Hol az a harmincmilliárd az albérletekből?

Magyarországon 200 ezer bérlőknek piaci alapon kiadott lakóingatlan is lehet az ingatlan.com becslése szerint. A kiadott ingatlanok országos átlagos bérleti díja havi 100 ezer forint körül mozog, így a piac mérete éves szinten 144-240 milliárd forintra rúghat. Ez pedig csak a személyi jövedelemadó szempontjából 19-32 milliárd forintos összeget jelentene, ha mindenki teljesítené adófizetési kötelezettségét.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Freedigitalphotos/iosphere

A bérelhető lakások iránti igény és kínálat idén jelentősen megnőtt: az ingatlan.com adatai szerint az elmúlt évben közel összesen 170 ezer magánszemély keresett bérlőt a lakóingatlanába. Az idén azonban növekedett a piac, január óta minden hónapban 20-75 százalékkal több hirdetést adtak fel kiadó lakóingatlanokra, mint az előző év azonos hónapjában.

A becslés szerint összességében 120-200 ezer olyan lakás és ház lehet Magyarországon, amelyet piaci alapon adnak ki a tulajdonosok. “Ennél pontosabb piaci méretet nehéz meghatározni többek között a bejelentés nélkül, láthatatlanul kiadott lakások miatt. A 120-200 ezres kiadó ingatlankínálat összhangban van az Eurostat adataival, amely szerint a magyarországi népesség több mint 3 százaléka él piaci alapon kiadott lakóingatlanban. Sok a láthatatlan tényező, ezért akár tízezres nagyságrendű eltérés elképzelhető. Szintén fontos megemlíteni, hogy a legutóbbi népszámlálási adatok alapján 383 ezer üres lakást tartott nyilván a hivatalos statisztika” - mondta Balogh László az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Kérdés ki fizet tényleg adót

A kiadó lakóingatlanok havi átlagos bérleti díja a kínálati piacon az elmúlt 12 hónap és az összes kiadó ingatlan alapján havonta 100 ezer forint.nem véletlen, hogy egyre többen inkább ház- vagy lakásvásárlásra adják a fejüket a drága bérleti díjak helyett.

Ebből adódóan a kiadó lakóingatlanok piaca idén éves szinten legalább 144-240 milliárd forintra tehető. Ez a piac pedig adózási szempontból is lényeges tétel, ha ugyanis a 10 százalékos költségátalányt alkalmazó adózással számolunk, akkor a piaci alapon kiadott lakóingatlanból származó 144-240 milliárdos becsült összeg 90 százaléka után kell 15 százalékos személyi jövedelemadót fizetni. Ez pedig 19-32 milliárd forintos bevételt jelenthet a költségvetés számára. “A lakástulajdonosok kiadásból származó jövedelmet mérsékelheti az egészségügyi hozzájárulás, de ezt nem minden esetben kell fizetni, ezért pontos összeget nehéz becsülni erre az összegre” – tette hozzá Balogh László. Az persze továbbra is kérdéses, hogy valójában hányan adóznak a lakáskiadás után.

A szakértő kiemelte, hogy a kiadó ingatlanokra vonatkozó havi 100 ezer forintos bérleti díj egy országos átlag, de területenként jelentősen eltérnek a díjak. Budapesten például a kiadó lakásokat átlagosan havi 140-160 ezer forintért hirdetik, ez pedig jelentősen felhúzza az országos átlagot, míg vidéken bőven vannak akár 80-100 ezer alatti bérleti díjak. A tapasztalatok alapján a befektetők által vásárolt ingatlanok nagy része megjelenik a kiadó lakások piacán, így a kínálat folyamatos bővülése árversenyt eredményezhet. Ez jó hír lehet a bérlőknek, hiszen ez előbb-utóbb akár a bérleti díjak mérséklődéséhez is vezethet.

Drágítja az albérleteket az új adószabály
Az új adócsomag érinti a bérelt lakások piacát is: a lakóhelyüktől távol dolgozó alkalmazottaknak adott lakhatási támogatás adómentes lehet, emellett a munkáltató adókedvezményt is kaphat. A jogszabály fehérítheti az albérletpiacot, valamint drágulást is hozhat, mindezt úgy, hogy a bérlők által fizetett összeg nem feltétlenül növekszik.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo