A szeptember is külföldieket hozott a magyar szállodákba

Szeptemberben tovább javult a szállodaipar teljesítménye, s az ágazat szempontjából kiemelt súlyú harmadik negyedév is viszonylag jó adatokat produkált. A kedvező trendek ellenére a szektor helyzete még kritikus: a foglaltság gyenge, az árak nyomottak, a foglalkoztatás csökkent, a kapacitás pedig (ha nagyon lassú ütemben is, de) tovább bővült.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szeptemberben a belföldi vendégek 799 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, ez a teljes vendégforgalom 40 százaléka. Számuk 1,2 százalékkal csökkent, míg az általuk eltöltött éjszakáké 2,6 százalékkal emelkedett az egy évvel ezelőttihez képest. A vendégforgalom növekedése kilenc turisztikai régióból hatot érintett. A belföldivendég-forgalom több mint kétharmadát fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 4,3 százalékkal emelkedett.

Innen jönnek a külföldiek
A legjelentősebb küldő országokból érkező vendégek éjszakáinak száma Románia és az Egyesült Államok esetében csökkent, míg Németország, Ausztria, az Egyesült Királyság, Oroszország, Olaszország, Csehország, Spanyolország, Hollandia és Lengyelország esetében nőtt.
A külföldi vendégek 1205 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 7,4, az éjszakáké pedig 9,3 százalékkal nőtt 2011. szeptemberhez viszonyítva. A vendégéjszakákban mért vendégforgalom 60 százaléka, a szállásdíjbevétel 71 százaléka származott külföldiektől. A külföldivendég-forgalom jelentős részét fogadó szállodákon belül a kétcsillagos egységek kivételével növekedést mértek a statisztikusok. A külföldi vendégek száma a turisztikai régiók többségében emelkedett.

Mérsékelten emelkedtek az árak

A szállodák szobakihasználtsága szeptemberben átlagosan 55,3 százalékos volt, 4,8 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. Ezen belül az ötcsillagosok 78,1, a négycsillagosok 64,3 százalékos foglaltságot értek el. (Augusztusban ez az adat 63,3, júliusban 57,5 százalék volt.)
Tovább csökken a foglalkoztatás
A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több, különböző ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken szeptemberben közvetlenül 30 ezer főt foglalkoztattak, ez 1,5 százalékkal kevesebb, mint 2011 azonos időszakában. A részmunkaidős foglalkoztatás aránya a szállodákban kategóriánként változó, kölcsönzött munkaerőt lényegében csak a négy-, illetve az ötcsillagos egységek foglalkoztattak, minimális arányban.
A megfigyelt időszakban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára (15 076 forint) stagnált, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) (8335 forint) 4,5 százalékkal emelkedett az előzőév azonos időszakához képest. Az egyes kategóriák között jelentős az eltérés, a legmagasabb értéket az ötcsillagos (35 661 forint), míg a legalacsonyabbat a kétcsillagos egységek regisztrálták (6830 forint).

A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 4,9 százalékkal emelkedett szeptemberben. A szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás fogyasztóiár-indexe szeptemberben 4,4 százalék volt. A szálláshelyek 26,6 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 15,3 milliárd forintot tett ki. A forint/euró árfolyam 284 forint volt szeptemberben, mindössze 1 forinttal gyengébb, mint egy évvel korábban.

Kell a SZÉP a túléléshez
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége megdöbbent és aggódik, a cafeteria változások miatt, melyek következtében arra lehet számítani, hogy a munkáltatók ismét csökkentik ennek a béren kívüli juttatásnak az arányát, vagy az adótöbbletet a dolgozókra hárítják.
A béren kívüli juttatásokra vonatkozó jövő évi adószabályok egyelőre még képlékenyek. Egyelőre úgy tűnik, hogy a kormányra hatottak a tiltakozások: 27 százalék helyett “csak” 14 százalék lesz a cafeteria esetén fizetendő egészségügyi hozzájárulás - legalábbis ezt a módosító indítványt hagyta ma jóvá az Országgyűlés költségvetési bizottsága.
A működő kereskedelmi szálláshelyek közül 2012 szeptemberében még 2033 egység fogadott el fizetőeszközként üdülési csekket és 1737 egység Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek 790 millió forint értékben fizettek SZÉP-kártyával a szálláshely- és kapcsolódó szolgáltatásokért - a KSH gyorsjelentése szerint.

Kínlódnak a wellness hotelek

Szeptemberben 30 gyógyszálloda és 163 wellness-szálló működött. Míg a gyógyszállodáknál az összes vendégéjszakák száma (leginkább a belföldiek hatására) 5 százalékkal mérséklődött, a wellness-szállókban viszont közel 20 százalékkal  növekedett. A szobák kapacitáskihasználtsága szeptemberben a gyógyszállóknál kedvezőbben alakult (71%), miközben a wellness-szállodák átlag alatti foglaltságot értek el (52%). A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára a gyógyszállóknál 13 800 forint, a wellness-szállóknál 15 100 forint volt.

Még mindig bővül a kapacitás
Magyarországon 2012. szeptember 30-án 2819 kereskedelmi szálláshely működött, ezen belül 952 szálloda 56 ezer szobával, 1009 panzió 11 ezer szobával működött. A szállodákban szeptemberben 428 szobával több állt rendelkezésre, mint az előző év azonos időszakában. Budapesten a vizsgált időszakban 184 szálloda működött, ezek kapacitása közel azonos volt, mint 2011-ben. Az egyéb szálláshelyek (üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek) száma országosan 858 volt.
Budapesten a vendégforgalom összességében 9,8 százalékkal nőtt – a külföldivendég-forgalom dinamikus növekedésének eredményeképpen – miközben a  belföldivendég-éjszakák száma jelentősen (12%) visszaesett. A vendégforgalom jelentős részét fogadó három–öt csillagos kategóriákban a szobák átlagára szeptemberben 9900 és 37 700, az egy kiadható szobára jutó árbevétel 6300-31 000 forint között alakult, ami 35–133, illetve 22–109 eurónak felelt meg.

Eddig jó, de...

Az esztendő első 9 hónapjában a kereskedelmi szálláshelyeken 4,1, a szállodákban 7,7 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma a tavalyi adatokhoz képest. Az árbevétel 7, illetve 8,5 százalékkal emelkedett. A szektorban ugyanakkor a foglaltság éves összevetésben 3,3 százalékos javulása ellenére is mindössze 48,6 százalék volt átlagosan a január-szeptemberi időszakban, a 50 százalékos kritikus határ alatt ragadt tehát a július-szeptember kedvező adatai után is.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo