A magyar kapcsolatokat is érintheti Merkel visszavonulása

Angela Merkel 18 évig állt pártja, a kereszténydemokrata CDU élén, emellett 13 éve országának kormányfője. Két súlyos választási vereség után pártelnökségéről most lemondott, de valószínűtlen, hogy 2021-ig kancellár maradhat, amint azt reméli.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az egykori NDK-ból származó, lelkész-családból született fizikus a rendszerváltás idején, Helmut Kohl kancellár támogatásával került a politikába – hogy azután később ő buktassa meg a német egyesülés kormányfőjeként ünnepelt politikust.

hu.wikipedia.org

Angela Merkel kitűnő politikai érzékével ciklusok során, koalíciós kormányok élén irányította a politikát, a szociáldemokrata SPD mellett a liberális FDP-vel is szövetkezve. Kormányzása alatt Németország (Merkel tehetségének is köszönhetően) növekvő szerepet kapott az európai – és a világpolitikában. A mind bel-, mind külföldön rendkívül népszerű politikus sikerútja akkor ért véget, amikor 2015-ben úgy döntött: minden korlátozás nélkül befogadja az országba a Közel-Keletről és máshonnan érkező menekültek százezreit.

A CDU és bajor testvérpártja, a CSU már a 2017-os parlamenti választásokon visszaesett és csak nehezen tudott az SPD-vel kormányt alakítani. Az Alternatíva Németországért (AfD) nevű új, szélsőjobboldali párt nem csak a CDU menekült-politikáját kérdőjelezte meg, hanem a kormányzó két néppárt politikáját általában. Az elmúlt hetekben a CSU és a CDU, nemkülönben az SPD két tartományi választáson szenvedett rendkívül súlyos vereséget. Az AfD immár minden tartomány parlamentjében két számjegyű frakcióval van jelen, míg a szavazások másik nagy győztese a Zöldek baloldali-liberális pártja.

Merkel ezt a csatát kipipálhatja, de mi lesz tovább?
Keddre virradóra végül megegyeztek a német kereszténydemokrata pártok a menekültügy vitatott kérdéseiben. A csatát Angela Merkel kancellár nyerte, de a háborúnak, amely tovább folyik, várhatóan vesztese lehet.
A CDU december eleji kongresszusán választja meg új elnökét. Az esélyes jelöltek: Annegret Kramp-Karrenbauer, Saar-vidék tartomány volt miniszterelnöke, Jens Spahn, egészségügyi miniszter és Friedrich Merz, a CDU egykori frakcióvezetője, aki a 2000-es évek elején szembekerült Merkellel és távozott a politikából.

Feltételezhető, hogy belátható időn belül lemondásra kényszerül a CSU éléről a pártelnök és szövetségi belügyminiszter, Horst Seehofer is, akinek a kancellárral vívott belharca egyik tényezője volt a kormány megbénulásának. A helyzet súlyosan hat ki az SPD-re is, amelyben a tagság növekvő része igényli, hogy a CDU/CSU-val való, kudarcos kormányzás helyett vonuljanak ellenzékbe. A vezetés ezt mindkét nagy pártban szeretné elkerülni: új választás várhatóan mind a kereszténydemokraták, mind a szociáldemokraták további visszaesését, a szélsőjobb erősödését, így ingatag politikai viszonyokat hozna.

A koalíciós kormány további gyengülése mindenesetre máris negatív befolyással lehet az európai politikára, amelynek tengelyét a német-francia együttműködés adja. Míg az erős német-magyar gazdasági kapcsolatokat a berlini belső harcok nem érintik, a jónak nem nevezhető politikai kapcsolatok jövője nem belátható. Azokban a CDU/CSU és az SPD tovább kormányzása esetén aligha várható javulás – még kevésbé, ha egy jövendő német kabinetben a Zöldek, és/vagy az FDP is helyet kap.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo