Ismét a pesszimizmus lepte el az országot

Az üzleti várakozások - melyek utoljára tíz éve voltak a 2011. februárihoz hasonlóan kedvezőek -, márciusban minden ágazatban érezhetően romlottak - derül ki a GKI által az EU támogatásával végzett  felmérésből. A fogyasztók várakozása - mely a választásokkal is összefüggő magas szintről 2010 októbere óta lassan, de folyamatosan csökken - márciusban kifejezetten zuhant.

Az üzleti szférában a válságot kísérő pesszimizmus 2009 tavaszán az iparban kezdett a legmarkánsabban oldódni, s itt a várakozások javulása 2011. februárig szinte folyamatos volt. A mostani visszaesés is ebben az ágazatban volt a legkisebb. 2010 közepétől a belföldi piacon érdekelt kereskedelmi és szolgáltató cégek optimizmusa is erőre kapott, csak az építőipari várakozások maradtak el tartósan és jelentősen a többi ágazatétól. Márciusban viszont ezekben az ágazatokban erősödött fel a leginkább a pesszimizmus.

Az ipari bizalmi index 2011 márciusában kissé csökkent az előző hónaphoz képest. Bár az előző időszak termelésének megítélése javult, a következő időszak kilátásait gyengébbnek látták a válaszadók. A rendelésállomány - ezen belül az export - és a saját termelésű készletek megítélése minimálisan lett rosszabb. Az építőipari bizalmi index márciusban jelentősen csökkent, értéke lényegében visszatért a januári szintre. Az előző három hónap termelési színvonaláról alkotott vélemény nem változott, de a rendelésállományról és a foglalkoztatásról alkotott érezhetően romlott. A kereskedelmi várakozások márciusban a februári enyhe mérséklődést követően annál nagyobb mértékben csökkentek tovább. A rendelésállomány megítélése zuhant, de a készletszint és az eladási pozíció enyhén javult. Az üzleti szférán belül márciusban a szolgáltatói várakozások esetek a legnagyobb mértékben. Ebben a várható forgalom megítélésnek romlása játszotta a legnagyobb szerepet, de sokat romlott az előző háromhavi létszám megítélése is.

Többen félnek a munkanélküliségtől és a magyar gazdaság jövőjétől

Az ipar kivételével mindenhol erősödött az áremelési szándék. Az építőiparban a csökkenő termelői árakra számítók aránya ugyan továbbra is meghaladja a növekvő árakat valószínűsítőkét, de e két arány különbsége hónapok óta csökken. A kereskedelmi cégek körében egy hónap alatt nőtt az áremelést tervezők aránya, s az árnövelés átlagos mértéke is kissé emelkedett. Jelentősen erősödött a fogyasztók inflációs várakozása. Az iparban a foglalkoztatási szándék kissé javult, a kereskedelemben  és a szolgáltató cégeknél némileg, az építőiparban érezhetően romlott. Sokkal erősebb lett a lakosság munkanélküliségtől való félelme. Minden ágazatban és a fogyasztók körében is látványosan romlott a magyar gazdaság kilátásainak megítélése.

A GKI fogyasztói bizalmi index egyetlen hónap alatt utoljára 2008 októberében, a válság kitörésekor zuhant a 2011 márciusihoz hasonlót. Szintje azonban most sokkal magasabb az akkorinál. A lakosság saját pénzügyi helyzetének következő egy évét különösen rossznak látta, de pesszimistább lett a következő egy évben várható megtakarítási képességének megítélésével kapcsolatban is.

Szinten maradó kiskereskedelem
„Az elmúlt hónapok visszaesése után a kiskereskedelmi forgalom januári minimális növekedéséből egyelőre nem lehet komoly trendfordulóra következtetni, az azonban mindenképpen pozitív eredménynek tekinthető, hogy az év első hónapjában jellemzően csökkenő forgalom idén szinten tudott maradni” – nyilatkozta Németh László, a K&H kkv marketing főosztály vezetője. „Az idei szja csökkentés kapcsán számos vélemény hangzott el arról, hogy a lakosság egy részének ezáltal megnövekedett elkölthető jövedelme vajon a fogyasztások vagy a megtakarítások terén fogja éreztetni jobban hatását. A következő, februári forgalmi adatokból ennek - vélhetően pozitív - hatását már látni fogjuk. A további kilátásokat illetően azonban a tavaszi hónapokban egyelőre nem számítunk a lakossági fogyasztás tartós növekedésére. Ennek oka, hogy az elmúlt hónapokban a bizonytalan nemzetközi gazdaságpolitikai helyzet, valamint a japán katasztrófa is tovább növelte az élelmiszerek és nyersanyagok világpiaci árát, ami folyamatosan begyűrűzik hozzánk is, ami pedig korlátozni fogja a kiskereskedelmi forgalom volumenének bővülését” – mondta el a kkv szakember.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo