Bruttó hazai termék (GDP)

A bruttó hazai termék 2001-ben a négy negyedévi számítások alapján összehasonlító áron 3,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A GDP értéke folyó áron 14 900 milliárd Ft volt. Egy főre vetítve a bruttó hazai termék összege 1 millió 460 ezer forint volt, ami az MNB éves átlagárfolyamán átszámítva 5690 eurónak felel meg.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bruttó hazai termék 2001-ben változatlan áron számítva negyedévről negyedévre lassuló ütemben nőtt az előző év azonos negyedéveihez képest. A tavalyihoz viszonyított mérsékeltebb növekedés elsősorban az ipar teljesítményének alakulásával függ össze. A negyedik negyedévben a növekedés üteme 3,3 százalék volt.

Az ágazatok által előállított bruttó hozzáadott érték volumene a negyedik negyedévben 2,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki értékét, míg éves szinten a növekedés 3,5 százalék volt.

A termelő ágazatok (a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar együtt) a negyedik negyedévben 0,6 százalékkal növelték hozzáadott értéküket, az év egészében pedig 2,9 százalékkal. Ezen belül a mezőgazdaság változatlan áron számított teljesítménye a negyedik negyedévben 15,2 százalékkal, éves szinten 8,6 százalékkal növekedett, ami az előző évi alacsony bázisnak és a növénytermesztésre kedvező időjárásnak köszönhető. Az ipar bruttó hozzáadott értéke az utolsó negyedévben 3,9 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva, 2001-ben 1,2 százalékkal haladta meg az előző évi értéket. Az építőipar hozzáadott értéke a negyedik negyedévben 7,1 százalékkal, 2001-ben 7,9 százalékkal nőtt.

A szolgáltatások hozzáadott értéke a második negyedévtől nagyobb ütemben nőtt, mint a termelő ágazatoké: az idei év folyamán 3,9 százalékkal növelték teljesítményüket, a negyedik negyedévben 4,0 százalékkal több hozzáadott értéket állítottak elő az előző év azonos negyedévinél. 2001-ben a kereskedelem és javítás hozzáadott értéke 4,1 százalékkal bővült, a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátásé 2,7 százalékkal, a szállítási ágazatoké 4,2 százalékkal. A pénzügyi szolgáltatások és ingatlanügyletek ágazatainak hozzáadott értéke 4,3 százalékkal emelkedett, a közigazgatás, oktatás, egészségügyi szolgáltatásoké, valamint az egyéb közösségi és személyi szolgáltatásoké egyaránt 3,3 százalékkal nőtt.

2001 negyedik negyedévében a háztartások fogyasztása 4,7 százalékkal növekedett az előző év azonos negyedévéhez viszonyítva. A negyedéves adatok alapján 2001-ben 4,0 százalék volt a növekedés. Ezt elsősorban a háztartások fogyasztási kiadása negyedik negyedévben megfigyelhető 5,8 százalékos, illetve éves szinten 5,1 százalékos bővülése okozta. A természetbeni társadalmi juttatások a negyedik negyedévben 0,4 százalékkal, éves szinten az előzetes adatok szerint 0,3 százalékkal csökkentek az előző év azonos időszakához viszonyítva. A közösségi fogyasztás a 2000. évi 1,2 százalékos növekedéstől elmaradva éves szinten 0,4 százalékkal, a negyedik negyedévben 0,9 százalékkal emelkedett.

A végső fogyasztás a negyedik negyedévben 4,2 százalékkal, az év egészében 3,6 százalékkal bővült.

A bruttó állóeszköz-felhalmozás az előző években tapasztalható tendenciától eltérően, de a 2001. évben megfigyelhető folyamatoknak megfelelően a negyedik negyedévben és éves szinten is 3,1 százalékkal nőtt. A bruttó állóeszköz-felhalmozás alacsony mértékű növekedése és a készletváltozás értékében bekövetkezett csökkenés következtében a bruttó felhalmozás 2001 negyedik negyedévében 3,6 százalékkal, éves szinten 1,4 százalékkal csökkent.

A végső fogyasztás növekedése és a bruttó felhalmozás csökkenése következtében a belföldi felhasználás a negyedik negyedévben 1,7 százalékkal, az egész évben pedig 2,1 százalékkal emelkedett.

Az áruk és szolgáltatások külkereskedelmi forgalmában a negyedik negyedévben visszaesés következett be. Az export a negyedik negyedévben 2,1 százalékkal, az import ennél nagyobb mértékben 4,1 százalékkal csökkent. Éves szinten az export 9,1 százalékkal, az import 6,3 százalékkal emelkedett az első és a második negyedévben bekövetkezett 10 százalékot meghaladó növekedési ütem következtében.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo