Ez növelné a foglalkoztatást

Ötpontos tervet ajánl a kormányok, nemzetközi szervezetek és multinacionális vállalatok figyelmébe, ajánlásként foglalkoztatáspolitikájuk kialakításához a Hays és az Oxford Economics nemzetközi gazdaságkutató intézet. Az általuk közösen megjelentetett „Creating Jobs in a Global Economy 2011-2030" című jelentés megállapításai alapján, illetve tekintetbe véve a foglalkoztatás területén az elkövetkező 20 év során várható óriási, de kiegyensúlyozatlan növekedést. Meggyőződésük, hogy ha a kormányok és a vállalatok ezt a kérdést nem stratégiai módon közelítik meg, elszalasztják a kínálkozó munkaerőpiaci lehetőségeket, és a nehézségek globális szinten megsokszorozódnak.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 1. Tartsák nyitva a nemzeti határokat a szakképzett munkaerő vándorlása számára

A Hays és az Oxford Economics közös jelentése arra mutat rá, hogy a szakképzettség és a munkaerő komoly mértékű vándorlása nélkülözhetetlen lesz a fejlett és a fejlődő világ között, mindkét irányban. A fejlődő világnak több ezer szakképzett mérnökre lesz szüksége az Egyesült Államokból és Európából, miközben óriási lesz a kereslet egészségügyi dolgozók iránt a másik irányban. A munkaerővel kapcsolatos protekcionizmus csak nehézségeket fog okozni, és végül gátolni fogja a világgazdasági növekedést.

A felnőtt magyar lakosság hatoda gondolkodik arról, hogy rövid vagy hosszú távon munkát vállalna külföldön

Magyarországon még nem volt olyan magas a migrációt tervezők aránya az elmúlt két évtizedben. A felnőtt magyar lakosság hatoda gondolkodik arról, hogy rövid vagy hosszú távon munkát vállalna külföldön, vagy akár örökre határon túlra költözne. Ahogy nő az iskolai végzettség szintje, úgy emelkedik a kivándorlási hajlandóság is. Éppen ezért fennáll az agyelszívás kockázata is a GfK Nemzetközi Elkötelezettség 2011 kutatásának szakértői szerint, ami főként a recesszióból éppen kilábalni igyekvő országokat érintené a legsúlyosabban. Például a fellendülés egyik motorjaként kezelt K+F-szektorban dolgozók harmada menne külföldre.(A kivándorlás motivációiról és a veszélyeztetett ágazatokról itt olvashat.)


Kép:PP archív

2. Megállapodásra van szükség az alkalmazottak vándorlását megkönnyítő nemzetközi szabályozásról

Jelenleg a szakképzett munkaerő vándorlásával kapcsolatos szabályozásról országos, vagy legjobb esetben is regionális szinten döntenek, annak ellenére, hogy itt globális tendenciákról van szó. Ez azt eredményezi, hogy a munkaerő mozgását szabályozó jogszabályok rendszere nem egységes, és gyakran bosszantóan bonyolult, miközben nem hatékony. Azt szeretnénk, ha ezeket a kérdéseket nemzetközi szinten vitatnák meg, a G20 vagy más hasonló testület keretein belül, melynek eredménye egy olyan kódex lenne, amely megfelelően szabályozhatja a szakképzett munkaerő jelen jelentésben megjósolt, hatalmas arányú, határokon átnyúló áramlását.

Rugalmasnak kell lenni!
A munkavállalók számára egyszerűbb az üzenetünk: legyenek rugalmasak. Legyenek felkészülve arra, hogy karrierjük során bármikor átképezzék magukat, és így megfeleljenek a gyorsan változó gazdasági környezet támasztotta igényeknek. Legyenek továbbá nyitottak a költözködés iránt, akár távolabbi országokba is, hogy megtalálhassák a szaktudásuknak leginkább megfelelő munkaerőpiacot. Számoljanak ezenkívül hosszabb munkával töltött élettel – a 60. vagy 65. születésnap utáni automatikus nyugdíjazás hamarosan a múlté lehet.

Andor László a Bizottság foglalkoztatásért, szociálpolitikáért és a társadalmi befogadásért felelős biztosa épp kedden jelentette be, hogy átfogó európai uniós foglalkoztatási előterjesztés-csomagot készít az Európai Bizottság a következő hetekben, melynek középpontjában a munkahelyteremtő növekedés áll - adta hírül az MTI. Ennek az a fő magyarázata, hogy az unióban a tavaly kibontakozni látszó gazdasági élénkülés megtorpant, a tagországok nem számíthatnak arra, hogy a fellendülés mintegy automatikusan munkahelyeket hoz létre.

Az előterjesztés kulcskifejezése a dinamikus munkaerőpiac, újítása pedig, hogy az eddiginél nagyobb hangsúlyt kap benne a keresleti oldal - fejtette ki a magyar biztos. Az április 19-én nyilvánosságra hozandó előterjesztés egyik legfontosabb eleme, hogy hogyan lehet az uniós alapokat a szaktudást, a képzést, a tartós munkahelyteremtést szolgáló hosszú távú befektetésekre fordítani. Szintén prioritás a mobilitás biztosítása, azaz annak elérése, hogy a munkavállalók uniószerte biztonságosan tudjanak állást váltani vagy állásukban mozogni, és továbbfejleszteni karrierjüket. A foglalkoztatási csomagban hangsúlyosan igyekeztek figyelembe venni, hogy a munkaerőpiacon a kínálat sokszor még mindig nem találkozik a keresett készségekkel, emellett az uniós piac szétszabdalt is, számos adminisztratív, nyelvi és egyéb akadályt le kell még küzdeni, hogy egységesebbé válhasson. (Az EU a hazájuknon kívül dolgozók jogainak védelmére szolgáló szabályozást is elfogadott a közelmúltban.)

3. Fektessenek be a képzésbe és az oktatásba

A Hays-Oxford Economics jelentés azt mutatja, hogy a világ munkaerőpiaca egyre inkább „homokóra-alakú" lesz, ahol a betanított munkások folyamatosan szorulnak ki a gépesített, automatizált munkahelyekről. Ennek a tendenciának az ellensúlyozása érdekében minden kormánynak és vállalatnak be kell fektetnie a munkaerő képzésébe annak érdekében, hogy az emberek megfelelő készségeket és szaktudást szerezzenek a jövőben várhatóan nagy munkaerő-igényű, fejlődő iparágakhoz. (Az EU-ban 2002 és 2010 közötti időszakban évente átlagosan 1,1 millióval bővült az álláshelyek száma.)

Minden kormánynak és vállalatnak be kell fektetnie a munkaerő képzésébe, hogy az emberek megfelelő készségeket és szaktudást szerezzenek a jövőben várhatóan nagy munkaerő-igényű, fejlődő iparágakhoz

A versenyképes munkaerő képzésének kiemelten fontos a szerepe a fejlődésben, a kiváló humánerőforrás pedig a befektetők számára is vonzó tényező. Kitűnő példa erre Svédország, amit a magas adók ellenére is a befektetésre ajánlott kategóriákba sorol az üzleti világ. Bartha Attila, az MTA Politikatudományi Intézet kutatója felmérések alapján állítja, hogy Magyarországon sem a magas adószint elrettentő a befektetők számára, hanem a humánerőforrás romló állapota, amit csak fokoz majd, hogy csökken a fejlesztésére fordított összeg.

Magyarországon az oktatási rendszer átalakítása, az iskolakötelezettség korhatárának leszállítása, valamint a közismereti tárgyak oktatásának csökkentése a szakképzésben azonban a rugalmasság helyett sokkal inkább a röghöz kötés irányába hat annak ellenére, hogy az állam Magyar Munka Tervben deklarált célja a gazdaság igényeihez alkalmazkodó, rugalmas képzéskínálat és a vállalatoknak a munkavállalóik képzésére történő ösztönztése. Bár Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter egy nyilatkozata szerint a kosárfonáshoz nem kell ismerni az Excelt, talán mégis jobb lenne nem kihagyni. Ha ugyanis versenyképes, önálló, támogatásra nem szoruló, saját piacán megélni képes, rugalmas és innovatív vállalkozások leendő vezetőit akarjuk kiképezni, ahhoz a magas minőségű szakmai tudás mellett éppen az alapvető, a mai kor általános műveltségébe tartozó kulturális, digitális, kereskedelmi és még számos más ismeret elsajátítására van szükség.

4. Teremtsenek foglalkoztatási lehetőségeket a fejlődő világban

Az elmúlt 20 évben hatalmas mértékben nőtt a foglalkoztatottság Kínában, mivel az ottani népesség gyorsan növekedett. Azonban Kínában a munkaképes életkorúak száma tetőzni fog az elkövetkező 20 év során, és a figyelemnek máshová kell irányulnia: az indiai szubkontinensre, Latin-Amerikára és Afrikára. Ez az óriási méretű új munkaerő hatalmas lehetőséget jelent azoknak, akik meg tudják ragadni azt, új munkalehetőségeket teremtve számára, illetve potenciális elégedetlenséget és feszültségeket szülhet, amennyiben nem foglalkoznak a kapacitásával és az igényeivel.

Az elkövetkező 20 év során a fejlett gazdaságok egyre növekvő mértékben támaszkodnak majd a 60 év feletti dolgozók munkavégzésére

5. Tartsák az időseket a munkahelyeken

Az elkövetkező 20 év során a fejlett gazdaságok egyre növekvő mértékben támaszkodnak majd a 60 év feletti dolgozók munkavégzésére. Sok ország, például az Egyesült Királyság már diszkrimináció-ellenes törvényt fogadott el, amely lehetővé teszi az idősebbek számára, hogy munkahelyükön maradjanak és továbbra is aktív dolgozók legyenek, azonban még sok az ezzel kapcsolatos előttünk álló feladat. Tekintetbe véve, hogy számos országnak nagymértékben kell támaszkodnia az öregedő munkaerőre a jövőben, a kormányoknak adózási ösztönzőket, átképzéseket és egyéb intézkedéseket kellene fontolóra venniük, melyekkel eredményesen győzhetik meg állampolgáraikat munkával töltött éveik meghosszabbításáról. A munkaadóknak át kell gondolniuk, hogyan tudják legjobban használni az idősebb dolgozók értékes munkatapasztalatát, miközben gondoskodnak arról is, hogy tudásuk az ipar fejlődését tükrözve naprakész maradhasson.

Magyarországon viszont a munkavállalók kétharmada még akkor sem dolgozna a nyugdíjkorhatár után, ha emelnék a fizetését - derül ki a Randstad Workmonitor legfrissebb adataiból. Ez nemzetközi összehasonlításban is magasnak számít. A nemzetközi adatok alapján két típus figyelhető meg: vannak olyan országok, melyek polgárait jelentősen befolyásolja a nagyobb fizetés, mások azonban inkább a munka öröméért és az állással járó megbecsülésért dolgoznának tovább a nyugdíjazás után. (A magyar társadalom egyelőre leginkább az állami nyugellátásra támaszkodik, amelynek nem látszik tisztán a hosszú távús tratégiája.)

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo