A magyar kamatdilemma: emelni vagy nem emelni

Emelni vagy nem emelni - ez a két lehetőség maradt az MNB kamatdöntő testülete számára a londoni City elemzői közösségének legfrissebb helyzetértékelései szerint, miután a jelenlegi külső kockázatvállalási környezet, és hazai hatások közül mindenekelőtt az IMF-tárgyalások jövőjével kapcsolatos piaci bizonytalanság nem teszi lehetővé a kamatcsökkentést,  a gyenge belső kereslet és az elenyészőben lévő inflációs nyomás ellenére sem.

A londoni felzárkózó piaci elemzők körében a magyar jegybank  monetáris tanácsának jövő heti ülése előtt konszenzusos véleménnyé vált, hogy belátható időn belül további monetáris enyhítés nem várható. A jövő hétfői kamatdöntő üléstől ugyanakkor kamatemelést sem vár még senki, a további magyarországi jegybanki kamatpálya fő meghatározó tényezői között pedig elsősorban az októberi helyhatósági választások utáni kormányzati lépéseket említik az új londoni elemzések, mindenekelőtt azt, hogy folytatódnak-e valamilyen formában a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal (IMF).

Kétséges a finanszírozás

A TD Securities nevű vezető globális befektetési tanácsadó cég londoni elemző részlegének szakértői heti előrejelzésükben megerősítették azt a már korábban is hangoztatott véleményüket, hogy az IMF védőhálója nélkül kétségesnek tartják a magyar gazdaság teljes körű finanszírozhatóságát a piacról.

Jóllehet Magyarország már tavaly szeptember óta nem hívott le pénzt az IMF-keretből, "nagy a különbség azonban aközött, ha egy vészfinanszírozási lehetőséget nem használnak ugyan, de az szükség esetén hozzáférhető, vagy ha ez a keret nem áll többé rendelkezésre" - vélekednek a TD Securities citybeli szakértői.

A ház szerint a védőháló léte lehetővé tenné a kormány számára a "kényelmes piaci finanszírozást, méltányos áron". E "kényelmi eszköz" eltűnése esetén a finanszírozási költségek fenntarthatatlan szintre emelkedhetnek, vagy a finanszírozási források akár el apadhatnak - áll a cég friss elemzésében. A TD Securities szerint a Fidesz-kormány igénybe vehetné az IMF új  "elővigyázatossági hitelkeretét" (Precautionary Credit Line, PCL). Ezt olyan országok számára dolgozták ki, amelyek a rugalmas hitelkeret (FCL) feltételeit még nem teljesítik, ugyanakkor a készenléti megállapodás jóval szigorúbb feltételrendszere nélkül is elboldogulnak.

Stigma nélkül

Ezzel Magyarország levetné a teljes körű IMF-program "stigmáját", viszont ismét lenne alatta védőháló, ami tartós piaci támogatást jelentene a magyar befektetési termékeknek - vélik a TD Securities londoni elemzői.Ezt az új IMF-lehetőséget más nagy londoni házak is ajánlották már Magyarországnak.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének minapi értékelése szerint "a PCL éppen a tökételes megoldás lenne Magyarország számára". Magyarország ugyanis - jóllehet helyzete nem eléggé erőteljes ahhoz, hogy Lengyelországhoz hasonlóan jogosulttá váljék a rugalmas keret igénybevételére - "figyelemreméltó" gazdaságpolitikai intézkedéseket hajtott végre az elmúlt években, és költségvetési helyzete most sokkal jobb, mint korábban. A Morgan Stanley az MNB jövő hétfői kamatdöntő ülése előtt Londonban kiadott új elemzésében is megerősítette ezt a véleményét. A ház szakértői hozzátették: Magyarország "jelentős támogatásban" részesülne, ha a "hatóságok meggondolnák magukat", és hajlandók lennének elfogadni az e hitelkerethez kapcsolódó feltételeket.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo