"Bezzegíroroszág, Bezzegésztország" bajban már az idén

Az Európai Unió idei gazdasági növekedése mindössze a fele lesz a korábban várt értéknek, jövőre pedig stagnálni fog - áll az Európai Bizottság hétfőn (2008. november 3.) közzétett gazdasági előrejelzésében.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 GDP idén az unió egészét tekintve 1,4 százalékkal, az eurózónában pedig mindössze 1,2 százalékkal nő, ami kevesebb mint a fele a korábbi két esztendő értékeinek. 2009-ben a huszonhét tagú EU-ban 0,2 százalékos, az eurózónában pedig 0,1 százalékos növekedés várható - közölte a Bizottság őszi jelentését ismertető Joaquin Almunia. "A kilátások olyan rosszak, mint a novemberi idő Brüsszelben" - tette hozzá a gazdasági mutatókra utalva a Bizottság spanyol tagja.

Három tagország (Írország, Észtország és Lettország) már az idén gazdasági visszaesést kénytelen elkönyvelni, míg jövőre az Egyesült Királyság és Spanyolország is csatlakozni fog hozzájuk. Az EU legnagyobb gazdaságainak, azaz Németországnak, Franciaországnak és Olaszországnak minimális növekedéssel vagy stagnálással kell szembenézniük. Almunia szerint a mélypont 2009 közepére várható, és ezt követően indulhat meg újra a növekedés. A Bizottság 2010-re 1,1 százalékos (az eurózónában 0,9 százalékos) javulást vár.

Minden bizonnyal növekedni fog a munkanélküliség is: a 2007-es 7,5 százalékkal szemben 2009-re 8,7 százalékra nőhet az állástalanok aránya. A Bizottság előrejelzése szerint a Huszonhetek közül Spanyolországnak kell a legmagasabb munkanélküliséggel szembenéznie (2009-ben 14, 2010-ben 15,5 százalékal), melyet Szlovákia, Görögország, Lettország és Franciaország követ.

A válságból való kilábalás érdekében Almunia további beruházásokra szólította fel a tagállamokat, mivel az EU költségvetése behatárolt. A gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztos ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az infláció kedvező irányba mozdult el: az idei 3,9 százalékról jövőre 2,4 százalékra, 2010-re pedig 2,2 százalékra mérséklődik a pénzromlás üteme.

Magyarország még pluszban

A Bizottság jelentése Magyarország esetében idén 1,7 százalékos, jövőre 0,7 százalékos, 2010-re pedig 1,8 százalékos gazdasági növekedést jósol, azonban Almunia felhívta rá a figyelmet, hogy az előrejelzésben nem tudták figyelembe venni a Magyarországnak nyújtott pénzügyi mentőcsomagot és a magyar kormány legújabb költségvetési módosításait, amely már 1 százalékos visszaeséssel számol jövőre. (Magyar elemzők szerint a visszaesés 0,6 százalékot tehet ki 2009-ben.) A Bizottság prognózisa szerint a megindult gazdasági javulást visszavetette a pénzügyi válság. A jelentés úgy véli, ennek következtében mind az exportteljesítmény, mind a háztartások kölcsöntevékenysége csökken. Az államháztartási deficit hiánya jövőre a bruttó össztermék 3,3 százalékára csökken, az inflációt 3,9 százalékra várja a brüsszeli bizottság.

A jelentés teljes szövege az Európai Bizottság honlapján olvasható, ahol megtekinthetők az egyes tagállamok legfontosabb gazdasági mutatói is.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo