"Adótervezés? Minek az?"

Bár a multinacionális cégeknél elengedhetetlen az adótervezés a hatékonyság biztosítása érdekében, a magyar kisvállalkozások körében ez nem jellemző. Pedig az adótervezés bevezetésével elkerülhető lenne a túladóztatás, és a "túlcsalás" is - hangzott el a Big Five tanácsadó cég szerdai sajtóbeszélgetésén.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) 2005 és 2010 között 2.250 milliárd forintot szedett be utólagos adóellenőrzés révén, de az utólagos adómegállapítások egyharmada,- legalább 750 milliárd forint értékben - elkerülhető lett volna például egy-egy beruházás időben történő adózási tervezésével - vélte Vadász Iván, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének alelnöke. Szerinte szinte minden magyar vállalkozás úgy működik, hogy a cégben a vagyon és a kockázat együtt van, vagyis ugyanabba a cégbe vásárolják a nagyértékű berendezéseket, mint ahol például elkönyvelik a fiktív számláikat. A szakértő szerint ezért a vagyont és a kockázatokat két külön cégbe, egy vagyonőrző és egy tevékenységet végző vállalkozásba tanácsos szétválasztani. Hangsúlyozta, hogy a profiltisztítás eredményeként a vállalkozás megszabadulhat minden korábbi jogi problémájától, biztonságosabbá válik a termelés, és a humán erőforrás felhasználása is. (Az év utolsó negyedévében fokozott ellenőrzésekre számíthatnak az adóalanyok.)


A cégek eredményesebben működhetnének az adótervezés bevezetésével
Fotó: PP archív

Szeicz János, a Budapesti Corvinus Egyetem szociológusa, szervezetfejlesztő a beszélgetésen hangsúlyozta, hogy a Magyarországon működő cégek többsége a munkaerő végletekig menő kiszipolyozásától várja a fellendülést, holott a fenntartható eredményesség egyetlen útja a vállalkozások emberközpontú működtetése lenne, mert egyébként - még óvatos becslés szerint is - milliárdos károkat okoz az országnak a szellemi tőke pazarlása. (Mit tegyünk, ha jön az adóellenőr?)

Bár egy modern vállalat mérlegében nem szerepel az emberi tőke, a mérlegben kimutatott eredmény azonban közel sem egyenlő a vállalat valódi értékével. Ha a szellemi tőke nem válik működő tőkévé, akkor csak felhalmozott kincs marad - mondta Szeicz János. A szakértő kifejtette: egy-egy beruházásnál fontos kérdés, hogy milyen lesz a megtérülési hányad, itt pedig figyelembe kell venni, hogy az emberi tőke többszörös megtérülést képest hozni, ha jól kezelik, pozitív irányba mozdítják el.

Orbán csalódott

A vállalkozói világ még nem viszonozta adócsökkentést, az áfa-fizetés területén továbbra is sok a visszaélés, ezért az adóhatóságnak jobb teljesítményt kell nyújtania - vélte Orbán Viktor szeptember elején azután, hogy Schmitt Pál köztársasági elnökkel konzultált a Sándor-palotában. A kormány 2012-ben megteszi azokat a lépéseket, amelyekkel véglegesíti az arányos adórendszert, és nem enged abból, hogy Magyarországon legyen a legegyszerűbb, legátláthatóbb és legalacsonyabb kulccsal működő, munkára ösztönző adórendszer - jelentette ki Orbán Viktor.

Megítélése szerint a magyar vállalkozói világ egyelőre még nem viszonozta fegyelmezett adófizetéssel azt, hogy a kormány jelentősen csökkentette a vállalkozásokat terhelő adókat, több kis adót pedig eltörölt arra számítva, hogy ez javítja az adófizetési morált. Ez nem következett be, különösen az áfa területén továbbra is nagyon nagy az adóvisszaélés, -elkerülés és -csalás mértéke, ezért "az adóhatóságnak ezen a területen jobb teljesítményt kell nyújtania" - jelentette ki azzal együtt, hogy a vállalkozásokat "az eddiginél erősebb együttműködésre" kérik.

 

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo