Gyengébb forint, óvatosabb elemzők (Reuters)

Márciusban az elemzők gyengébb forintot jeleztek előre, mint egy hónappal ezelőtt, miután a választásokon versengő két nagy párt vezető politikusainak nyilatkozatai különbségekre mutattak rá az árfolyam-elképzelésekben, miközben a világgazdaság fellendülésének sokasodó jelei némileg rontottak az inflációs várakozásokon is.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Emiatt az elemzők kamatvárakozásai is valamelyest elbizonytalanodtak, bár a következő hetekre a legtöbben továbbra is jegybanki kamatcsökkentést prognosztizálnak. Az elemzők a forint és a kötvénypiacon árfolyam-volatilitással számolnak, de választási “traumát” nem jeleznek előre. A prognózisok szerint az éves alapon számított GDP-növekedés az első negyedévben ötéves mélypontra esik, de az év hátralévő részében ismét felgyorsul a gazdaság növekedése.

Forint: óvatosabb elemzők
A forint az elmúlt hetekben heves árfolyammozgásokat élt át a választások előtti politikai nyilatkozatok hatására, az euro ellen 240 és 247 között mozogva, miközben az állampapírárak jelentősen csökkentek. Az elemzők márciusban „beárazták’ előrejelzéseikbe egy esetleges kormányváltozás lehetőségét.
A kockázatot az növelte, gyengítve az árfolyam-előrejelzéseket, hogy az ellenzéki MSZP kormányfő- és pénzügyminiszter-jelöltjei bírálták a kormányzat forintpolitikáját, kizárták az árfolyamrendszer-változás lehetőségét és egyúttal óvatosabb inflációs előrejelzéseket tettek.
Egy kormányváltozás után ezért az elemzők szerint esetleg lassabban erősödik a forint, és kitolódhat a számos elemző által eddig a következő egy-két évre várt sávközép-felértékelés időpontja. A kötvénypiac számára pedig az infláció esetleges szolidabb csökkenése mérsékeltebb árfolyamnyereséget és a külföldi befektetők számára kisebb vonzerőt jelentene.
Az év végére az elemzői konszenzus ezek után 244.35 körüli forintárfolyamot vetít előre, szemben az egy hónapja várt 242.37-tel, a jövő év végére szóló előrejelzés pedig 238.63-ról 240.3-ra változott. A választások körüli bizonytalanság az elemzők szerint a következő hetekben további árfolyam-volatilitást okozhat, de áprilist a forint a legtöbb elemző szerint már nem zárja a jelenleginél lényegesen gyengébb szinten. A konszenzus április végére 247.08. (Csütörtökön a forint 245.65/95-ön zárt.) Jelentős választási traumával tehát jelen pillanatban a piac nem számol.
Az állampapírpiac az előrejelzések szerint a jövő hónap végére szintén magára talál az elmúlt hetek árzuhanásai után, ami a választások kimenetelét váró külföldi befektetők távolléte miatt következett be. A 12 hónapos kincstárjegy hozama 8.27 %-ról 8.07-re, a hároméves államkötvényé 7.90-ről 7.63 %-ra csökkenhet.

Inflációs kockázat, GDP mélypont
Az állampapírpiac és a forint elbizonytalanodásához az utóbbi időben felerősödött inflációs kockázat is hozzájárulhatott. Az elemzők továbbra is az infláció gyors csökkenését várják, de a várt árindexgörbe némileg felfelé csúszott. A világgazdaság ugyanis egyre több jelét mutatja a recesszióból való kilábalásnak - ez pedig növelheti az importált inflációt, amit jelezhet az olajárak legutóbbi emelkedése is.
Nagy Márton, az ING Befektetési Alapkezelő elemzője szerint ugyanakkor az első félévben a költségvetés keresletbővítő és így inflációs hatása is nagyobbnak bizonyulhat a korábban vártnál – erre is utalhat a vártnál nagyobb februári államháztartási hiány.
A konszenzus szerint az infláció márciusban 5.8-5.9%-ra csökken a februári 6.2-ről. Júniusra a konszenzus 4.98 % - tehát továbbra is jelentős esés várható, de 12 bázisponttal magasabb szintre, mint a múlt havi felmérés jelezte előre. Az év végére és 2003 decemberre 7, illetve 10 bázisponttal mozdult felfelé a konszenzus, 5.30 és 4.23%-ra. A januári eredményekhez képest mindkét érték 20 bázisponttal rosszabbodott, de még így is belül maradtak a Nemzeti Bank célsávján.
A világgazdasági fellendülés kilátása a magyar GDP számára jó hír, a csalódást keltő 3.3 %-os tavalyi negyedik negyedévi növekedési adat hatására az előrejelzések 2002-re és 2003-ra mégis némileg tovább romlottak, nyolc bázisponttal 3.58%-ra, illetve hat bázisponttal 4.31 %-ra. (Januárban a két érték még 3.84 és 4.56 volt.)
Az első negyedévben a GDP növekedése a konszenzus előrejelzés szerint ötéves mélypontra, 3.1 %-ra zuhan, mielőtt új erőre kapna a második félévben.
A heves piaci ármozgások és a változó világpiaci inflációs kilátások miatt némileg bizonytalanabbá váltak a kamatvárakozások. Az elemzők többsége továbbra is jegybanki kamatcsökkentést vár a következő hetekre (13 elemző közül nyolc 25, egy 50 bázispontot). Időpontot azonban kevesebben mertek jósolni, mint egy hónappal ezelőtt: csak hárman. Mindhárom elemző március 18-a hétfőt jelölte meg a valószínű időpontnak, amikor a Monetáris Tanács soron következő kétheti ülését tartja.

A soron következő adatok
Április 2-án a KSH februári ipari termelői árindex adatot publikál, ami a prognózis szerint további éves árcsökkenést – 1.4 %-nyit – mutat majd. A jegybank április 3-án publikálja februári folyó fizetési mérleg adatait. A konszenzus szerint a meglepetésszerűen magas januári előzetes 286 millió euro után februárban kisebb, 135 millió euróra tehető deficit valószínű. A KSH április 5-én publikálandó adata az év első két hónapjára az ipari termelés 2.2 %-os éves szintű csökkenését mutatja majd a konszenzus várakozás szerint, de év végére az ipar már 5.46 %-os növekedést produkálhat, a tavalyi 4.1 %-kal szemben. A KSH fogyasztói árindexe április 11-én a piaci várakozás szerint 5.8, vagy 5.9 %-ot mutat majd, a februári 6.2 és a januári 6.6 % után. Az államháztartási hiány növekedése a konszenzus szerint márciusban lassul: az első két havi 181 milliárd forint után csak 32 milliárd forint lesz. Az adatot a pénzügyminisztérium április közepe táján közli.

Kapcsolódó táblázat

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo