Benne van a pakliban a forintgyengülés

1,5% körüli kamatmélypontra, tartósan alacsony kamatkörnyezetre és a mainál gyengébb forintárfolyamra számítanak a CIB Bank elemzői a következő másfél évben. Úgy vélik: a magyar gazdaság a korábbiaknál felkészültebben várhatja az év második felére tehető amerikai monetáris szigorítását.

Kép: PP Archív

Hosszú távon alacsony maradhat a jegybanki alapkamat, részben az alacsony hazai infláció, a térség és Magyarország javuló kockázati megítélése, részben a kedvező globális pénzügyi környezet miatt. A CIB Bank előrejelzése szerint a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa továbbra is maximálisan kihasználja majd a rendelkezésre álló mozgásteret, vagyis addig csökkenti a kamatot, ameddig a piaci körülmények ezt lehetővé teszik. Várakozásuk szerint a jegybanki alapkamat a nyár végéig 1,5 százalékra süllyed, de az elemzők nem zárnak ki ennél alacsonyabb rátát sem.

A márciusban újrakezdett magyar kamatcsökkentési ciklus folytatását támogatja, hogy várhatóan valamivel később kezdődik és a korábban vártnál erőtlenebb lehet az amerikai monetáris szigorítás. A piac ma már csak az év második felére áraz kamatemelést, ráadásul ennek mértéke is kisebb lehet a korábban prognosztizáltnál. Az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény lépései, illetve a lépésekre vonatkozó várakozások ugyanakkor az előttünk álló hónapokban tovább növelhetik a piaci bizonytalanságot, ami a volatilitás emelkedésében mutatkozhat meg.

A globális likviditás azonban a következő időszakban sem szűkül: a brit és az amerikai jegybank mérlegfőösszege belátható időn belül nem zsugorodik számottevően, a japán jegybank fenntartja eszközvásárlási programjait, miközben az EKB csak idén tavasszal indította el mennyiségi lazító programját. Utóbbi program jótékony hatása a gazdasági és pénzügyi beágyazódás eredményeképpen a feltörekvő piacok közül  a Közép-Kelet-európai régióban lehet a legerőteljesebb –ez a relatív erős fundamentumok mellett pótlólagos védelmet biztosíthat a Fed lépések negatív hatásaival szemben.

Miközben a visegrádi országok eddig is ellenállónak bizonyultak a feltörekvő országokat sújtó eladói nyomással szemben, a forint eszközöknek az is támaszt nyújthat, hogy a beinduló növekedés és a külső és belső egyensúlyi pozíció elmúlt időszakban végbement számottevő javulása miatt mára Magyarország lekerült a különösen kockázatosnak, leginkább sérülékenynek tartott országok szűk listájáról.

A viszonylag egészséges ütemű növekedés mellett a prognosztizáltnál erőteljesebb inflációcsökkenés, és a vártnál hosszabb ideig fennmaradó alacsony inflációs környezet, valamint a forint felértékelődése is komoly érvként szolgál a lazítás mellett. Az éves átlagos infláció nem csak a tavalyi évben, de idén is jelentősen alulmúlhatja az MNB középtávú célját, a pénzromlási ütem csak 2016 végén közelítheti meg a 3%-os szintet. Az inflációs cél elérését az erős forint árfolyam semmiképpen nem segíti, így az elemzők szerint túlzott további felértékelődésre az MNB a jelenleg vártnál agresszívebb lépésekkel reagálna.

Rózsásak a kilátásaink
A Nemzetközi Valutaalap szerint a vártnál gyorsabb ütemben bővülhet a magyar GDP, elemzők szerint pedig a fogyasztási kilátások az egész régióban kimondottan rózsásak. A fellendülésre az igazi veszélyt a görögök jelentik.
A magyar gazdaság csökkenő sérülékenységével és a javuló befektetői megítéléssel párhuzamosan a forint az idei év eddig eltelt időszakában felülteljesítette a régiót – a rekord alacsony jegybanki kamat és a történelmi mélypont közelében álló állampapírhozamok ellenére is. Az elemzők szerint azonban a forint/euro árfolyam középtávon nem marad a 300-as szint alatt. Úgy vélik, inkább a 305-315-ös sáv lesz irányadó.

„Rövidtávon nem kizárt további minimális erősödés, de hosszabb távon enyhe gyengülés lehet jellemző” – hangsúlyozta Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője, aki nem számít jelentős árfolyam-ingadozásokra sem. „A 300-as szint újbóli megközelítésére az egy évvel korábbi prognózisunkban is láttunk lehetőséget, ám jelenlegi várakozásunk szerint az akkor előrevetített erősödő pálya ebben az évben várhatóan nem lesz fenntartható” – hangsúlyozza. Úgy véli ugyanakkor, hogy a gyengülés mértéke is korlátozott maradhat, szerinte a 310-315-ös sávnál magasabb árfolyam tartós visszatérése ebben az évben nem valószínű. Ezt a forgatókönyvet erősítheti, ha a várakozásoknak megfelelően az ősszel az országnak sikerül legalább egy hitelminősítőnél elérni a befektetésre ajánlott minősítést.

Az elemzők összességében úgy vélik, hogy a monetáris politikai ciklusváltás zökkenőmentesen mehet végbe, ha a következő néhány hónap folyamán véget ér a lazítási sorozat, és a külső piaci helyzet nem romlik számottevően. Ugyanakkor szerintük a januári és februári piaci folyamatok már jelzik azokat a kockázatokat, melyekkel a piaci várakozásoknál erőteljesebb kamatcsökkentések vagy a globális kockázatvállalási hajlandóságot, illetve a feltörekvő piaci hangulatot érintő turbulenciák esetében számolni kell.

 

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo