Gazdák közös vállalkozása a túlélés jegyében

Képes túlélni a válságot a Békés megyei gazdák szövetkezése, s ebben az állam is, a bank is partner. A kétszáz fős tagság rendre visszaforgatja, fejlesztésre költi a közösen elért hasznot.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Likviditási problémánk nincs - vallja meg a Csabai Raktárszövetkezet igazgatósági elnöke. E közlés dátuma 2009 szeptembere. Vagyis nem a'80-as éveket írtuk, amikor az akkori szövetkezeti világ a szabadabb gazdálkodást élvezve megpróbált gyarapodni, erősödni, tagjainak viszonylagos jólétet kínálni. A békéscsabai szövetkezet ugyanis 1997-ben született.

E szerint a mintát nem a félmúltból hozták, nem a kollektív téeszvagyont keresztelték át. A nulláról indultak. Miért is?

- Főleg azok az idősebb, tanult, képzett emberek hozták létre a „közöst", akik még emlékeztek a valamikori szakszövetkezetekre is - válaszolja az igazgatósági elnök, Adamcsik László. - De láttunk más mintát is, például a dániai agráriumban virágzó szövetkezeti mozgalmat.


„Általában senki sem viszi haza a ráeső részt”

Egy tag, egy szavazat

A demokrácia igen jól működő intézménye is a szövetkezet, a közgyűléseken „vezérelt" szerveződés nyitott, bárki beléphet, aki az alapszabályt elfogadja. Adamcsik László a látszólag közhelyes megállapítást többször is aláhúzza, a szövetkezet a sorsát a szerint alakítja, ahogyan kollektíven eldöntik azt, az egy tag, egy szavazat rendezőelv alapján. A nagypolitika tehát nem jut szerephez, s erre büszke nemcsak a szövetkezet vezetője, az 1997-es kilenc alapító, hanem az azóta belépett több mint kétszáz tag is, akiknek e közös vállalkozása már egymilliárd forintnyi éves árbevétellel rendelkezik az első évi 1,9 millióval szemben.

Vajon a politikamentesség a tavaly október óta már folyamatosan fájó válság időszakában is működik, s elegendő fegyver az életben maradáshoz a jó aggyal meghozott megannyi jó gazdasági döntés?

- A működést öt, magas szinten képzett emberből álló igazgatóság segíti, mindannyian ugyanúgy tagok is vagyunk, látjuk, érezzük, megszenvedjük a gazdaság helyzetének romlását - szögezi le Adamcsik László. - Az osztatlan közös tulajdonnak számító cég a tagságának azt teremti meg, amit a tagok külön-külön képtelenek lennének megvalósítani. Görög vagy albán búzaexportról például „önállóan" nem is álmodhatna egy húszhektáros gazda.

A Békés megyei raktárszövetkezet fennállása alatt kétszer is pályázott, és jutott hozzá támogatáshoz. A Gazdahitel nevű program volt az első lehetőség, ekkor az állam a kamatot tette olcsóbbá a vállalkozások számára, a második akció pedig az agrártárca minősítési rendszeréhez kapcsolódott. Az előbbi 2011-ben lejáró tízéves futamidejű hitelt jelentett a csabaiaknak.

Nem viszik haza

A pénz segítségével tudták megvenni jelenlegi telephelyüket. Adamcsik László, ha a téeszidők fogalmait kölcsönözné, akkor azt mondaná, hogy a hasznot benn hagyták a közösben, minden fillérből fejlesztettek, magtárakat építettek, rakodógépeket, laboratóriumot vettek.

Felvásárolják a gazdák termését, s „spájzolják" addig, ameddig a piacon jó ára nem lesz a gabonának, majd a többletből lesz a gépekre, magtárak bővítésére fordított nyereség?

- Eleinte így volt, most már „csak" vetőmag-, vegyszer-, műtrágyabeszerzésre, oktatásra, a termények piaci előkészítésére - kiszerelésre, szárításra, tisztításra, minőségi kategóriák szerinti tárolásra - koncentrálunk - hangoztatja a az igazgatóság elnöke. - Az ma már nem lenne jó, ha túlzott üzleti kockázatot vállalva vásárolna fel a szövetkezet. A lényeg az, hogy likviditási gondja nincs a gazdálkodónak, mert vételárat, vételárelőleget a szövetkezet képes „kölcsönözni" a tagok számára.

A szabály az, hogy a gazdasági együttműködés arányában kell a keletkező eredményt felosztani a tagok között, de a tagság rendszeresen úgy dönt, hogy nem viszi haza senki sem a ráeső részt, hanem a közös fejlesztésre fordítják. Itt érvényesülnek azok az arányok, amelyek a gazdasági együttműködés nyomán keletkeznek: akinek nagyobb eredményfelosztás járna, az nagyobb mértékben vehet igénybe szövetkezeti szolgáltatásokat.

Nem véletlen tehát, hogy a piac azon kivételes szereplője 2009-ben is a szövetkezet, amelyiket megsüvegelnek a bankok. Ebből a megbecsülésből a tagokra is hullik.

Kezességet vállalnak a gépet, földet vásárolni akaró gazdáknak?

- Azt nem - feleli Adamcsik László -, de a szövetkezeti tagság puszta ténye is igen jó ajánlólevél a banknak. Olyan „átcsoportosításokat" pedig megteszünk, hogy az erős gazdálkodónak, aki a szövetkezettől nem szokott áruhitelt igénybe venni, de traktorvásárlásba fog, lehetőséget kap szövetkezeti „források" hasznosítására, melynek fejében a következő három évben a kollektíva finanszírozza a termelését.

„Elnöki példa" az is, hogy egyik tagtársuknak alkalma nyílt hat hektár föld megvásárlására, s a hatmillió forint vételár felét banktól akarta felvenni. A hitelintézetnek, mely fedezetet igényelt, a szövetkezet a hitelösszeget kétszeresen fedező földet nevezte meg. A bankos kérdésére - mi van akkor, ha a kölcsönfelvevő nem tud fizetni - pedig adódott a válasz, a földet ebben az esetben megveszi a szövetkezet valamely tagja.

Több mint a neve

Egyre több jele van annak, hogy a Békéscsaba csücskében működő cég már jóval több, mint amit a neve - raktárszövetkezet - sugall. Pedig a „privát közraktár" funkció sem lenne lebecsülendő, hiszen a sok éve tapasztalható hektikus gabonapiacon a termelők becsben tartják azokat a törekvéseket, amelyektől a stabilitást remélhetik.

Nevük ellenére sem váltak kis, helyi magánközraktárrá?

- Valóban azt akartuk, hogy levegyük a tagságunk válláról a tárolás gondjait - ad magyarázatot az igazgatóság elnöke. - Sok évvel ezelőtt országszerte privatizálták a raktárakat, a termelők nem tettek szert saját magtárakra, mivel csak földhöz jutottak, gépeket, vetőmagot vettek. Betakarításkor a tábla sarkán kellett eladniuk a búzát, roppant nyomott áron. Először összefogtunk a Concordia Közraktár Rt.-vel, megállapodva velük arról, hogy néhány raktárukat a rendelkezésünkre bocsátják. Aztán kiderült, hogy ennél több szolgáltatást kell nyújtanunk magunknak: a finanszírozást, a piacra jutást, a minőségi áruk kikészítését, bevizsgálását, tárolását is el kell látnunk.

Kétévenként sikerül felépíteniük egy-egy újabb raktárt, legutóbb egy négyezer tonna árut befogadó építménnyel gyarapították a vagyonukat. A tagság bővülése és a szélesedő integráció követeli meg a tárolókapacitás állandó gyarapítását. Adamcsik László eközben azt is láttatja, hogy a megyeszékhely hatalmas betonsilói üresek, a 60 ezer tonnás gabonatárolóban pár ezer tonnányi van legfeljebb, a termelők nem akarják odavinni búzájukat. De a közeli Orosházán sem más a helyzet, ott egy 40 ezer tonnás betonsiló nem telik meg. Ám ez már egy másik történet, kivált azóta, hogy egy újabb multinacionális óriás is megjelent a magyar piacon.

Békéscsabán innen és túl

Nem az üzleti féltékenység mondatja a szövetkezetiekkel: egyszerűen leállt a gabonakereskedelem idehaza. A kétszáz tagot számláló békéscsabai „közösnek" mégis sikerül az önvédelem, s „házon belül" tudnak segíteni magukon, fizetési biztonságban érzik magukat a szövetkezetbe beszállító tagok.

A szövetkezet merre gyarapszik?

- Tizenöt település termelői csatlakoztak a szövetkezethez, Mezőkovácsházától Dévaványáig - érvel Adamcsik László. - Van 500 hektáros nagygazda és van 4,3 hektáros gazda is közöttünk, sőt tagja a Csabai Raktárszövetkezetnek a Dévaványai Önkormányzat is. A helyhatóság a 450 hektár szántóját a munkanélküliek munkához juttatása típusú programban hasznosítja, de a piaci, tárolási feladatokat miránk bízza.

Az önkormányzat példája sem jelenti azt, hogy beléphet bárki a szövetkezetbe csak pénzzel, föld, illetve tényleges mezőgazdasági munka nélkül. A szabályzat elfogadásán túl a tagok ajánlására is szüksége van a jelentkezőnek, s a részjegy léte mellett „állami" előírás az is, hogy valamennyi tag egyben regisztrált termelő is legyen.

Abban tehát biztosak a csabaiak, hogy zsebszerződéses hazai és külföldi spekulánsok nem tudnak belépni hozzájuk. De a szövetkezetiek szemlélete sem egyezik a klasszikus invesztáló felfogással, a közösbe betett pici pénz mellett ugyanis az együttműködés hoz eredményt. A gazda nem ezt a hasznot viszi haza a közösből, de az otthoni gazdálkodása lesz képes egyről a kettőre jutni a szövetkezet erősödése révén.

Vagyis ma sem felélnek, ma sem osztanak vissza, hanem „építenek". Mit is?

- Jövő év januárjától a külkereskedelmünket fejlesztjük egy valóságos stábbal - részletezi a Csabai Raktárszövetkezet első embere, aki szerint számukra az unión kívüli és a „fősodorba" nem tartózó unión belüli országok tűnhetnek jó üzleti partnernek. - Célunk, hogy hozzáadott értékből is több legyen az eladott portékáinkban. Estünkben egy malom az, ami a célkereszt elé kerülhet. Békéscsabán ugyanis már nincs őrlés.

Akárhonnan is nézzük, azt látjuk, hogy az ország éléskamrájában azért képesek talpon maradni a gabonatermelő gazdálkodók, mert - szövetkezve egymással - megtanultak piaci tényezővé válni, s saját pénzügyi biztonságukon őrködve építik a jövőjüket. A malmukat mindenképpen.

Megjelent a Piac és Profit magazin októberi számában.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo