A turizmusnak is betesz a Brexit

Több mint négymilliárd fontot vesztenek britek csak a nemzetközi turisztikai költés visszaesése miatt a Brexit után - írja egy friss szakmai tanulmány.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kilépés csak a nemzetközi turisztikai költés visszaesése miatt évi 4,1 milliárd font veszteséget okozhat a brit turizmusgazdaságnak - írja a Travelzoo tanulmányára hivatkozva a turizmus.com.

Kép: Pixabay

Az internetes médiacég által megkérdezett német, olasz és spanyol turisták egyharmada, valamint a franciák egynegyede nyilatkozott még a népszavazás előtt úgy, hogy kevésbé szívesen utaznának az Egyesült Királyságba, ha a britek az EU elhagyása mellett döntenének. Tízből négy EU-állampolgár amiatt is aggódott, hogy a kilépés nagyban megdrágítaná az utazásokat. De nemcsak az uniós állampolgárok (akik egyébként a beutazó turisták majdnem háromnegyedét teszik ki Nagy-Britanniában) kedvét veszi el a kilépés, Kanadából és az USA-ból is hasonló válaszok érkeztek. Észak-Amerikából egyébként az utazók több mint egytizedét veszíthetik el a britek a döntés miatt a tanulmány szerint. Néhány francia és spanyol válaszadó pedig annak a véleményének is hangot adott, hogy egy ilyen döntés után a brit turisták számára meg kellene emelni az idegenforgalmi adót.

Brexit: csak most jön a neheze!
A június 23-i népszavazáson egyértelművé vált, hogy a brit szavazók többsége szerint az Egyesült Királyságnak nincs helye az EU-ban, amivel hosszú jogi, kereskedelmi és diplomáciai egyeztetések veszik majd kezdetüket az unió és a szigetország jövőbeni kapcsolatáról. A britek kilépésével ugyanis olyan kulcsfontosságú területek kerültek ki az unió hatásköre alól, mint például a kereskedelem, a környezetvédelem vagy az adatvédelem, amelyeknek a jogi alapjait és politikai feltételeit az elkövetkezendő két évben kell újradefiniálni – ez pedig jelentősen átalakítja majd az Egyesült Királysággal való kapcsolatunkat is. Az együttműködés végleges formájáról tehát továbbra is csak találgathatunk, az azonban biztos, hogy a Brexit több intézmény és vállalat működésére is drasztikus hatással lesz. Lássunk néhány lehetséges forgatókönyvet!
A brit szállodaipar is erős ellenszelet kaphat a kilépés miatt. A várhatóan alacsonyabb GDP-vel párhuzamosan gyengébb belföldi keresletre és költésre, valamint magasabb munkanélküliségre lehet majd számítani. A bizonytalan gazdasági környezet a hotelberuházások visszaesésével is járhat. Mindez negatívan érintheti a londoni szállodapiacon nagy fontosságú üzleti turizmust.

Másfelől, az angol font gyengülése bizonyos fokig vonzóbbá is teheti a londoni szolgáltatásokat, sőt az is lehetséges, hogy ellensúlyozni tudja a hazai kereslet kiesését. A szakértők emellett azt is kiemelik, hogy rövid távon negatív hatással járhat a többi EU-ország csalódottsága.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo