Beindulhat a növekedés Európában

Növekedésnek indulhat az eurózóna gazdasága az év második felében. A trendforduló ellenére 2013 egészét tekintve még a GDP csökkenésére lehet számítani a valutaunióban az első féléves adatok miatt – mutat rá az Ernst & Young legfrissebb Eurózóna Előrejelzése. Magyarország szempontjából jó jel, hogy Németországban az élénkülés jelei látszanak.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Ernst & Young prognózisa szerint fordulóponthoz érkezik az eurózóna gazdasága az év közepén, megindulhat a lassú növekedés. A második féléves gazdasági élénkülés ellenére még így is 0,5 százalékos GDP csökkenésre kell számítani 2013 egészét tekintve. 2014-ben 1,1 százalékos lehet a bővülés, ezt követően pedig 1,4 százalékos éves növekedésre kell készülni egészen 2017-ig. 

Fordulat lehet Magyarországon is
Az Ernst & Young elemzése szerint az eurózóna jobb állapotban van, mint hat hónappal ezelőtt, habár még mindig recesszióra számíthatunk a teljes évet tekintve, ráadásul az olaszországi és spanyolországi helyzet is számos bizonytalanságot tartogat. Hazánk szempontjából különösen jó jel, hogy Németországban az élénkülés jelei mutatkoznak. Így nemcsak a valutaunióban, hanem Magyarországon is fordulat várható, jövőre már a magyar gazdaság mintegy 1,5 százalékos növekedésével számolunk – mondta Havas István, az Ernst & Young vezérigazgatója.
A bővülés lassú ütemét jelzi, hogy a GDP-emelkedés még 2017-ben is csaknem egy százalékkal elmarad majd a tíz évvel korábbi, 2,3 százalékos átlagtól – mutat rá a nemzetközi tanácsadó cég előrejelzése. 

Marad a recesszió a periférián

2013-ban is megmarad az éles különbség az unió központi gazdaságai és a periféria államok között: amíg előbbiekben már lassú javulás tapasztalható, addig az utóbbiakban továbbra is recesszióval kell számolni. A termelékenység növekedésével jövő évben már csökkenni fog ez a különbség. Idén a periféria országokban már kisebb – 1,4 százalékos – lesz a visszaesés, jövőre pedig már ezekben az államokban is növekedésre lehet számítani – derül ki az Ernst & Young elemzéséből.

A periférián lévő országok kilábalását segíti, hogy jelentős exportbővülést könyvelhetnek el 2014-re. Görögországban 9,3 százalékkal, Írországban 4,4 százalékkal, Spanyolországban 4,1 százalékkal növekedhet a kivitel. 2008 óta ebben a három tagállamban csökkentek leginkább a reálbérek, így nőtt az országok versenyképessége.

Az év végén tetőzik a munkanélküliség

Az előrejelzések szerint az év végén, 12,4 százalékon tetőzik majd a munkanélküliség az eurózónában. Spanyolországban és Görögországban az arány meghaladhatja a 26,5 százalékot. Középtávon is marad a magas munkanélküliség a valutaunióban, 2017 végére is csak 11 százalékra mérséklődik az állástalanok aránya. A munkakeresők száma még ekkor is 6,5 millióval haladja majd meg a tíz évvel korábbiakat.

Még kevesebb befektetés, tovább csökkenő fogyasztás

Idén még tovább csökkennek az üzleti befektetések, a visszaesés várhatóan 2 százalék körül alakul majd. A 2014-2017-es periódusban azonban már évi 3,5 százalékos bővüléssel számol az előrejelzés az eurózónában.

Az Ernst & Young jelentése szerint 0,6 százalékkal csökken a lakossági fogyasztás az eurózónában, jövőre azonban már lassú javulás tapasztalható, évi 1 százalékos bővüléssel 2017-ig.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo