Érik a felminősítés Magyarországnak

Minden várakozást felülmúlt a magyar gazdasági növekedés az első negyedévben. nyolc éve, az első megszorítások kezdete óta nem emelkedett 3,5 százalékkal éves összevetésben. Az idei növekedés a 2,1 százalékot is meghaladhatja, érik a felminősítésünk.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vártnál is jobban növekedhet idén a magyar gazdaság - Kép: Pixabay

Az idei első negyedéves, meglepően magas, 3,5 százalékos GDP-növekedés tükrében 2014-ben 2,5-3 százalékkal is bővülhet a magyar gazdaság. A növekedés a KSH értékelése szerint elsősorban az ipar és az építőipar bővülésének köszönhető. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 3,2 százalékkal nőtt a GDP január-márciusban 2013 első negyedévéhez képest, míg az előző negyedévhez képest 1,1 százalékkal emelkedett. Pozsonyi Pál, a KSH főosztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta, hogy legutóbb 2006 negyedik negyedévében volt hasonló mértékű éves GDP-emelkedés. (A gazdasági szereplők és a lakosság optimizmusa is rég látott mértékben emelkedett.)

Az adat minden várakozás felülmúlt: londoni pénzügyi elemzők 2 százalék feletti GDP-bővülést vártak az idén január-márciusra éves összevetésben, a Capital Economics közgazdászai például 2,7 százalékos ütemre számítottak, míg az EY éves szinten 2,2 százalékot jósolt.

Felfelé módosít az Erste

Gabler Gergely, az Erste Bank vezető elemzője szerint az év/év alapú bővüléshez nagymértékben hozzájárult az is, hogy a szezonalitás kiigazítás újrafuttatásával módosultak a tavalyi negyedéves növekedési számok, így tovább csökkent az amúgy is alacsony bázis. Ha a gazdaságot a szeptember-december periódushoz viszonyítjuk, akkor 1,1 százalék a kiigazított növekedés, ami megegyezik a tavalyi harmadik negyedéves bővüléssel.

A KSH közlése szerint elsősorban az ipari és építőipari kibocsátás jelentős bővülése áll a kiemelkedő számok mögött. Minden valószínűség szerint az autógyártás rendkívüli kapacitásbővítése és termelés növekedése nagymértékben járult hozzá a GDP bővüléséhez - írta a szakértő. A felhasználói oldalról egyelőre még nem látni adatokat, de az Erste várakozása szerint a beruházások növekedése, és a lakossági fogyasztás 11 éves mélypontról való elrugaszkodása fűthette a gazdaságot, amihez az autóipar nyomán tovább erősödő exporttöbblet is hozzájárulhatott.

Az Erste a jelenlegi előrejelzését - amely szerint az idén egész évre 2,3 százalék növekedést vár - a friss számok tükrében jó pár tizeddel felfelé módosítja: 2,5-3 százalék közötti GDP-bővülést vár 2014-ben. A lakossági fogyasztás várhatóan tovább nő az alacsony infláció és az ennek nyomán emelkedő reálbérek miatt. A bruttó állóeszköz felhalmozást az idén még kifutó EU-pénzből finanszírozott állami beruházások fűthetik és a nettó export az import felpörgése ellenére pozitívan járulhat hozzá a GDP-hez.

Csábítóbbak vagyunk a német cégeknek
A Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) legfrissebb, főleg külföldi befektetők körében végzett konjunktúrafelmérése szerint az előző évhez képest kedvezőbb a vállalatok véleménye mind a gazdasági helyzet, mind az üzleti környezet alakulásáról.
Széles bázison nyugszik a növekedés

Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház elemzője kiemelte, hogy a KSH által csütörtökön közöltnél dinamikusabb növekedés utoljára 2006-ban volt. A szakértő szerint az elmúlt hónapok kedvező adatai alapján valószínűsíthető, hogy az építőipar és az ipar mellett a beruházások felfutása is segítette a gazdaságot, illetve számos jel utal a lakossági fogyasztás élénkülésére is. Ő is úgy vélte, hogy a kedvező első negyedéves számok hatására javulhatnak az idei év egészére vonatkozó GDP-várakozások, a jelenlegi 2 százalék körüli értékéről 2,5 százalék közelébe vagy akár efölé is. Mindez tovább javíthatja Magyarország nemzetközi befektetői megítélését - hangsúlyozta Réczey Zoltán.

„Bár a GDP részletes struktúrája még nem áll rendelkezésünkre, a havi termelési adatokból következtetni lehet, melyek voltak azok a faktorok, amelyek hozzájárultak a gazdasági felgyorsulásához. Az ipari termelés több, mint 8 százalékkal emelkedett az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest. A bővülést elsősorban az export hajtja, mivel a belföldi értékesítés továbbra sem túl acélos. A kivitelt keresleti és kínálati hatások is élénkítik. A keresleti hatás elsősorban az egyre robusztusabb külpiaci konjunktúrával magyarázható, míg a kínálati hatás a korábban hazánkba települt jelentős autóipari kapacitások termelésének felfutásával áll összefüggésben. Ez azt eredményezi, hogy arányaiban több hazánkban gyártott autó kerülhet német/osztrák/olasz stb. autószalonokba, ezzel gyorsítva a kivitel felfutását” – vélte Balatoni András, az ING vezető elemzője a Piac & Profitnak eljuttatott közleményében.

A költségvetési beruházások jól követik a választási ciklusokat, ebből a szempontból ez az év sem tűnik kivételnek. A költségvetési invesztíciók felfutása érdemben növelte az építőipar termelését, így az a növekedés másik fontos forrásává vált. A jegybanki Növekedési Hitelprogram szintén kedvező hatást fejtett ki a szektor növekedésére, aminek a következtében az ágazat kis súlya ellenére jelentős lehetett a növekedési hozzájárulása az első negyedévben. Van egy másik makrogazdasági tényező, ami szintén szorosan együtt mozog a politikai ciklusokkal, ez pedig a lakossági bizalom. A folyamatot ezen kívül támogatta a háztartások vásárlóerejének markáns emelkedése, ami a rendkívül alacsony inflációhoz, illetve a költségvetési szektorban véghezvitt jelentős béremelésekhez köthető. A belső felhasználás, illetve a szolgáltatások hozzáadott értéke nagy valószínűséggel növekedni tudott, vagyis a gazdasági növekedés széles bázison nyugszik. „A gazdasági növekedés így éves átlagban elérheti, vagy meg is haladhatja a 3 százalékot az idei évben, de jövőre csak kisebb mértékű bővüléssel 1,9 százalékkal számolunk”  - hangsúlyozta az ING elemzője.

Szebbek vagyunk a Bizottság szemében
A korábbi előrejelzéseihez képest kedvezőbb számok szerepelnek az Európai Bizottság most kiadott “téli” előrejelzésében. A háztartások fogyasztásának köszönhetően erőteljesebb GDP-növekedés, némileg magasabb foglalkoztatottság és jobb munkanélküliségi adatok szerepelnek a Bizottság prognózisában, ugyanakkor növekvő inflációra és alig csökkenő államadósságra hívták fel a figyelmet.
Érik a felminősítés

A kiemelkedő idei makrogazdasági teljesítmény a legfrissebb adatok tanulsága szerint nem okozott inflációs nyomást. A várakozások horgonyzottak, emellett pedig a költségtényezők, valamint az importált infláció is kedvezően alakul. Ebből azt a következtetést vonhatjuk le, hogy egyensúlyi szempontból nem az árakban, hanem inkább az import megugrásában csapódhat le a markáns kereslet-növekedés. A külkereskedelmi többlet olvadása a kilábalás egyik fontos indikátora lesz, és egyben a túlzott gazdasági növekedésnek is jó lakmuszpapírjává válhat. Épp ezért örvendetes, hogy a jegybank is egyre nagyobb figyelmet fordít erre az egyensúlyi mutatóra.

„A várakozásoknál kedvezőbb, 3,5%-os első negyedéves GDP növekedés arra enged következtetni, hogy a gazdasági növekedés az éves várt 2-2,1%-os teljesítményt is felülmúlhatja. A féken tartott államháztartási hiány mellett elért kedvező növekedés pedig azt jelentené, hogy Magyarországnak a nemzetközi hitelminősítők által korábban hiányolt stabil, fenntartható adósságpályát sikerül megvalósítania. Így egyre nagyobb esélyét látjuk a felminősítésnek” – mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

„Ahogyan azonban a közel három évvel ezelőtti leminősítés nem eredményezte a nemzetközi befektetők elfordulását Magyarországtól, úgy egy felminősítés esetében sem várható lényeges változás. A kötvényhozamok már ez idáig is jelentősen mérséklődtek, a hazai tőzsdére pedig kevésbé a kockázati besorolásunk, sokkal inkább a vállalati szektor növekedése hathat kedvezően. A forint esetében azonban mindenképpen pozitív impulzust jelenthetne a felminősítés, amelynek hatására feltehetően a 300-as euró/forint árfolyamot is sikerülne átlépni” – hangsúlyozta ki a befektetési szakember. „A lakossági megtakarítók szempontjából ez azért lehet lényeges, mivel a korábban javasolt deviza befektetésekkel szemben újra nagyobb teret kaphatnak a forint megtakarítások” – tette hozzá Horváth István.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo