Az olajár csökkenéséhez vezethet a kereskedelmi háború?

A nyersolaj ára újra lefelé tart a július második felében produkált emelkedés után. Mind a WTI, mind a Brent továbbra is oldalazó mozgást végez, de a nyári alacsony likviditás miatt nagyobb a volatilitás esélye.

A mostani gyengülés részben technikai eredetű, mivel a Brent átlépte a július 10 és 16 közti esés 50%-os korrekcióját jelentő 75,35 dollár/hordó szintet. Fundamentális oldalról a kereslet megnövekedett kockázatát említhetjük az okok között, amelyet a kereskedelmi háború lehetséges eszkalálódása, a csökkenő kínai kereslet és az egyesült államokbeli tartalékok meglepően nagy állománya táplálnak.

Tengeri olajkút

Ami a kereskedelmi háborút illeti, sokan bizakodtak abban, hogy Kína és az Egyesült Államok viszonya kimozdul a holtpontról, de Trump elnök hét elejei megnyilatkozása a még be sem vezetett vámok esetleges megduplázásáról (ami 200 milliárd dollárnyi Kínából származó importot érint) szétfoszlatott ezzel kapcsolatban minden optimizmust. Trump adminisztrációjának legújabb lépése minden bizonnyal válasz a jüan gyengülésére – a kínai deviza lejtmenete egyébként komoly segítség a kínai exportőröknek ahhoz, hogy ellensúlyozzák az amerikai vámok hatását.

Be kell rendezkedni a mostani olajárra?
Kevés a remény, hogy az OPEC pénteki ülésén hozott döntések után érdemben csökken az olajár. Szaúd-Arábia és Oroszország ugyanis a kitermelés fokozását szorgalmazza, a többiek viszont félnek, hogy ettől visszaesik a kereslet, így mérséklődik a tavalyinál 70 százalékkal magasabb olajár.
A kínai finomítók olaj iránti kereslete tovább csökken a már említett kereskedelmi háború, valamint a hitelkiáramlás szűkülése és az erős dollár miatt. Áprilisban a kínai olajimport 9,6 millió hordó/nap szinttel csúcsot ért el, ez júniusra napi 8,4 millió hordóra esett vissza – a júliusi adat augusztus 8-án jön ki. Megjegyezzük, hogy a teljes ázsiai régió olaj iránti keresletére hasonlóan hatnak az említett tényezők, mint Kína esetében.

Ugyanakkor nem vagyunk biztosak abban, hogy mindezek jelentősen befolyásolnák az általános bika hangulatot az olaj piacán. Az elmúlt hetekben azt figyeltük meg, hogy sokkal inkább az olaj long pozíciók csökkenése áll a WTI és a Brent összesített bruttó short pozíciójának növekedése mögött, mintsem az új short pozíciók állományának növekedése. Amíg a Brent 71 dollár/hordó felett van, nem igazán látjuk megkérdőjelezve a felfelé tartó trendet.

Az ellátás oldalán ugyanis több tényező is okozhat komolyabb zavarokat – elsőként Venezuelát említhetjük, de hamarosan Irán is csatlakozik az olajárat támogató tényezőkhöz, az Egyesült Államok szankcióinak köszönhetően. Az Öböl-országok és Oroszország termelésének növekedése és a kínai keresletcsökkenés még hónapig eredményezhetnek olyan hatást, hogy a jövőbeni várható spot-árak a határidős árak alatt maradnak, de a visszaeső kínálat ezt az állapotot megváltoztathatja.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.
 

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo