Hát nem a magyar forintot ajánlják vételre...

Az elmúlt időszakban a forint teljesített a legjobban a felzárkózó európai térségben a piac által várt kamatfolyamatok miatt, ám a piaci szereplők a jelek szerint nem veszik figyelembe a magyar jegybank monetáris tanácsi tagjainak kinevezésében várható változásokat - vélekedtek hétfői helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint a lengyel zloty a legvonzóbb deviza a térségben.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az RBC Capital Markets befektetési társaság hétfőn Londonban befektetőknek kiadott heti felzárkózó piaci devizaárfolyam-figyelőjében kiemelte, hogy az elmúlt héten a forint produkálta a legnagyobb - 1,8 százalékos - alfa-megtérülést a térségben (az alfa-megtérülés az adott termék felülteljesítésének mérőszáma valamely összehasonlító piaci szegmenshez viszonyítva).

Az RBC londoni elemzői szerint a forint teljesítménye mögött a hosszú forintpozíciók felvételére szóló ajánlások "özöne" áll, főleg a zloty ellenében, és ennek alapja a magyar és a lengyel jegybank széttartó kamatpolitikája. Ez érvényes lehet ugyan "a következő egy-két hónapra", a piac azonban a jelek szerint figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy az MNB monetáris tanácsának négy új tagját a magyar parlament fogja kijelölni még a márciusi kamatdöntő ülés előtt - áll az elemzésben.

A ház szerint jóllehet van példa arra, hogy "galamb" - vagyis pénzügypolitikai enyhítésre hajló alapállású - monetáris tanácsi tagok hivatalba lépésük után "kellemes meglepetést okoztak", Magyarországon azonban "különös mértékben ellenségeskedő" a helyzet.

A RBC Capital Markets serint a cég devizapiaci modellje mindezek alapján azt mutatja, hogy a közép-kelet-európai térségben a legvonzóbb fizetőeszköz befektetői szempontból a zloty, amely várhatóan felülteljesítő lesz a forinthoz képest.

Kinevezési kérdőjelek

A monetáris tanácsi tagok kinevezési rendjének tervezett változtatását más nagy londoni házak is megemlítették a várható magyar kamatpolitikára adott előrejelzéseikben. A Barclays Capital befektetési bankcsoport londoni elemzői a magyar jegybank hétfői kamatemelését kommentálva például úgy fogalmaztak: az MNB a második egymás utáni kamatemeléssel a jelek szerint azt üzeni a piacnak, hogy most már valóban szigorítási ciklusról van szó, és nem "valamiféle ad hoc válaszlépésről, a kormánynak küldött figyelmeztető jelzésről" a kormányzati költségvetési intézkedések teremtette kockázatok miatt. A Barclays Capital szerint a magyar pénzügypolitika ugyanakkor "érdekes fordulatot vehet" márciustól, amikor "a Fidesz által kinevezett" négy új monetáris tanácsi tag többségbe kerül a kamatdöntő testületben.

A kinevezési rend tervezett módosítása a JP Morgan bankcsoport londoni elemzői szerint is befolyásolhatja a további kamatpolitikai menetrendet. A ház londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci szakértői 2011 első negyedében újabb negyed százalékpontos emelést várnak, jelenleg érvényes előrejelzésük szerint azonban utána - az új monetáris tanácsi tagok csatlakozásával - szünet következhet, és 2011 második félévében folytatódhat a szigorítás.

Árfolyam: lefelé
Gyengült a forint estére az euróval, illetve a svájci frankkal szemben délutánhoz és reggelhez képest egyaránt a nemzetközi bankközi devizapiacon hétfőn. Röviddel 20 óra előtt 276,82 forinton állt az euró a délután 4 órai 276,10 forint után, reggel hét óra körül 272,30 forinton volt. Hétfőn eddig 277,13 és 272,27 forint között mozgott az euró. Vasárnap késő este 272,45 forinton állt a közös pénz, ehhez képest hétfő estére 1,60 százalékkal erősödött az euró. Az euró árfolyama az idén eddig 2,34 százalékkal emelkedett a forinthoz viszonyítva. A dollár 210,93 forintra ugrott a vasárnap esti 206,47 forintról (+2,16 százalék). A dollár az idén eddig 11,62 százalékkal erősödött a forinthoz képest.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo