Fake news, miszerint Ukrajnában földtulajdont szerezhetnek a külföldiek

A Magyar Nemzet állítása szerint Ukrajnában tavaly július 1-jén lépett életbe az új földtörvény, mellyel megszűnt az adásvételt tiltó moratórium. A reformot a washingtoni székhelyű Nemzetközi Valutaalap (IMF) kérte, cserébe egy újabb hitelcsomagért. Az ukrán termőföldek majdnem harmada azóta amerikai kézbe került.

A Magyar Nemzet értesülése alapján az Origo már egyenesen úgy fogalmaz, amerikai gyarmatosítás folyik Ukrajnában: felvásárolták a termőföldek harmadát.

Az egyik gonosz (Fotó: depositphotos)

A Magyar Nemzet szerint a reform óta eltelt egy évben három amerikai tőkéjű nemzetközi konzorcium vált a legnagyobb felvásárlóvá Ukrajnában. A három multi összesen 17 millió hektárnyi termőföldet vett meg, ami az ország területének 28 százalékát, vagyis majdnem egyharmadát jelenti. A három óriásvállalat a Cargill, a DuPont és a Monsanto. A Magyar Nemzet - híre forrásaként - a V4NA hírügynökséget jelöli meg. E cég mögött a Válasz Online értesülése alapján Habony Árpád áll és ez nem más, mint egy kormányközeli sajtóprojekt.

V4 News Agency (V4NA) néven indult új nemzetközi hírügynökség Habony Árpád befolyási övezetében.
A Válasz Online úgy tudja, hogy az üzem londoni székhellyel, félszáz újságíróval 3 éve indult. A V4NA kiadójának tulajdonosai 57–40–3 arányban a New Wave Media Group Kft. (melynek legismertebb terméke az Origo), a Habony Árpád-féle Danube Business Consulting és – hogy a sztori még „államibb” legyen – Magyarország rendkívüli és meghatalmazott londoni nagykövete.

Ha jól értjük tehát egy információs konspirációs sorozat történt, aminek lényeg, hogy az Origo tulajdonosának, V4NA hírét kiadta a Magyar Nemzet, amit onnan aztán „átvett” az Origo. Majd ezt az Origo cikket visszavette a Magyar Nemzet, Hogyan vette meg kilóra az USA Ukrajnát? címmel. Kétszer is megjáratva ugyanazt a gondolatot, miszerint mindenért az USA a hibás. Talán abban bíztak, hogy így senkinek nem tűnik fel, miszerint a hír nem autentikus forrásból származik. Pechükre Raskó György, a Földművelésügyi Minisztérium volt államtitkára elhitte a hírt és utánanézett, miután ő maga is évek óta szeretne termőföldeket vásárolni szomszédunknál. Le is teremtette ügynökét, hogy micsoda balfácán. Meglepetésre a szakember a leghatározottabban cáfolta a Habony Árpád féle hírügynökség állítását, egyenesen hülyeségnek nevezve azt.

még most sem lehet termőföldet vásárolni külföldieknek, csak hosszú távú bérlet lehetséges, amihez számos kötöttség párosul.
Raskó György ezt követően is kételkedett és felhívta még az ukrán nagykövetség mezőgazdasági ügyekért felelős diplomatáját, aki megerősítette, hogy egyetlen külföldinek sem adtak el földet idáig és nem is tervezik a földpiac megnyitását. Mással vannak elfoglalva. (szerk: Lehet, hogy a háborúval?) Így Raskó Györgynek most már két, egymástól független, hiteles forrás erősítette meg, hogy fake news került a magyar hírcsárdába. A két, egymástól független, hiteles hírforrás egyébként elvileg alapvető szakmai követelmény az önmagára valamit adó sajtóban is. A kétségeket az amerikai gyarmatosításról Ukrajnában az is ébren tarthatja, hogy egy háborús övezetben elég nagy kockázatot jelent termőföldeket vásárolgatni. Ilyen nagy vállalatoknál, mint a Cargill, a DuPont és a Monsanto mindenesetre nem biztos, hogy szívesen vállalnak ekkora rizikót. Arról nem beszélve, hogy egy nagyobb világcég képes évekig fontolgatni egy-egy fontosabb döntést.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo