Felpörögnek a csarnoképítők

Magyarországon újra építtetnek gyártócsarnokokat a hazai vállalatok, bár a fejlesztések motorját az uniós pályázati források adják. Szakértők szerint megkezdődött a kilábalás, a piac egy-másfél éven belül a 2007–2008-as volumen 70-75 százalékán stabilizálódhat. A KSH legfrissebb adatai szerint jelentősen nőtt az építőipari termelés.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Éledezik az építőipar – Kép: SXC

Túl van a mélyponton a hazai gyártó- és raktárcsarnokokat építő ágazat, bár egyértelmű felívelésről még korai lenne beszélni – nyilatkozta az acélszerkezetes csarnokok építésével foglalkozó osztrák PEM Buildings hazai leányvállalatának vezetője. Kleinheincz Magdolna hangsúlyozta, ausztriai, de kontinensszerte dolgozó cégként rálátásuk van az uniós ipari ingatlanépítési piacokra, ez alapján elmondható, az építőipar válsága az unió tőlünk nyugatra eső felén már nem érezteti hatását. Bár a volumen még sehol sem állt vissza a négy-öt évvel ezelőtti szintre, a piac ott és a tengerentúlon 2011-ben volt túl a mélypontján.

Magyarországon az első biztató jelek idén februárban, márciusban mutatkoztak, akkor még elsősorban az ajánlatkérések, érdeklődések számában. Jellemző ugyanakkor, hogy az öt-hat legnagyobb, multinacionális cégekhez, autógyártókhoz kötődő beruházások kivételével az új építésű csarnokok zöme nem jönne létre uniós pályázati források nélkül. Ez önmagában nem baj, hiszen épp a gazdasági konvergencia e források célja, de jól jelzi az iparág financiális törékenységét, ami az elmúlt négy-öt évben elképesztő méreteket öltött.

A depresszió azonban csökken, a gyártó- és részben a szolgáltatóvállalatok újra fejlesztésekben gondolkodnak. Az ingatlan-befektetők viszont egyelőre kivárnak, mert a hazai piacot jelenleg túlkínálat jellemzi. A korábbi fejlesztések jelentős része még üresen áll, megtérülése bizonytalan, az ipari parkok bérlőállománya pedig a cégbezárásokkal inkább fogy, mint növekszik. A vezető úgy tapasztalja, a külföldi befektetők ma még mindig nem tudják, mit gondoljanak a magyarországi lehetőségekről.

Távolról szép csak a magyar növekedés
Európa egészével összevetve szép teljesítményt mutatott fel a magyar gazdaság az első negyedévben. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) részletes adataiból azonban az derül ki, hogy ez csupán a mezőgazdaság és az építőipar teljesítményének köszönhető. Minden más ágazatban visszaesést mértek.
A piac egy-másfél éven belül visszakúszhat a 2007–2008-as volumen 70–75 százalékáig, ahol évekre stabilizálódhat – nyilatkozta a vezető. Azoknak a piaci szereplőknek, amelyek nemcsak megmaradtak, de a likviditásukat fenyegető eladósodás nélkül vészelték át az elmúlt éveket, az új, letisztultabb piac a korábbinál kedvezőbb körülményeket kínálhat.

Áprilisban 9,8%-kal emelkedett az építőipari termelés volumene

2013 áprilisában az építőipar termelése a kiigazítatlan adatok szerint 9,8%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. A termelés áprilisi növekedéséhez – az alacsony előző évi bázis mellett – az épületek szerkezetépítését végző és az út- és vasútépítéssel foglalkozó szervezetek termelésének emelkedése járult hozzá – tette közzé gyorsjelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint ugyancsak 9,8%-kal emelkedett a termelés. Szezonálisan kiigazítva a termelés 1,4-kal magasabb volt az előző hónaphoz képest. Az év első négy hónapjában 6,3%-kal nőtt az építőipar termelése az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Áprilisban mindkét építményfőcsoport termelése emelkedett. Az épületek építése 7,4%-kal volt nagyobb a 2012. áprilisinál. A növekedés több ipari épület építésén végzett munkának köszönhető. Az egyéb építmények építése 12,6%-kal nőtt, elsősorban az út- és vasút-felújítási munkák következtében.

Szezonálisan kiigazított indexek alapján az épületek építésének teljesítménye 1,1%-kal kisebb, az egyéb építményeké 1,5%-kal nagyobb volt, mint márciusban. Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza – 17,1%-kal emelkedett. Az egyéb építmények ágazat termelése 10,7%-kal nőtt. Az építőipari termelés több mint kétötödét adó speciális szaképítés ágazat termelése 4,8%-kal haladta meg a 2012 azonos időszakit.

A 2013 áprilisában kötött új szerződések volumene 13,1%-kal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződések volumene 12,6%-kal, az egyéb építmények építésére vonatkozó új szerződések volumene 13,4%-kal csökkent. Az építőipari vállalkozások 2013. április végi szerződésállományának volumene 13,5%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. Ezen belül a két építményfőcsoport állománya ellentétesen alakult: az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 12,7%-kal kisebb, míg az egyéb építményeké negyedével magasabb volt, mint 2012 áprilisában.

Már a munkahelyteremtésre figyelnek a hazai cégek
A hazai vállalatok harmada már a gazdasági növekedésre és a munkahelyteremtésre koncentrál. A megkérdezettek 32 százaléka bízik a magyar gazdaság 1 és 3 százalék közötti növekedésében, többségük hasonló eredményre számít a világgazdaságban is. 28 százalékuk tervezi bővíteni munkahelyeinek számát.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo