Így látják munkahelyüket a dolgozó fiatalok

A járvány ellenére is nagyon optimista a munkavállalással kapcsolatban a 19-29 éves korosztály. A K&H ifjúsági indexéből az derül ki, hogy amellett, hogy 61 százalékuk stabilnak látja munkahelyét, 49 százalékuk megbecsültnek is érzi ott magát. Ezt a pozitív hozzáállást fokozhatja az is, hogy a dolgozó fiatalok 49 százaléka a járvány után a fizetése növekedésére számít.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A járvány a munkaerőpiacon is érezteti hatását. Nem csak a különösen érintett szektorokat tekintve, mint a vendéglátás, turizmus, zeneipar vagy előadóművészet és a hozzájuk kapcsolódó ágazatok, hanem általánosságban is átalakulásnak vagyunk a tanúi. Egy olyan helyzetben, ahol több, mint egy évnyi bizonytalanság után mindenki a jelenlegi helyzetet képes csak mérlegelni, és még a közeli jövő sem jósolható meg, ennél nagyobb aggodalomra is lehetne ok.

Stabilnak gondolják a munkahelyüket 

A K&H ifjúsági indexéből az derül ki, hogy a megkérdezett 19-29 éves korosztály dolgozó tagjainak 61 százaléka érzi munkahelyét stabilnak. Bár az előző negyedévhez hasonlítva nem érzékelhető változás, 2020 harmadik negyedévéhez képest kiugró az emelkedés, akkor ugyanis 50 százalék alatti volt a munkahelyét szilárdnak érzők aránya.

Indokolhatja ezt az eredményt az, hogy akik a 2021-es évben is megőrizték az állásukat és nem érintették őket a pandémia gazdasági hatásai, a fél évvel korábbi helyzethez képest kevésbé látják labilisnak munkahelyüket.

A biztos lábakon álló munkahely mellett fontos mérőszám az is, hogy a munkavállalók - jelen esetben a K&H ifjúsági indexében vizsgált 19-29 éves dolgozó fiatalok - mennyire érzik elismertnek magukat. Itt a megkérdezettek 49 százaléka mondta azt, hogy “kifejezetten” vagy “eléggé” megbecsültnek érzi magát. Ez a 2012 óta tartó kutatás eddigi legmagasabb értéke. Tavalyi év azonos időszakában ez 39 százalék volt, de az előtte való időszakhoz viszonyítva is (például 2016-hoz vagy 2019-hez képest) sokkal inkább érzik magukat megbecsültnek a munkahelyükön a fiatalok.

Ennél csak jobb lesz

A fiatalok nettó fizetéssel kapcsolatos elvárásait viszont tényleg egyedülállóan magas adat jellemzi 2021 első negyedévében: 27 százalékuk mondta azt, hogy fizetése az inflációt meghaladó mértékben fog nőni. Az előző negyedévben ezt csak 17 százalékuk gondolta így, míg a járvány által leginkább sújtott 2020-as második- és harmadik negyedévében ugyanez az adat 14 és 13 százalék volt.

“A K&H ifjúsági index segítségével 2020 év végén a fiatalok megtakarítási szokásait is vizsgáltuk, amikor is kiderült, hogy a fiatalok 23 százaléka takarékoskodik rendszeresen. A munkahelyi megbecsültség és stabilitás hozzá fog járulni a takarékoskodási kedv növekedéséhez, amit az esetleges fizetésemelés még inkább fellendít. Jó, hogy ma már a megtakarításokat akár a mobilbankon keresztül is be lehet fektetni, így is biztosítva a magasabb hozam lehetőségét.” - tette hozzá Árva András, a K&H Lakossági marketing szegmens vezetője.
A kutatásból az is kiderül, hogy jellemzően a férfiak számítanak nagyobb mértékű növekedésre - 34 százalék -, míg a nőknél ez az érték jóval kevesebb, 17 százalék. Az összes megkérdezett közül pedig csak 4 százalék mondta azt, hogy csökkenésre számít a nettó fizetésében.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo