Az emelkedő infláció újabb kamatemelést hozhat

A jelenlegi magyarországi inflációs folyamatok mellett nagyobb a valószínűsége az MNB-kamatemelésnek, mint a kamatcsökkentésnek - jósolták londoni felzárkózó piaci elemzők az áprilisi inflációs adatok szerdai ismertetése után.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A KSH szerdai közlése szerint a tizenkét havi, teljes kosárra számolt infláció a múlt hónapban 4,7 százalék volt. Az MTI előzetes felmérésébe bevont nagy londoni befektetési és gazdaságelemző házak felzárkózó piaci közgazdászai szűk sávban mozgó, 4,5-4,7 százalék közötti prognózisokat adtak az áprilisi éves inflációra; az előrejelzések átlaga 4,61 százalék volt.

A szerdai adatismertetés után adott kommentárjukban a Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési észlegének felzárkózó piaci elemzői közölték, hogy szerintük a feldolgozott élelmiszerek áremelkedése egyértelműen jelzi a külső sokkok átszivárgását a belföldi árakba. Igaz, hogy a nem hatósági áras szolgáltatások árinflációja - a belső fogyasztási nyomás egyik fő jelzőszáma - nem tűnik kiugrónak, a teljes inflációs adatsor azonban arra vall, hogy az inflációs veszély "nem enyhült" - vélekedtek a Morgan Stanley citybeli elemzői. A ház szerint az MNB monetáris tanácsa a múlt hónapban egyöntetű döntést hozott ugyan a kamattartásról, ám "világosan kitűnt" az is, hogy a testületi tagok tényleges kockázatnak tartják a külső inflációs nyomások átszűrődését.

Nem csökken az infláció

A Morgan Stanley londoni elemzői szerint a magyar jegybank előrejelzése a következő negyedévekben várható dezinflációról a folyamat irányát tekintve helyes, az inflációs ütem csökkenésének mértékével kapcsolatos várakozás azonban "túl ambiciózus". A Morgan Stanley saját előrejelzése az, hogy az idei átlagos magyarországi infláció 4,6 százalék, a jövő évi pedig 3,9 százalék lesz. A cég becslése szerint a második negyedév eddigi szakaszában az infláció máris hozzávetőleg 0,4 százalékkal jár az MNB előrejelzése felett.

Mindezek alapján a ház londoni elemzői azt jósolják, hogy az MNB következő kamatmódosítása nagyobb valószínűséggel lesz emelés, mint csökkentés, bár a Morgan Stanley szerint az esetleges szigorítást a magyar jegybank valószínűleg csak az év vége felé hajtaná végre.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének felzárkózó piaci közgazdászai szerdai kommentárjukban azt jósolták, hogy a magyarországi infláció csak a harmadik negyedévben fog tetőzni, és az idei egész évi átlagos infláció 4,5 százalékos lesz. A ház elemzői jövőre 3,5 százalék környékére lassuló inflációs ütemet jósoltak szerdán, de hangsúlyozták, hogy erre az előrejelzésükre felfelé mutató kockázatok hatnak.

A 2012-es három százalék bizonytalan

A JP Morgan londoni szakértői szerint jóllehet a globális termékpiaci árak az utóbbi időszakban a stabilizálódás jeleit mutatják, ám a ház azzal számol, hogy például a nyersolajárak bármilyen ütemű esetleges csökkenése később teljes mértékben visszafordul. A JP Morgan elemzői szerint a belépő erőteljes idei bázishatások 2012-ben várhatóan lejjebb viszik az inflációs ütemet, tekintettel arra is, hogy a jelenlegi inflációs gyorsulást külső sokkok hajtják, és nincs nyoma a belső kereslet által húzott inflációnak. "Megkerülhetetlen tény azonban", hogy  eddig az idei infláció fél százalékponttal jár az MNB legutóbbi előrejelzése felett, és a JP Morgan elemzői szerint a 3 százalékos inflációs cél jövőre sem lesz elérhető a pénzügypolitikai kondíciók további szigorítása nélkül.

A cég ennek alapján fenntartja azt az előrejelzését, hogy az MNB következő kamatmódosítása nagyobb valószínűséggel lesz emelés, mint csökkentés. A JP Morgan alapeseti forgatókönyve az, hogy a magyar jegybank az idei negyedik negyedévben végrehajt egy negyed százalékpontos kamatemelést, bár a cég londoni elemzői szerint az sem kizárt, hogy ha a belső kereslet továbbra is gyenge marad, az MNB az év végéig változatlanul hagyja alapkamatát.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo