Kamatemelés: inkább egy rovó a kormánynak?

A magyar jegybank és a kormány közötti, máris jelentős feszültség további éleződését eredményezheti az MNB hétfői újabb kamatemelése - vélekedtek a negyed százalékpontos szigorítás bejelentése után londoni felzárkózó piaci elemzők.

A magyar jegybank és a kormány közötti, máris jelentős feszültség további éleződését eredményezheti az MNB hétfői újabb kamatemelése - vélekedtek a negyed százalékpontos szigorítás bejelentése után londoni felzárkózó piaci elemzők.

Arról ugyanakkor eltértek a citybeli vélemények, hogy az inflációs kilátások mennyire indokolják az egymás utáni második kamatemelést, és arról is, hogy az MNB a kormány költségvetési politikájára ad-e figyelmeztető választ, vagy már a piacnak igyekszik jelezni, hogy tényleges szigorítási ciklusba kezdett.  

Neil Shearing, az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi és befektetési tanácsadó csoport, a Capital Economics vezető feltörekvő térségi közgazdásza a hétfői MNB-kamatemelést kommentálva úgy vélte, hogy az MNB és a kormány között már most is nagy a feszültség, és ezek után várhatóan még tovább fog erősödni. Shearing szerint ez azt is jelenti, hogy a magyar befektetési termékeket még 2011 jelentős részében is "jókora" kockázati prémiumok terhelik majd.


A jegybanki alapkamat alakulása 2000-2010 - forrás: MNB 

Inkább egy rovó

A Capital Economics vezető londoni közgazdásza közölte: kételyei vannak azzal kapcsolatban, hogy a kamatemeléseket az inflációs kilátások indokolnák. A teljes kosárra számolt infláció ugyan jóval a 3 százalékos célszint felett jár, a fő hajtóerő azonban az élelmiszerárak emelkedése, és az ennek kiszűrésével számolt alapszintű infláció sokkal enyhébb: az éves  maginfláció jelenleg 1,9 százalék - fejtegette Shearing. Mivel az infláció jövőre várhatóan a célszintre süllyed, az újabb kamatemelésről hozott döntés leginkább a kormány költségvetési politikájával szembeni "megrovó lépésnek" tűnik - vélekedett a Capital Economics vezető londoni szakértője.

Ezzel éppen ellentétes véleményt fogalmaztak meg hétfői kommentárjukban a Barclays Capital, az egyik legnagyobb citybeli befektetési csoport felzárkózó piaci elemzői. A ház szakértői szerint úgy tűnik: a magyar jegybank a második egymás utáni kamatemeléssel azt üzeni a piacnak, hogy most már valóban szigorítási ciklusról van szó, és nem "valamiféle ad hoc válaszlépésről, a kormánynak küldött figyelmeztető jelzésről" a kormányzati költségvetési intézkedések teremtette kockázatok miatt.

A Barclays Capital londoni elemzői szerint ugyanakkor a magyar pénzügypolitika "érdekes fordulatot vehet" márciustól, amikor "a Fidesz által kinevezett" négy új monetáris tanácsi tag többségbe kerül a kamatdöntő testületben.

Még egy százalékpont

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői a hétfői kamatemelés utáni kommentárjukban ez utóbbival kapcsolatban azt emelték ki, hogy jövőre további egy százalékpontnyi kamatemelésre látnak módot, amelyet várakozásuk szerint az MNB az év során egyenletes eloszlásban hajt végre. A cég szakértői szerint azonban erre a prognózisukra a legnagyobb kockázatot az jelenti, ha a Monetáris Tanács négy új tagjának kinevezésével a testület "galamb" - vagyis enyhítésre hajló - összetételűvé válik. Ennek kilátása miatt a Morgan Stanley londoni elemzői szerint elképzelhető, hogy a magyar jegybank 2011 első negyedévére sűríti össze a kamatemeléseket.

A ház szakértői hozzátették ugyanakkor azt a véleményüket is, hogy egyelőre mindez "puszta találgatás ... és óvatosan kell bánni bármiféle erőteljes feltételezéssel olyan monetáris tanácsi tagok voksolási preferenciáival kapcsolatban, akiket még ki sem jelöltek, hiszen az ilyen feltételezések a múltban gyakran tévesnek bizonyultak".

Nem meglepő: a NGM-nek nem tetszett
A magyar gazdaságban zajló folyamatok és az államháztartás helyzete cáfolják azokat az indokokat, amelyekkel a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfői kamatdöntése mellett érvelt - hangsúlyozza a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében. Az NGM szerint Magyarország gazdasági konszolidációjának a megakasztását okozhatja az elhamarkodott és nehezen indokolható újabb jegybanki kamatemelés. A jegybank monetáris tanácsa hétfőn 25 bázisponttal 5,75 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot. A monetáris tanács megítélése szerint monetáris szigorítás hiányában fennáll annak a veszélye, hogy az inflációs várakozások emelkedésnek indulnak, és a költségsokkok másodkörös inflációs hatásokkal járnak. Az NGM közleményében rámutat: a kormány szerint az idei 4,5 százalékos helyett 2011-ben 3,5 százalékos infláció várható, tehát az infláció csökkenő trendpályán mozog. Az NGM ezért azon az állásponton van, hogy az MNB döntése, bár nem volt váratlan a piacokon, mégis indokolatlan és hatástalan. A novemberit követő újabb, 25 bázispontos kamatemelés a forint piacán szinte semmilyen, a jegybank által várt pozitív hatást nem váltott ki, sőt a december 20-án megfigyelhető gyengülés is tovább folytatódott - emlékeztetnek.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo