EU ajánlás: néha elég az 5-6 százalékos áfa

Az Európai Parlament február 19-i plenáris ülésén nagy többséggel támogatta Kovács László adó- és vámpolitikáért felelős európai biztos kedvezményes áfa-kulcsokról szóló javaslatát, amely a nagy munkaigényű és helyileg nyújtott szolgáltatások körét érinti.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EP álláspontja komoly politikai jelzés a márciusi uniós pénzügyminiszteri találkozó felé, ugyanis a tavaly decemberi Európai Tanács kérésének megfelelően a pénzügyminisztereknek ez év márciusáig kell a kérdésben megegyezésre jutniuk. Az Európai Parlament plenáris ülése 636 szavazattal 14 ellenében és 18 tartózkodással támogatta az Európai Bizottság Kovács László adóügyi biztos által előterjesztett javaslatát a kedvezményes áfa-kulcsok használatának kiterjesztéséről.

A javaslat a nagy élőmunka igényű és helyileg nyújtott szolgáltatásokra, így a ruha, cipő, kerékpár és más cikkek javítására, a fodrászatra és a szociális lakások építésére, valamint a régebbi lakások felújítására jelenleg megengedett, de 2010 végén lejáró csökkentett áfa-kulcsokat véglegessé tenné és kiterjesztené többek között valamennyi új lakás építésére, valamint az éttermi szolgáltatásokra is. A javaslat immár fél éve a Pénzügyminiszteri Tanács asztalán van, de a miniszterek számos vitaforduló után csak a legutóbbi ülésen mozdultak el a holtpontról, amikor a javaslatot eddig kategorikusan elutasító országok a kompromisszum lehetőségét kezdték vizsgálni.

Kovács László a vitában kiemelte, hogy a javaslat összhangban van az Európai Gazdaság talpra állításának programjában megfogalmazott célokkal. Segítené munkahelyek megőrzését, a kisvállalkozásokat és az építőipart. A vitában elhangzó számos további javaslatra válaszolva az adóügyi biztos azt hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság előtt két lehetőség állt. Az egyik a jelenlegi alkalmazás széleskörű kiterjesztése, ami azonban 5-6 tagállam ellenállását ismerve nem kapta volna meg az adókérdésekben szükséges egyhangú támogatást. Ennek következtében a jelenlegi, de 2010 végén lejáró lehetőség is megszűnt volna, s a csökkentett kulcsot alkalmazó 18 tagállamban a kedvezményes 5-6 %-ról vissza kellene térni a 20-25 %-os általános kulcsra. Ez sok ezer kisvállalkozást sodorna csődhelyzetbe, s munkahelyek tízezreinek elvesztésével járna. A Bizottság ehelyett azt a megoldást választotta, hogy a sokak által jogosan igényeltnél szerényebb, korlátozottabb javaslatot tett, amelynek remélt elfogadása viszont megmentené az érintett kisvállalkozásokat és munkahelyeket. (Itthon 23 százalékra emelnék az áfát.)

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo