IMF: minimalizálni a pénzügyi és az erkölcsi kockázatot

A 2008-2009-es válságot követően a magyar gazdaság fokozatosan magára talál. Az export és az ipari termelés növekszik, a belső fogyasztás azonban a csökkenő hitelezés és a tartósan magas munkanélküliség miatt továbbra is gyenge; összességében, idén és jövőre egyaránt 2,5 százalékos gazdasági növekedés várható - olvasható a Nemzetközi Valutaalap (IMF) honlapján közzétett dokumentumban.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Ahogy az IMF látja
Rontott a Magyarországra vonatkozó növekedési előrejelzésén a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hétfőn nyilvánosságra hozott "Világgazdasági kilátások" című (World Economic Outlook) negyedéves kiadványában. Ezek szerint a magyar bruttó hazai termék (GDP az egy hónappal korábbi országjelentésben szereplő 3,0 százalék helyett 2,8 százalékkal bővülhet 2012-ben. Az idei GDP az előző havi jelentésben szereplő 2,8 százalékkal azo9nos ütemben nő. Az idei infláció változatlanul 4,1 százalék, míg a jövő évi 3,5 százalék lehet. A munkanélküliek aránya a frissebb kiadvány szerint idén 11,5, jövőre pedig 10,9 százalék lehet, míg korábban rendre 11,2 és 10,6 százalékot jelzett az IMF. Magyarország folyó fizetési mérlege idén GDP-arányosan 1,5 százalékos, jövőre 0,9 többletet mutathat a mostani tanulmány szerint. Az országjelentésben 2011-ben 0,1 százalékos többletet, 2012-ben 0,6 százalékos hiányt mutatott az IMF.

Az IMF Christoph Rosenberg által vezetett küldöttsége 2011. április 4-11. között a poszt-program monitoring konzultáció részeként tárgyalásokat folytatott a magyar hatóságokkal. A küldöttség szorosan együttműködött az Európai Bizottság missziójával.  A látogatás befejezése után Christoph Rosenberg az IMF honlapja szerint elmondta: "A 2012-es kilátásokat jelentősen befolyásolja a tervezett strukturális reformcsomag végső mérete és összetétele, amely kezdetben még visszafoghatja, középtávon viszont támogathatja a növekedést. A globális energia- és élelmiszerárak növekedéséből származó inflációs nyomás viszonylag kontrollált és az infláció a jegybanki célnak megfelelő szintre süllyedhet az előrejelzési időhorizont végére." A Magyar Nemzeti Bank inflációs célja 3 százalék.

"Várakozásaink szerint a 2011-es államháztartási egyenleg a hatóságok által nemrégiben bejelentett 2 százalékos GDP-arányos többletnek megfelelően alakulhat; fontos kiemelni, hogy az előrejelzés tartalmazza a második pillér feloszlatása következtében az államhoz kerülő eszközök miatt keletkező jelentős egyszeri bevételt". Komoly erőkifejtésre lesz szükség annak érdekében, hogy a hiány a GDP 3 százalékának megfelelő szint közelébe süllyedjen - áll a dokumentumban.

Tartósak legyenek a változások

Az IMF küldöttségvezetője szerint a magyar kormány által bemutatott Széll Kálmán Terv üdvözlendő lépés a növekedés és a fenntarthatóság irányába, és megoldást kínál az IMF Alapokmányának IV. cikkelye szerinti konzultáción megfogalmazott számos aggályra. Az IMF küldöttsége szerint a részleteket még ki kell dolgozni, beleértve a kulcsfontosságú területeken, például az önkormányzati szektorban és az állami tulajdonú közlekedési vállalatoknál ígért átalakításokat.

"Fontos, hogy a szociális ellátások visszafogása során az általános csökkentés helyett szigorúan érvényesüljön a rászorultság elve, annak érdekében, hogy a változtatások tartósak lehessenek és ne jelentsenek aránytalanul magas terhet a szegényebb rétegek számára. Szintén fontos a gazdaságpolitikai bizonytalanság csökkentése és a befektetői klíma javítása, beleértve a szektoradók mihamarabb történő kivezetését" - áll az IMF küldöttségvezetőjének nyilatkozatában.

Christoph Rosenberg szerint a Széll Kálmán Terv intézkedéseinek következetes végrehajtása kulcsfontosságú a tervezett költségvetési megtakarítások elérése, a bizalom megerősítése és a piacokhoz való hozzáférés fennmaradása szempontjából. „A jelzálogpiac működésének helyreállítását célzó intézkedések üdvözlendőek, különös tekintettel a hitelezés beindulását eddig akadályozó árverezési moratórium tervezett feloldására. A további intézkedések tervezése során érdemes a potenciális költségvetési hatás és az erkölcsi kockázat minimalizálására törekedni" - írja a közlemény.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo