"Fontos, hogy a lakosság megértse a megszorításokat"

Magyarország államadóssága a GDP 80 százaléka körüli szinten van, ami kiugróan magas a közép-kelet-európai országokkal összehasonlítva - mondta Iryna Ivaschenko, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) budapesti képviseletének vezetője az MTI-nek adott nyilatkozatában, hozzátéve, hogy kulcsfontosságú a fiskális fegyelem fenntartása, és amennyiben a megkezdett és tervezett fiskális reformokat végrehajtják az országban, a GDP-arányos adósság már 2011-ben csökkenésnek indulhat.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A képviseletvezető hangsúlyozta: a magyar kormány már számos jelentős lépést tett a nyugdíjrendszer, a szociális rendszer és a központi támogatások átalakítása területén, ezeket a reformlépéseket a szigorú kiadáskontrollal együtt folytatni kell. Magyarország régiós társainál nem került sor költségvetési kiigazításra, a globális válság által tavaly ősszel érzékenyen érintett Magyarország elsősorban a sérülékenységét jelentősen növelő magas államadósság miatt volt kénytelen segítséget kérni a nemzetközi intézményektől (az IMF-től, az EU-tól, a Világbanktól).

Hiteles a költségvetés

Az IMF (az uniós szakértőkkel szorosan együttműködve) rugalmas volt, ezért amikor Magyarország makrogazdasági kilátásai az idei év során romlottak a korábban várthoz képest, az államháztartási hiánycél kétszer is megváltozott. Fontos megemlíteni, hogy a kormány és az IMF megegyezése alapján a 2009-es deficitcél megnövelése középtávon gyümölcsöző strukturális intézkedésekkel párosult. Mint ahogy a legutóbbi (harmadik) felülvizsgálat során elért szakértői szintű megállapodás jelezte, az IMF-küldöttség pozitívan értékelte Magyarország gazdaságpolitikai teljesítményét. A kormány elkötelezett a 3,9 százalékos GDP-arányos deficitcél elérése érdekében. A 2010-es költségvetési tervezet a kormány által jóváhagyott mostani formájában hiteles stratégiát vázol fel az államháztartási folyamatok további javulásával és a 3,8 százalékos GDP-arányos hiánycél elérésével kapcsolatban, de felmerülnek makrogazdasági és végrehajtási kockázatok. A monetáris politika eddig megfelelő volt, és fontos előrehaladás történt a pénzügyi felügyelet megerősítése terén.

A globális pénzpiacok jövőbeli alakulását övező bizonytalanságot is figyelembe véve, az IMF delegációja támogatja a magyar hatóságok azon kérését, hogy hat hónappal, 2010 október 5-ig meg lehessen hosszabbítani a készenléti hitel lejáratát. A megállapodás így le fogja fedni a választások és az új kormány hivatalba lépésének időszakát. A végső döntést az IMF igazgatótanácsa hozza meg szeptember végén. Iryna Ivaschenko rámutatott: figyelembe véve az ország nemzetközi tartalékainak - részben a 991 millió összegű SDR-allokációnak (ami mintegy 1,09 milliárd euró) köszönhető - emelkedését, és az egymilliárdos eurókötvény-kibocsátást, az IMF támogatta a kormány azon kérését, hogy a felülvizsgálat befejezését követően 55 millió eurót hív le a hitelkeretből. A programban fennmaradó összeget négy egyenlő részletben lehet majd lehívni.

Iryna Ivaschenko elmondta, hogy az IMF egyetért a magyar kormány előrejelzésével, ami a GDP alakulására ez évre 6,7 százalékos visszaesést, a jövő évre pedig 0,9 százalékos csökkenést prognosztizál. "Fontos feladat, hogy a társadalom is megértse a konszolidációs program fontosságát, annak érdekében, hogy az eddig elért eredmények ne vesszenek el, és az ország tovább haladhasson a fiskális fenntarthatóság felé vezető úton. Ez szintén fontos lenne a jövőbeli növekedés szempontjából" - emelte ki a képviseletvezető.

Optimista piacok
Az elmúlt héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezető indexe, a BUX több mint egy év után ismét átlépte a 20 ezer pontos határt, az index már két hete emelkedik folyamatosan. A BUX az előző hét végi értékéhez képest 1.422,52 ponttal, 7,37 százalékkal emelkedett, 20.729,07 ponton zárt pénteken. Az elmúlt hét elején az elemzők még korrekcióra számítottak a piacon, ami hétfőn be is következett, azonban keddtől a hét minden napján emelkedni tudott a BUX. Hétfőn együtt csökkent a nemzetközi piacokkal a magyar tőzsde, kedden viszont már jelentősen túlteljesítette régiós társait. A keddi optimizmust elsősorban az alapozta meg, hogy a New York-i tőzsdeindexek előző nap éves csúcsuk közelében zártak, a BÉT azonban ezt kicsit túlreagálta. A kedden megjelent amerikai makrogazdasági adatok - termelői árak, kiskereskedelmi eladások - kedvezőek lettek ugyan, de mégsem adtak egyértelmű irányt a piacoknak.
20 ezer pont felett
Szerdán az előző naphoz hasonlóan teljesített a BUX, és átlépte az egy éve nem látott 20 ezer pontos szintet. A szakértők a BÉT részvényeinek szerdai szárnyalását irreálisnak és extrémnek nevezték, amelynek okairól csak találgatnak a piacon. Az elemzők elképzelhetőnek tartották, hogy a nemzetközi alapok portfóliójában eddig szinte nulla súllyal szereplő magyar részvényeket a kockázati hajlandóság növekedésével venni kezdték, ami további szárnyalást eredményezhet a börzén. Ezt az elképzelést alátámasztotta a hét utolsó két napjának kereskedése, mivel mindkét napon - bár eltérő mértékben - emelkedni tudott az index. A BUX csütörtökön és pénteken is felülteljesítő volt a nemzetközi börzékhez képest.
A részvényekkel a múlt héten 143,4 milliárd forint értékben kereskedtek, míg az előző héten 98,2 milliárd forint értékben születtek üzletek. A teljes adásvételből ezúttal 66 százalék jutott az OTP-re, míg a múlt héten igen népszerű Richter 8,87 százalékkal részesedett az összforgalomból. A Mol részvényei a heti összforgalom 14,29 százalékát, a Magyar Telekom részvényei pedig 6,08 százalékát adták.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo