"A magyar kormány kezdi megfizetni árát a harcias beszédnek"

"Fontos fordulat" történt a magyar költségvetési kommunikációban azzal, hogy a kormány bejelentette elkötelezettségét a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alatti jövő évi államháztartási hiánycél mellett, de az elmúlt hónapok retorikája alapján egyelőre indokolt az óvatos kétely - vélekednek csütörtöki helyzetértékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint a piac most fizetteti meg emelkedő hozamokkal a korábbi "harcias beszéd" árát.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az egyik legnagyobb citybeli befektetési csoport, a Barclays Capital befektetőknek Londonban kiadott átfogó elemzésében felidézte Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter előző napi bejelentését arról, hogy Magyarország jövőre 3 százaléknál kisebb államháztartási hiányt tervez.

Eddig puhítottak volna

A Barclays Capital felzárkózó piaci elemzői szerint "ha ez igaz", az "fontos fordulat" a kormány hozzáállásában, mivel a magyar kormány eddig olyan jelzéseket adott, hogy a növekedés ösztönzése végett a jövő évi hiánycél "puhítására" törekszik.

A ház szerint ugyanakkor a piac meggyőzéséhez további olyan, "lehetőleg Orbán Viktor miniszterelnök részéről elhangzó" nyilatkozatokra lenne szükség, amelyek "egybecsengenek a Matolcsy (György) által közvetített üzenettel". Emellett azokra a konkrét intézkedésekre is utalásokat kellene tenni, amelyeket a kormány a 2011-es költségvetési cél elérése érdekében tervez.

A ház felzárkózó piaci elemzői szerint "volt már néhány fordulat" a magyar kormány retorikájában az elmúlt hónapokban, és ennek alapján indokolt "egészséges adag szkepticizmussal" tekinteni a legutóbbi miniszteri bejelentésre.

A cég szakértői kiemelik ugyanakkor, hogy Matolcsy György bejelentését nem csupán egy fontos EU-találkozó, hanem - a Barclays Capital értesülése szerint - a "belső kabinet ülése" is megelőzte, ami "arra a reménybeli következtetésre" ad okot, hogy "a gazdaságpolitikai váltást" teljes mértékben támogatja a kormányfő is. Mindez nagyobb súlyt ad a bejelentésnek - áll az elemzésben.

Drámai változás a retorikában

Egy másik nagy londoni befektetési csoport, az RBC Capital Markets csütörtöki értékelésében "a hivatalos retorika drámai változásának" nevezi a szakminiszter bejelentését. A ház szerint "lehetséges, hogy az időzítés nem volt véletlen", tekintettel arra, hogy a borús piaci hangulat "esetleg nem tett volna jót a keresletnek" a csütörtöki államkötvény-aukción (amelyen az Államadósság Kezelő Központ a szokásos 50 milliárd forintos meghirdetett ajánlatról a magas túljegyzés nyomán 70 milliárd forintra emelte az értékesítést).

Ugyanezzel kapcsolatban azonban a Capital Economics nevű vezető londoni pénzügyi elemző csoport csütörtöki kommentárjában azt emelte ki, hogy jó hír a megemelt értékesítés a csütörtöki aukción, rossz hír azonban, hogy az értékesítésen a hozamok is megugrottak. A Capital Economics londoni elemzői szerint ez is jelzi, hogy "a kormány kezdi megfizetni" az árát a korábbi "harcias beszédnek", és annak, hogy "megszakította a kapcsolatot" a Nemzetközi Valutaalappal (IMF).

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo