Bírság a Forbes-nak: mi volt a gond a családi vállalkozások listájával?

Jelentős bírságot szabott ki a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság a magyar Forbes magazint kiadó Mediarey Hungary Services Zrt.-re.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hatóság oldalán elérhető dokumentumok szerint a kiadót a magazin jogellenes adatkezelése, valamint a panaszosok joggyakorlásának nem megfelelő biztosítása miatt indított adatvédelmi hatósági eljárásban meszelték el,

összesen 4,5 millió forintra.
A bírság két tételből, egy 2 millió és egy 2,5 millió forintos büntetésből tevődik össze. A 2,5 milliós bírságot azért szabta ki a hatóság, mert a Forbes 2019 januárjában megjelent, 50 leggazdagabb magyart tartalmazó kiadványának nyomtatott és online változatánál és a 2019 szeptemberi, legnagyobb családi vállalkozásokat összeszedő nyomtatott és online kiadványoknál a végzés szerint a magazin nem megfelelően végezte el az érdekmérlegelést a listákhoz szükséges adatok kezelésekor, illetve nem szólt előre a panaszosoknak, hogy felkerülnek a listára. Abban is vétkes volt a Forbes a hatóság szerint, hogy a panaszosokat nem tájékoztatta előre arról, hogy milyen jogaik vannak az adataik kezelése elleni tiltakozáshoz, illetve, miután a panaszosok mégis tiltakoztak nem bizonyította, hogy a panaszosok adatainak nyilvánosságra hozását olyan kényszerítő erejű jogos okok indokolják, amelyek elsőbbséget élveznek a panaszos érdekeivel, jogaival és szabadságaival szemben.

Mindezzel a Forbes a hatóság szerint megsértette az általános adatvédelmi rendelet, vagyis a GDPR több pontját is.

A panaszosok azt is szerették volna elérni, hogy a Forbes törölje a róluk tárolt adatokat, illetve soha többé ne is kezelhesse azokat, vagyis ne tehesse fel őket többé a listáira, ezt azonban a hatóság már túlzásnak érezte, és ezt a kérést elutasította.

Viszont a hatóság arra is utasítja a Forbes-t, hogy ha a jövőben is fel akarják tenni a panaszost valamelyik listájukra, akkor "a jogszabályoknak megfelelően és a jelen határozatban foglaltak figyelembe vételével" végezzen érdekmérlegelést, beleértve a tiltakozást követő második, egyedi érdekmérlegelést is. És "alakítsa át előzetes tájékoztatással kapcsolatos gyakorlatát." Tehát a magazinnak ez alapján a jövőben sokkal óvatosabban kell eljárnia a listák összeállításánál, ami akár azt is eredményezheti, hogy a listák a továbbiakban nem fogják a legjobban tükrözni a valóságot, pusztán azért, mert az egyes listalakóknak kellemetlen.ű

A 2 milliós bírságot ugyanilyen okokból kapta a magazin, itt (megint csak) a 2019 szeptemberi, családi vállalkozásos szám volt a problémás, illetve a 2020 januári, 50 leggazdagabb magyart összegyűjtő lista. Az erről az ügyről szóló dokumentumból viszont már az is kiderül, hogy ebben az esetben a Hell Energy tulajdonosai emeltek panaszt a lap ellen. Innen:

"A Kérelmezett első alkalommal a Forbes 2015 augusztusában megjelent számában szerepeltette a „<…> családot” a „Legnagyobb magyar családi vállalkozások” összeállításban. Ezt követően a 2019. szeptemberi lapszámba került be a „<…> család” által tulajdonolt <…> a „Legnagyobb magyar családi vállalkozások 2019” összeállításba. Ezen kívül a 2020. januári számban megjelent „Leggazdagabb magyarok” összeállításban szerepelt <…>. A <…> következtében a Forbes 2020. januári, 50 leggazdagabb magyar listáját tartalmazó számát a Kérelmezett visszahívta"
További részletek laptársunk, az mfor.hu cikkében. >>>

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo