EVA: menjünk vagy maradjunk?

Sokan feltették a kérdést maguknak és az RSM DTM adótanácsadó munkatársainak, hogy az év vége közeledtével és az új 2011-es adóváltozások után is megéri-e még az evaalanyiság. A cég egy kalkulátort készített: ha Ön evás és pontosan számol, és úgy tűnik, nem éri meg, bármikor kiléphet...

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Még év végén tovább fokozta a hangulatot egy először csak szakmai berkekben, majd a sajtóban is elterjedt hír, miszerint az evások osztalékát is terheli 14 százalék eho az új törvényszöveg pontos értelmezése alapján, amely a 30 százalékos eva-kulcson felül már olyan adóterhet eredményezett volna, amely értelmetlenné tette volna az eva választását. Szerencsére a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján még épp időben jelent meg egy pontosítás ezzel kapcsolatosan, ahol megerősítették, hogy továbbra sem kell ehót fizetni az evás vállalkozások tagjai által megszerzett osztalék után, így elmaradt a tömeges kijelentkezés az evások körében.

Az egyszerűsített vállalkozói adó indulásakor egyértelműen sláger adónemnek és rendkívül közkedveltnek bizonyult. Az évek előrehaladtával és az adózási környezet folyamatos módosításaival évről-évre előkerült a téma, de az evások száma és nem utolsósorban az általuk befizetett adóbevétel folyamatosan növekedett. Most, az év eleji adótervezések alkalmával aktuális kérdés, ezért kiszámoltuk, 2011-ben mennyire előnyös még az eva.

Kinek is éri meg?

Az RSM DTM kalkulációi során több feltételezéssel élt, azt vizsgálta, hogy egy legalább 36 órás munkaviszonnyal rendelkező evás cég tulajdonosa - aki után az idén hatályos 94 ezer forintos garantált bérminimum alapján fizetik meg az adó- és járulékterheket - különböző bevételi szintek, illetve költségek mellett eva vagy társasági adó alanyaként realizál több nettó, adózott jövedelmet:

  • A eset - nincs költség: az eva mindenképpen előnyösebb, mint a társasági adó, de minél magasabb a bevétel, annál inkább csökken a különbség a két alternatíva között. Érdemes azonban megjegyezni, hogy az évi 25 milliós maximális evás bruttó árbevételnél 17.250.000 forint a nettó jövedelem evásként, míg társaságiadó-törvény hatálya alatt 14.367.600 forint, tehát 2.882.400 forinttal több marad meg jövedelemként az evás tagnál.
  • B eset - 10% költséget számolunk el: alacsonyabb jövedelemszintnél jelentősen, de a maximális 25 milliós bevételnél is közel 1.394.400 forinttal több marad éves szinten az evás cég tulajdonosánál.
  • C eset - 19,5% költséget számolunk el: ez az a fordulópont, ahol ha az éves maximális 25 milliós keretet kihasználja a cég, azonos adóteher jelentkezik, akár eva-, akár társaságiadó-alanyt nézünk. Ugyanakkor 1 milliós éves bevételi szint elérésénél közel 100.000 forinttal kevesebb jövedelmet realizálunk társasági adó hatálya alatt.
  • D eset - 50% vagy azt meghaladó költséget számolunk el: egyértelműen rosszabbul járunk az eva alatt, akár 1 milliós, akár 25 milliós éves bruttó bevételt realizálunk, sőt ahogy nő az árbevételünk, úgy nő az adómegtakarítás társasági adósként. Ilyen költségszint mellett már nem éri meg evásnak maradni!

Az RSM DTM kalkulátora ezen a linken érhető el.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo