Görögország bedobja a törülközőt?

Görögország előbb-utóbb nagy valószínűséggel késedelembe kerül államadósságainak törlesztésével, de e fejleményt az euróövezet túléli - jósolta a BBC Világszolgálata által kérdezett pénzügyi szakértők nagy többsége.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A BBC World Service nemzetközi felmérésének hétfőn Londonban ismertetett eredménye szerint a 38 válaszadó közül 25 - vagyis az elemzők kétharmada - "legalább egy" euróövezeti tagállam törlesztési leállásával számol, és akik így vélekedtek, azok mindegyike azt mondta, hogy Görögország a törlesztési hátralékba kerülők között lesz. A válaszolók közül 14 azt jósolta, hogy Írország is törlesztésképtelenné válik, heten pedig Portugália esetében is számítanak ugyanerre.

Az egyik legnagyobb citybeli befektetési bankcsoport, a Barclays Capital nemrég ismertetett, jóval szélesebb körű felmérése ennél valamivel derűlátóbb eredménnyel zárult, de az a vizsgálat is azt mutatta ki, hogy a globális befektetői közösség tagjainak fele tart egy vagy több euróövezeti tagállam adósságtörlesztési leállásától. A Barclays Capital több mint ezer befektetési társaság bevonásával elvégzett márciusi negyedéves körkérdésének minap Londonban közzétett eredménye szerint az intézményi befektetői körnek pontosan az 50 százaléka számol azzal, hogy Görögország, Portugália és/vagy Írország a következő három évben leáll törlesztéseivel, illetve adósságállományának átstrukturálására kényszerül.

Javul a helyzet

A befektetői várakozások romlását jelzi, hogy a Barclays Capital előző, decemberi felmérésében a megkérdezetteknek még csak az egyharmada jósolta legalább egy euróövezeti tagállam kényszerű adósságátrendezését. Az azóta bekövetkezett egyetlen ellenkező irányú változás az, hogy a Barclays Capital mostani felmérésébe bevont intézményi befektetői kör tagjainak 2 százaléka tart egyszerre számos euróövezeti gazdaságban szükségessé váló törlesztési átrendezéstől és ennek nyomán az euróövezet felbomlásától; az előző, decemberi vizsgálat során a megkérdezetteknek még a 4 százaléka nevezte ezt a fejleményt valószínűnek a következő három évre.

A BBC World Service által megkérdezett elemzők nagy többsége sem tart a valutaunió szétesésétől. A vizsgálatba bevont 38 szakértő közül 33 válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy az euróövezet változatlan formában fennmaradhat-e. Az ennek ellenkezőjét jóslók kisebbségi csoportjába tartozott ugyanakkor egy finn közgazdász, aki szerint az euróövezet északi és déli országai közötti divergencia-folyamat egyre markánsabbá válik, és az északiak ezt "a nem túl távoli jövőben" már nem fogják tűrni. A szakértő szerint ez azt jelenti, hogy néhány déli tagállamot "kiraknak" az euróövezetből. Az euróövezeten belüli széttartó folyamatokra nemrégiben londoni hitelminősítői elemzők is felhívták a figyelmet.

Széttartó fejlődés

A Fitch Ratings által az euróövezet jövőjéről Londonban rendezett szakszemináriumon David Riley, a nemzetközi hitelminősítő globális szuverén adósbesorolásokért felelős igazgatója kijelentette: a válság azért is sújtja különös erővel az euróövezetet, mivel a pénzügyi uniónak egyben gazdasági unióvá is ki kellett volna teljesednie. Az európai szintű monetáris unió kialakult ugyan, a gazdasági unió azonban nem, és ennek következményeként széttartó folyamat indult meg a versenyképességben és a magánszektorok működésében - mondta a Fitch vezető szakértője.

Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's nemrégiben kiadott londoni elemzésében kiemelte, hogy az euróövezeten belüli gazdasági növekedési folyamatok is széttartó pályára kerültek, ami azzal a kockázattal jár, hogy a jól teljesítő tagországok versenyképességi előnye a többiekhez képest hosszú távra rögzül. Ha e versenyképességi rés tartósan fennmarad, vagy akár tovább szélesedik - amit az S&P elemzői a következő két évre "igen valószínűnek" neveztek a tanulmányban -, a valutaunión belüli széttartó teljesítményfolyamatok egyre inkább strukturális jellegűvé válhatnak - állt a hitelminősítő elemzésében.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo