ponttól.

Kép: freedigitalphotos/adamr

Felfalusi Péter, az Intrum magyarországi vezérigazgatója szerint az elmúlt időszakban leginkább az emelkedő bérek és más jövedelmek javították a lakosság fizetőképességét. „A jövedelmek emelkedése kockázatot is hordoz magában, amennyiben az emberek az új forrásokat nem az eddigi adósságaik kiváltására használják, hanem új hitelek felvételéhez” – mondta. „A növekvő bevételek miatt jelentősen javult a háztartások hitelképessége, ami az emelkedő hitelállományban is látható. Utóbbi azonban már negatívan befolyásolja a fizetőképességet.”

Fontos a lakásárak szerepe

A hitelállomány növekedése ugyanakkor nem jelenti azt, hogy egyre több ember adósodik el. Az elmúlt évben a hitelesek száma nem változott jelentősen, csak a kölcsönök együttes összege, és még mindkét mutató messze elmarad a 2008-as válság előtti szinttől. A lakossági hitelállomány növekedése nagyrészt visszavezethető a lakásárak emelkedésére: a növekvő árak miatt az emberek nagyobb összegű lakáshiteleket kell, hogy felvegyenek, ha ingatlant szeretnének vásárolni.

„Egyelőre még nem beszélhetünk a lakosság vészes eladósodásáról. Bár a hitelállomány emelkedett, csökkent azoknak az úgynevezett nemteljesítő kölcsönöknek az aránya, amelyeket a hitelfelvevő nem tud törleszteni. Ez részben a hitelezés szigorúbb szabályozásának köszönhető, így az újonnan felvett hitelek jóval hosszabb távon fixált kamatozásúak, mint a korábbiak, ami mérsékli a háztartások kamatkockázatát” – tette hozzá Felfalusi Péter.
A lakásárak alakulását idén közelebbről is megvizsgálták az Intrum indexet összeállító szakértők, hiszen ez a tényező szintén jelentősen befolyásolta a lakosság fizetőképességét.  Az egyik legmegbízhatóbb lakásár-mutató, az MNB reál lakásárindex értéke 2014 óta folyamatosan emelkedik, évente mintegy 12,5 százalékkal nőttek az átlagos lakásárak ebben az időszakban. Bár a növekvő lakásárak problémát jelentenek azoknak, akik éppen költöznének vagy ingatlanba fektetnének, ők a közelmúltban nagy összegű hitelek felvételére kényszerülhettek. Általánosságban azonban a fizetőképességet inkább pozitív irányba befolyásolja az áremelkedés. A magasabb ingatlanárak miatt nő a lakástulajdonlók vagyona, a lakásukat drágábban tudják értékesíteni, és az értékesebb lakás a hitelképességet is javítja.

A lakásárindex emelkedése azonban szintén nem tart örökké: az elmúlt hónapokban már Budapesten és sok vidéki városban is megállt a lakásárak növekedése. Ez már előre jelzi a következő néhány év várható gazdasági trendjeit. Ha megvizsgáljuk korábbi évek lakosság fizetőképességi indexe és a GDP összefüggéseit, ez alapján a következő néhány éveben a magyar gazdaság kis mértékű lassulására számíthatunk. Ez idővel a jövedelmek stagnálását vagy csökkenését is eredményezheti, így a lakosság fizetőképességét is negatívan befolyásolja majd. Mindez azt is eredményezheti, hogy a jövőben lakáshitelt is rosszabb feltételekkel vehetünk fel.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo