Az új kormánynak a második félév már jó lehet

A GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint a magyar gazdaság 2009 őszén a visszaesés mélypontján van, ehhez képest a IV. negyedévben már minimális növekedés várható, Idén összességében 6-7%-os visszaesés, jövőre stagnálás körüli állapot várható.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A külső egyensúly látványosan javul, a belső pedig megfelel a nemzetközi követelményeknek. A magyar gazdaság 2009-ben nem vesz igénybe külső nettó finanszírozási forrást (mert a felvett hiteleket vagy a devizatartalék növelésére, vagy korábbi hitelek visszafizetésére fordítja). Magyarország külfölddel szembeni nettó adóssága 2010-ben érezhetően csökkenni fog. Az államháztartás hiánya európai összehasonlításban már idén is kedvező, jövőre pedig egyike lehet a legkedvezőbbeknek.

Ismeretlen gazdaságpolitika

A magyar gazdaság 2010. évi fejlődése főleg a világméretű kilábalási-konszolidációs folyamat függvénye. A gazdaságra természetesen hat a jelenlegi kormányzat ismert (egyensúlyvédő és hitelességet építő), illetve az országgyűlési választásokat követően felálló kormány egyelőre ismeretlen gazdaságpolitikája is. Mivel azonban a pénzpiac világossá tette, hogy csökkenő államadósság-rátát, illetve mérséklődő külföldi adósságot, vagyis összességében legfeljebb nagyon mérsékelt külföldi forrásbevonást hajlandó finanszírozni, a jelenlegitől makrogazdasági hatásaiban lényegileg eltérő gazdaságpolitika tartósan aligha valósítható meg, miközben a részletek változtatásában az új kormány lehetőségei szinte végtelenek.

A magyar gazdaság 2010-ben az EU egészéhez hasonlóan stagnálni fog. Az előző év azonos időszakához képest a II. félévtől várható (szerény) növekedés. A mezőgazdaságban a 2008. évi csúcs és az ehhez viszonyított 2009. évi visszaesés után átlagos időjárást feltételezve stagnálás várható. Az építőipar a növekvő EU-forrásokból finanszírozott infrastrukturális fejlesztések révén a leggyorsabban fejlődő ágazat lesz 6% körüli termelés-növekedéssel. Az iparban a lassan javuló exportlehetőségek és a belföldi kereslet minimális bővülése révén 2-3% körüli növekedés várható. A szolgáltatásokban - a még némi visszaesés elé néző pénzügyi és ingatlanszektor kivételével - ugyancsak stagnálás valószínűsíthető.

Keresetek, megtakarítások, euróárfolyam

A lakosság fogyasztása érdemben nem változik. A bruttó keresetek - az szja-csökkentésre is tekintettel - várhatóan csak 1%-kal nőnek. A nettó keresetek azonban a módosuló szja-szabályok következtében 7-7,5%-kal emelkednek, ami a reálkeresetek kb. 3%-os növekedését eredményezi. A reáljövedelmek nagyjából stagnálnak, mivel a munkanélküliek támogatása az idő előrehaladtával csökken, a családtámogatások nominálisan sem nőnek, egy részük az adóalap (nem adózó) részévé is válik, a nyugdíjak reálértéke pedig a 13. havi nyugdíj teljes megszűnése miatt csökken. A lakosság hitelhez jutása könnyebbé válik, de magatartása óvatos lesz. A nettó megtakarítási ráta 5% környékén marad. A munkanélküliségi ráta éves átlagban az ideivel megegyező, 9,8%-os lesz. A foglalkoztatás mélypontja 2010 I. negyedévében várható.

A forint árfolyama 2010 I. félévében a választások okozta bizonytalanság miatt a 2009. II. félévre jellemző 270 forint/euró környékén marad, majd a pénzpiac és a nemzetközi szervezetek által támogatott gazdaságpolitika esetén a II. félévben 260 forint/euróra erősödhet. Folytatódhat a jegybanki alapkamat csökkentése is.

A GKI Gazdaságkutató Zrt. prognózisa a magyar nemzetgazdaság 2009-2010. évi folyamatairól

  

2008.

2009.

I-VIII. hó

2009

2010

(előrejelzés)

A GDP volumenindexe (%)

100,6

92,8*

93,5

100

Az ipari termelés indexe (összehasonlító áron, %)

98,9

78,2

84

103,5

Nemzetgazdasági beruházások indexe (összehasonlító áron, %)

97,0

94,0*

95

106

Az építési-szerelési tevékenység indexe (összehasonlító áron, %)

94,9

96,9

95

106

A kiskereskedelmi forgalom volumenindexe (%)

98,2

96,3**

96

100

A kivitel változása (folyó áron, euróban, %)

105,6

76,0

86,5

104

A behozatal változása (folyó áron, euróban, %)

105,6

69,9

80

106,5

A külkereskedelmi mérleg egyenlege (milliárd euró)

-0,2

2,8

4,5

3,0

A folyó fizetési és tőkemérleg együttes egyenlege (milliárd euró)

-6,5

0,6*

0

-0,5

Az euró átlagos árfolyama (forint)

251,2

283,8***

280

265

Az államháztartás hiánya (pénzforgalmi szemléletben, helyi önkormányzatok nélkül, milliárd forint)

909

1059***

1000

870

A bruttó átlagkereset indexe

107,5

101,3**

102

101

Fogyasztói árindex

106,1

103,9***

104,2

103,5

Fogyasztói árindex az időszak végén (tavalyi azonos hónap=100)

103,5

104,9***

105,3

103

Munkanélküliségi ráta az időszak végén (%)

8,0

9,9****

10,5

9,8

    * 2009. I. félév
** 2009. I-VII. hó
*** 2009. I-IX. hó
**** 2009. VI-VIII. hó
A tényadatok forrása: KSH, MNB, PM 

Kamat és kockázat
Biztosra veszik a magyar jegybank hétfői, fél százalékpontos kamatcsökkentését a londoni City felzárkózó piaci elemzői, a további magyarországi pénzügypolitikai enyhítés mértékéről és időzítéséről azonban eltérnek az előrejelzések. Az agresszív kamatcsökkentés folytatódását jósló nagy londoni házak között van a Barclays Capital, amely szerint az "egészen biztosnak tűnő" hétfői fél százalékpontos csökkentés után az MNB minden hónapban további fél százalékpontos csökkentéseket hajt végre, egészen addig, amíg a jelenleg 7,50 százalékos alapkamat februárban 5 százalékra nem mérséklődik. A Barclays Capital szerint elképzelhető, hogy a magyar jegybank decemberben és/vagy januárban szünetet tart, és csak akkor folytatja a monetáris enyhítést, amikor a teljes kosárra számolt infláció erőteljesebben csökkenni kezd. Ebben az esetben a jövő év második negyedére tolódhat át az 5 százalékos kamatszint elérése, de a 6 százalékos "történelmi küszöb" ezzel együtt is átléphető - jósolják a ház londoni elemzői.
Kockázatok
A cég szerint azonban e forgatókönyv "nyilvánvaló kockázata" a forint potenciális árfolyam-kilengése. Ezzel kapcsolatban a bankcsoport elemzői három fő rizikótényezőt neveznek meg: a 2010 tavaszán esedékes választásokat, a lettországi vagy az ukrajnai problémák okozta esetleges térségi szintű piaci kilengéseket, valamint annak lehetőségét, hogy a fejlett gazdaságok jegybankjai a vártnál korábban és agresszívabb mértékben kezdenek pénzügypolitikai szigorításba.
Infláció 3 százalék alatt
A Barclays Capital elemzői ugyanakkor kiemelik, hogy a magyarországi inflációs ütem 2010 végére várhatóan az MNB 3 százalékos célja alá csökken, emellett továbbra is mérséklődik a forint volatilitása, és szűkül a magyar szuverén adósságra köthető határidős törlesztésbiztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) felára is.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo