A válság igazi válságtudatban érte Magyarországot

A válság a pénztárca mellett az emberek testére és lelkére is negatív hatással van. Ráadásul a pszichológiai válság egyértelműen kihat a gazdaság működésére is.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Az EU és az öngyilkosság
A depresszió és az azzal összefüggésben álló öngyilkosság az Európai Unió egyik vezető egészségügyi kihívása, hiszen ez az egyik olyan betegség, ami a legnagyobb gazdasági terhet jelenti a tartós megbetegedések közül – írja a Patika Magazin. Egyes EU-tagállamokban az öngyilkossági ráta a világon mért legmagasabbak között van. A gazdasági válságok idején pedig a korábbi statisztikák szerint mindig nő az öngyilkosságok száma is. Éppen ezért a depresszió és az öngyilkosság megelőzése az egyike a Lelki Egészség és Jólét Európai Paktuma öt prioritásának. A paktumot 2008 júniusában mutatták be azért, hogy magas szintű konferenciák sorozatával segítsen rávilágítani a legfontosabb kulcsterületekre. A 2009 decemberében megtartott magyarországi rendezvényen a szakértők közös dokumentumot fogadtak el, amely a depresszió és az öngyilkosság megelőzése érdekében teendő legfontosabb lépéseket tartalmazza, a probléma prioritássá való átsorolásától kezdve a megfelelő lelki segélyszolgálatok megteremtésén át az öngyilkosság lehetséges eszközeinek csökkentéséig és a médiának adandó útmutatásig.

A gazdasági válságnak minden más mellett egészségügyi szempontból is lesznek káros hatásai - nyilatkozta a WHO. Az egészségügyi világszervezet felhívta a figyelmet arra, hogy a szociális helyzet romlása pszichés zavarokhoz és akár az öngyilkosság gyakoriságának növekedéséhez is vezethet. Zacher Gábor toxikológusnak a SzocioNet honlapján olvasható véleménye szerint bár tömeges esetekről nem lehet beszélni, a válság hatása a kórházakban is érzékelhető: többen fordultak és fordulnak is meg olyanok az egészségügyi intézményekben, akik nem látják a kiutat, elvesztették a talajt, és ellehetetlenedtek. Nagy részük nem a vállalkozói réteghez, hanem a kétkezi munkásokhoz tartozik. A WHO szerint a pénzügyi válság elhúzódása miatt, mivel hatása a világ számos pontján érzékelhető, akár széles körű népegészségügyi krízis is kialakulhat, aminek kezelése ugyanúgy kormányzati lépéseket követel, mint a pénzügyi piac helyzete. Annál is inkább, mivel a pszichológiai válság egyértelműen kihat a gazdaság működésére is.

Bizalomhiány és stressz

A Vöröskereszt és Vörösfélhold által végzett, negyven országot érintő nemzetközi felmérésből úgy tűnik, nő a bizonytalanság, ami a mentális egészségügyi problémák kiterjedéséhez, túlzott alkohol- és drogfogyasztáshoz, társadalmi elszigetelődéshez és általános stresszhez vezet. Az Egyesült Államokból származó adatok szerint több gyógyszer fogy a korábbiaknál, és nagyobb a betegforgalom. Az elmúlt évben pedig a felnőttek közel felénél növekedett a stressz szintje az Amerikai Pszichológusok Szövetségének felmérése szerint.

A stressz természetesen a biztos megélhetéssel nem rendelkezőket sújtja leginkább, de a recesszió pszichológiai hatásai korántsem csak az elbocsátottakat érintik, ugyanis a teljesítménykényszerből fakadó nyomás is kiválthat depressziót. Felmérések szerint a válság hatására a munkahelyi stressz szintje jelentősen megugrott, ami rontja a munkavállalók teljesítményét is. Ugyanakkor az emberek tűrőképességük végső határáig hajlandók elmenni pusztán azért, hogy ne veszítsék el a munkahelyüket. Elveszett a biztonságérzet, és a magunk féltése mellett egy kedves kolléga elvesztése is szorongást válthat ki. Egy kutatás rámutatott, hogy a közalkalmazottak körében az antidepresszánsok fogyasztása az elbocsátott dolgozóknál a leggyakoribb, ám közvetlenül utánuk azok következnek, akik átélték munkatársuk elbocsátását. A munkaadók a stressz-szint csökkentése érdekében pozitív és motiváló munkakörülmények kialakításával és pozitív kommunikációval is sokat tehetnek.

A munkahelyi stressz azonban csak az egyik faktor, emellett a társadalmi méretű bizonytalanság, értékvesztés, kilátástalanságérzés súlyosbítja a helyzetet. A válság okozta pszichés problémák hátterében a szakemberek szerint elsősorban a jövőkép elvesztése, illetve a másban és önmagunkban való bizalom megingása áll. A bizalom hiánya pedig azt jelenti, hogy mindenki külön-külön akar menekülni. Ez a megszokott védelmi háló használhatatlanságához, végső soron káoszhoz vezet. Gyakori panasz a szorongás, a hangulatingadozás, az alvászavar, az emésztőrendszeri panaszok - gyomorégés, -fájdalom -, a mellkasi nyomás. Emellett a szokásos influenzás, megfázásos, fertőzéses eredetű megbetegedések is súlyosabb, makacsabb formában jelentkeznek. A stressz képes pszichoszomatikus tüneteket produkálni, hatására gyengül az immunrendszer, de bizonyos szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát is növeli.

Negatív és pozitív

Karácsony Gergely szociológus szerint a politikából való kiábrándulás, az általános bizalmatlanság, valamint Magyarországnak a régióban való vezető szerepének elvesztése is hozzájárult ahhoz, hogy a válság igazi válságtudatban érte Magyarországot. Láthatóak a rövid távú klasszikus effektusok, a rasszizmus felerősödése, az ellenségkép keresése, a gazdasági problémák kulturális kivetítése. A hosszú távú hatás viszont pozitív is lehet a szakember szerint. Minden krízishelyzetnek van ugyanis egy olyan olvasata is, hogy a társadalmat lehúzó kulturális mintázatokat felülírja valami más, aminek köszönhetően a korábbinál jobb stratégiák alakulhatnak ki.

Nemcsak a társadalom, de az egyén szempontjából sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a válság számos negatív hatása olyan megküzdési módok kialakítását kényszeríti ki, amelyek az emberek későbbi életében kifejezetten hasznosnak bizonyulnak. Sokszor a negatív élethelyzet átvészelése olyan erőtartalékokat mozgósít, amelyek nagyban segítik a kilábalást, a későbbiekben pedig növelik a prosperitást.

Saját hajánál fogva

Az emberek jelentős része a stressz és a depresszió közeli állapotra a gyógyszerektől várja a segítséget, ezt bizonyítja az is, hogy amerikai adatok szerint nagyságrendekkel több altató fogy a korábbiaknál, de a gyomorpanaszokra megoldást kínáló készítmények iránti kereslet is megnőtt.

A szakemberek a gyógyszerek helyett a bevált stresszcsökkentő megoldásokat: a sportot, a problémák kibeszélését javasolják, valamint egyszerűen a dolgok józan ésszel való átgondolását. A krízishelyzetben lévő ember gondolkodása erősen problémafókuszált, így képtelen az esetleges kivezető utak racionális feltérképezésére, ami pedig az egyéni válság leküzdésének leghatékonyabb módja. (Nem teljesen légből kapott tehát - ha nem is szó szerint értendő - Münchhausen báró meséje, aki a galibából saját hajánál fogva húzta ki magát.) A Kelly Financial Resources szakértője szerint minden apróság sokat számít, ami pozitív irányba tereli a gondolatokat. Például egy olyan apróság is, mint az, hogy munkanélküli helyett álláskeresőnek nevezze magát valaki, segítheti az egyént aktivitása visszaszerzésében.

Humanitárius hatások
A világgazdasági válság következtében a középosztály is nehézségekkel néz szembe, az európai és közép-ázsiai Vöröskereszt és Vörösfélhold társaságok jelentései szerint egyre több a rászoruló, főleg azokból a rétegekből, amelyek eddig nem igényelték a Vöröskereszt segítségét. Az EU Vöröskereszt társaságainak több mint kétharmada az élelmiszereket is belefoglalja hazai programjaiba, mely tevékenység a közelmúltban nem volt jellemző. A felmérésben részt vevő nemzeti társaságok legalább 75 százaléka tanúsítja, hogy a válság jelentős szociális hatást gyakorol a legrászorultabbakra, 95 százalékuk a munkanélküliséghez kapcsolja a fokozódó sebezhetőséget, kiváltképp a munkát kereső fiatalok körében. A szövetség felhívja a kormányokat, hogy az új rászoruló rétegek felbukkanása miatt dolgozzák át szociális programjaik rászorultsági mutatóit, összehangolt, fenntartható módon kezeljék a gazdasági válsághoz kapcsolódó szociális problémákat, és gondoskodjanak felméréseik rendszeres nyomon követéséről. A jelentés szerint ahhoz, hogy gyorsan megbirkózzunk a szociális esetek növekvő számával, bővíteni kellene a jelenlegi programok jogosultsági feltételeit, hogy a rászorulók újabb rétegeinek tudjanak segítséget nyújtani.
Tények a Vöröskereszttől
● A rászorultság, valamint a szükséget szenvedők körében a munkáért és szolgáltatásokért folyó verseny fokozódása miatt az egész térségben veszélybe kerülhet a társadalmi összefogás.
● Az Eurostat szerint 21,7 millió férfi és nő állástalan az Európai Unióban. Ha az általuk eltartottakat is számoljuk, mintegy 40-50 millióan váltak sebezhetővé munkahely elvesztése miatt.
● Fokozódik a bizonytalanság érzése az EU-országokban, amihez az eladósodástól és a nehéz időktől való félelem társul. Ez az érzés tovább erősödik, amikor a kormányok csökkentik az egészségügyi és szociális programok költségvetését, vagy adót emelnek.
● Az EU-tagországokban a bizonytalanság érzése megnyilvánul a mentális egészséggel kapcsolatos problémák fokozódásában, a túlzott alkohol- és szerfogyasztásban, a társadalmi elszigetelődésben és az általánossá vált stresszben.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo