Amikor Európa követi a magyar példát

A miniszterelnök szóvivője szerint az elmúlt időszak kormányzati döntései forradalmi módon újították meg a magyar adórendszert. Szijjártó Péter kiemelte: több európai állam is "Magyarország útját járja" az adópolitikájában. Szólt arról is, hogy az államadósság-növekedés ügyében szerinte megkerülhetetlen volt miniszterelnökök, pénzügyminiszterek felelőssége.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Orbán Viktor kormányfő szóvivője Kovács László hétfői sajtótájékoztatójára reagálva - ahol az MSZP alelnöke azt mondta, az Orbán-kormány európai uniós adószabályokkal megy szembe - úgy vélekedett, hogy a magyar kormányok gazdaságpolitikája az elmúlt nyolc évben kudarcot vallott. Mint mondta, a munkát büntető, a visszaélésekre ösztönző, bonyolult, a gazdasági növekedést alapvetően akadályozó adórendszer helyett egy új, arányos, a munkát támogató, a családokat segítő, egyszerű, átlátható és a növekedést segítő adórendszerre volt és van szükség, s ennek megfelelően születtek meg azok a kormányzati döntések, amelyek "forradalmi módon újították meg a magyar adórendszert". Az új szisztéma valóban a közteherviselés irányába tett lépéseket, "mindenki számára biztosítjuk a közteherviselésben való arányos részvétel lehetőségét" - fejtette ki újságírók előtt. (Az eredetileg „hamburgeradóként" emlegetett közteher számos jogi kérdést vet fel - hangsúlyozza Torsten Braner közösségi jogász, az e|n|w|c Natlacen Walderdorff Cancola nemzetközi ügyvédi iroda munkatársa.)

A szóvivő hozzátette, az is látható, hogy "a korábbi leghevesebb bírálóink követnek minket", hiszen ma már több mint tíz európai országban van bankadó, illetve vetettek ki különböző szektorális válságadókat, vagyis több európai állam is "Magyarország útját járja" az adópolitikájában.

A szektorális adókat érintően kérdésre hozzáfűzte, azokat "világos módon" három évre vezette be a kormány. "Viszont azt is világossá tettük, hogy az érintett területek, szektorok közteherviselésből való részesedését, illetve abban való arányos részvételének lehetőségét meg kell teremteni" a válságadók kivezetése után - idézte fel, megjegyezte, hogy ennek mikéntjével kapcsolatban jelenleg a koncepciók kidolgozása zajlik.

Államadósság: az elmúlt 8 év a felelős mindenért

A 2002-2010 közötti államadósság-növekedés okait vizsgáló parlamenti albizottság hétfő délelőtti ülésére adott MSZP-s reakcióval kapcsolatban Szijjártó Péter azt mondta: a testület munkája során bebizonyosodott, hogy az államadósság drámai mértékű megemelkedése a szocialista kormányok nyolc évére tehető, amivel "egy rendkívül súlyos politikai bűnt követtek el Magyarországgal szemben". "Mindazok, akik az őszödi úton járva eladósították Magyarországot, igenis szembe kell, hogy nézzenek azzal, hogy ennek vannak következményei" - hangsúlyozta, hozzátéve: álláspontjuk szerint a "politikai bűnnek" jogi következményekkel is kell járnia. Ezért indítványozta, hogy az albizottság kérje fel például az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságát, hogy vizsgálja meg, milyen jogi következményei lehetnek az ügynek.

Arra a kérdésre, hogy büntetőjogi szempontból kik lehetnek érintettek, a szóvivő azt válaszolta: az államadósság-növekedésnek egyértelműen kormányzati döntések az okai, ezért mindazok szerepe felmerül, akik ezeket a döntéseket meghozhatták, inspirálták, jóváhagyták. "Nem vétetlen", hogy miniszterelnököket és pénzügyminisztereket hallgatott meg a testület, az ő felelősségük ugyanis "egészen egyszerűen megkerülhetetlen ebben az ügyben" - mondta.

Hétfői sajtótájékoztatóján az MSZP alelnöke a témával kapcsolatban arról beszélt, hogy gazdaságpolitikai döntésekről szerinte nem a bíróságoknak, hanem a választóknak kell ítéletet mondaniuk.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo