A tavalyi év az akvizíciós piacon is rekorder volt

A magyarországi akvizíciós piac becsült mérete 2017-ben elérte a 4,0 milliárd dolláros értéket. Ez mintegy 150 százalékos emelkedés az azt megelőző évhez képest – derült ki az EY által összeállított M&A Barométer felmérésből. Az ügyletek száma 21 százalékkal 133-ra nőtt a 2016-os évhez képest, a legsikeresebb évet zárva 2010 óta. A legnagyobb aktivitást az ingatlanszektor mutatta 27 lezárt tranzakcióval.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Folytatódott az év első felében tapasztalt ingatlanpiaci fellendülés, és az előzetes várakozásokat igazolva 2017-ben az ingatlanpiaci szektor volt a legaktívabb lezárt ügyletek tekintetében. A 2016-os 12 lezárt tranzakció után tavaly 27-re növekedett az ügyletek száma. Az EY M&A Barométere minden évben összesíti az elmúlt időszakban lezárult, nyilvános hazai tranzakciókat. A tavalyi évben mind a nyilvánosságra hozott tranzakciók száma, mind a felvásárlási és összeolvadási piac teljes értéke növekedést mutatott az azt megelőző évhez képest, amely elérte a 4,0 milliárd dollárt. (És idén is kelendőek lehetnek a magyar cégek!)

„A tranzakciók összértékét tekintve jelentős bővülést tapasztaltunk a magyarországi M&A piacon, amely követte a globális tranzakciós piac növekedési trendjét, és sikeresen megragadta az abból adódó lehetőségeket és kedvező hatásokat. Ebben az időszakban a piac mérete 150 százalékkal bővült, mely a 100 millió dollár alatti tranzakciók átlagos értékében megfigyelhető jelentős emelkedésnek köszönhető – az ingatlanpiaci tranzakciók kimagasló értékelés mellett mentek végbe.

Fotó: Flickr/Glenda Alvarez

Ez azt mutatja, hogy Magyarország a közép-kelet-európai régió ingatlanpiacának egyik legaktívabb szereplője lett, és egyre több régiós és hazai befektető fordul Magyarország felé a szektorban. Külön érdekesség, hogy a tavalyi évhez képest továbbemelkedett a magyar piaci szereplők részaránya a vevői oldalon. Amíg 2016-ban a helyi tranzakciók aránya 54 százalék volt – ahol mind a céltársaság, mind a vevő hazai vállalat volt –, addig tavaly már 63 százalék volt ez az arány” – emelte ki Dezse Margaret, az EY Tranzakciós üzletágának vezető partnere.

Kiket szeretnek a befektetők?
2017-ben is élénk aktivitás jellemezte a vállalatfelvásárlási (M&A) piacot világszerte, bár ennek szintje némi gyengülést mutatott az egy évvel korábbi szinthez képest. A befektetők körében a gyártó- és feldolgozóipar, a telekommunikáció, a technológia és média, valamint a kiskereskedelem területén működő vállalatok voltak a legnépszerűbb befektetési célpontok.
A 2017-es évben 327 millió dolláros értékével a budapesti Aréna Pláza bevásárlóközpont felvásárlása volt a legnagyobb értékű tranzakció. Szintén jelentős, 100 millió dollár fölötti ügylet volt az Invitel Zrt. megvásárlása. A magyar vállalatért a kínai China-CEE Investment Cooperation Fund mintegy 215 millió dollárnyi összeget fizetett. Tavaly a nagyobb értékű akvizíciók mellett a 100 millió dollár alatti értékű tranzakciók száma és értéke is meghaladta a 2016-os évi értékeket, melynek köszönhetően szignifikáns növekedést tapasztalhattunk az előző évekhez képest mind a piac méretében, mind a lezárt tranzakciók számában.

Annak ellenére, hogy a legnagyobb ügyletek kivétel nélkül külföldi vállalatok és magyar cégek között mentek végbe, 2017-ben az előző évekhez hasonlóan a magyar piacon a hazai tranzakciók maradtak fölényben. A Magyarországra irányuló tranzakciók (külföldi felvásárló vagy befektető) az összes ügylet 28 százalékát tették ki, ezek közül az Egyesült Királyság (6), Ausztria és Csehország (5-5), az USA (4), valamint Németország (3) vállalatai voltak a legaktívabbak. A tizenkettő külföldre irányuló tranzakció mind a céltársaság lokációját, mind tevékenységi körét tekintve változatos képet mutat. A legjelentősebb, 100 millió dollár fölötti tranzakciók között az OTP Romániában és Szerbiában történő akvizíciós terjeszkedései említendők. A magyar pénzintézet 148 millió dollárt fizetett a szerb Vojvodjanska Bankában és az NBG Leasingben fennálló 100 százalékos tulajdonszerzésért és 117 millió dollárért szerezte meg a román Banca Româneascăt.

A pénzügyi befektetők továbbra is kisebbségben vannak a stratégiai felvásárlókhoz képest, bár arányuk kismértékben, megközelítőleg 4 százalékponttal emelkedett az elmúlt évhez képest.

Eladnám a cégem, de nem tudom, mennyit ér
Szinte minden tulajdonos megfontolja a cége eladását egy bizonyos ponton. Azonban még akkor is érdemes tudnia, hogy mennyit ér a vállalkozása a potenciális vevők számára, ha nem feltétlenül szeretné eladni azt – hívja fel a figyelmet Gál Balázs, a Grant Thornton tranzakciós szolgáltatásainak vezetője.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo