Igaza lesz Putyinnak, élelmiszerválságot szabadított a világra

Az orosz elnök szerint persze a kialakuló élelmiszerválságért nem ő a hibás, hanem a nyugati szankciók.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Raskó György agrárközgazdász, a Földművelésügyi minisztérium volt államtitkára régi motoros a szakmában, de saját bevallása szerint még ő sem látott ilyet. Ahogy fogalmaz, ami a világ élelmiszerpiacán történik mostanában, az példátlan a modern kori történelemben.

Hiány és drágaság, egyszerre lesz lehetséges (Fotó: MTI/AP/Frank Augstein)

Több, mint 45 éve foglalkozik agrárgazdasági ügyekkel, tőzsdei árfigyeléssel, de csak kapkodja a fejét. Az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) március havi globális élelmiszer-árindexe egy hónap alatt 12,6 százalékkal ugrott meg, amire még soha nem volt példa. A gabonák 17 százalékkal, a növényi olajok árai 23 százalékkal nőttek egy hónap alatt. Ez utóbbiak világpiaci ára reálértékben is történelmi csúcsra emelkedett. Ehhez képest a tej- és tejtermékek drágulása szerény mértékű, 2,6 százalék volt, de a húsfélék is "csak" 4,8 százalékkal mentek fel. A cukor 6,7 százalékkal. A gabonák és olajos magvak tőzsdei jegyzései már elérték a várható felső szintet, kivéve két termék: a búza és a napraforgó. Mindkettő ára tovább kúszik felfelé az ukrán - orosz háború miatt. Ukrajnában, amely ország a világ legnagyobb napraforgó-olaj termelője és exportőre, az idén fele akkora területen fognak vetni, ami sok millió tonna termelés-kiesést jelent mindkét növény esetében. Ukrajna e két növényből olyan jelentős termelő, hogy teljesítménye a világpiaci árak alakulására közvetlenül hat.

Az EU-n belül a magyar háztartások élelmiszer kiadásainak aránya kiugróan magas, valahol a román és bolgár szinten van. Romániában például 26 százalék volt 2019-ben, most ott is 27-28 százalék lesz. A nyugati országokban sokkal jobb a helyzet, Ausztriában egy átlagos háztartás jövedelmének csak 9,7 százalékát fordítja élelmiszerre és italokra, Írországban ez a szám még kevesebb: 8,6 százalék.

Afrikában, Dél-Ázsiában még nagyobb a baj. Egyiptomban a lakosság élelmiszerre fordított kiadásai 40 százalék, Jemenben 50-60 százalék körül van. Sri Lankán, Libanonban, Peruban már utcai demonstrációk is vannak a magas árak miatt. A társadalmi elégedetlenség eszkalálódni fog a világban a megélhetési költségek drasztikus emelkedése miatt.

Putyin a hónap elején egy élelmiszertermelés fejlesztésével foglalkozó találkozón vett részt, ahol kijelentette, Oroszországnak erősen figyelemmel kell kísérnie az ellenséges országokba irányuló élelmiszerexportját, mert a nyugati szankciók globális élelmiszerválságot okoznak. Az energiaárak pedig úgy mennek felfelé, akár egy szerpentin. Ez tovább nehezíti az élelmiszeripar helyzetét, hiszen a műtrágya előállítása nagyon energiaigényes munka. A Kreml vezetője szerint a magasabb energiaárak és a műtrágyahiány arra készteti a nyugatot, hogy pénzt nyomtasson készletek felvásárlására, ami élelmiszerhiányhoz vezet majd a szegényebb országokban. Mindez új migrációs hullámokat gerjeszt majd. Putyin úgy látja, a szankciók megzavarták az oroszországi és fehéroroszországi műtrágyaszállítás logisztikai láncát, miközben a földgáz magasabb ára megdrágította a műtrágyatermelést nyugaton.

Oroszország évente több mint 50 millió tonna műtrágyát állít elő, ami a globális összmennyiség 13 százaléka. Emellett Moszkva a világ legnagyobb búzaexportőre, főként Afrikába és a Közel-Keletre szállítanak.

Ukrajna pedig nemcsak a világ vezető napraforgóolaj-exportőre, hanem a búza, az árpa, a repce és a kukorica esetében is a legfontosabb 5 exportőr között van. Az EU negyedik legnagyobb külső élelmiszer-beszállítója, illetve az unió gabona- és növényi olajimportjának mintegy negyedét biztosítja, ezen belül a kukoricának csaknem felét. A háborúban álló két ország összteljesítményét nézve nyugodtan kijelenthetjük, a világ éléskamrája lángokban áll.

Raskó György azt jósolja, egy korszak véget ért. Az olcsó élelmiszerek világának befellegzett. Soha nem lesz többé ilyen, hiába ér majd egyszer véget az orosz-ukrán háború. A magas élelmiszerárakhoz kell hozzászoknunk végleg.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo