A koronavírus miatt lettek olcsóbbak az élelmiszerek?

Mérséklődtek az élelmiszerárak a globális piacokon négy hónap drágulást követően, miután bezuhant a növényi olajok ára részben a koronavírus (COVID-19) járvány keltette keresletvisszaesés körüli félelmek miatt.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete élelmiszerár-indexe, amely a nemzetközi kereskedelem legfontosabb terményeinek havi árváltozását követi le, 1 százalékkal alacsonyabban zárt februárban az előző hónaphoz képest, de még ennek ellenére is 8,1 százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőtti szintet.

Csökkennek az árak

A növényi olajok indexe 10,3 százalékot esett január óta ahogy a pálmaolaj ára a vártnál nagyobbat zuhant a bőséges malajziai termelés, az indiai kereslet időleges visszaesése és a koronavírus terjedése körüli aggodalmak együttesétől.

A gabonafélék ára átlagban 0,9 százalékkal mérséklődött. A búza ára csökkent reagálva az erős piaci kínálatra, továbbá a kukoricáé is, az állattartó szektor visszaeső igényei hatására. Ezzel szemben a rizs ára nőtt a távol-keleti és kelet-afrikai vevők aktivitása következtében.

Kép: Pixabay

A FAO 2 százalékos árcsökkenést regisztrált a húsfélék esetében. Szakértők ezt a kínai importcsökkenéssel magyarázzák, amire hatással volt a tengeri szállítmányozás akadozása. A szárazság miatti kényszervágások Új-Zélandon további nyomás alá helyezték a birkahús kereskedelmi jegyzését; a szárnyashús ára negatívan reagált a csökkenő ázsiai keresletre.

A tejtermékek drágultak

A tejtermékek összesítve 4,6 százalékkal drágultak főleg a sajt jegyzésének erősödése és részben a ausztrál tejtermelés visszaesése miatt. A tejpor ezzel ellentétben olcsóbb lett miután Kína, a világ legnagyobb tejport-importőre, vásárlásai a logisztikai nehézségek miatt lelassultak.

A cukor ára 4,5 százalékkal nőtt az negatív indiai és thai termelési kilátások és az erős globális kereslet kombinációja következtében.

Pozitív globális gabonatermelési kilátások

A FAO legfrissebb Gabonakészletek és -igények gyorsjelentésében megemelte az idei gabonatermelésre vonatkozó előrejelzését 2 719 millió tonnára, ami a nyugat-afrikai és ukrán kukoricatermelés erősödésének tudható be.

A búzatermelés várhatóan eléri a rekord-közeli 763 millió tonnát, míg a szemestermény-kibocsátás 2020-ban is erős lesz Argentínában, Brazíliában és Dél-Afrikában.

A gabonafelhasználás mértéke a 2019-2020-as ciklusban akár történelmi rekordot is dönthet (2 721 millió tonna), melynek hátterében az élelmiszeripar, a takarmány-előállító és más ipari cégek megnövekedett kereslete áll.

Mindemellett a FAO előrejelzése szerint a világ gabonatermelése a 2020-as szezon végére megközelítik a 886 millió tonnát, vagyis a készletek és felhasználás aránya a kényelmes 30 százalékos szintre áll be. A gabonafélék kereskedelme 2,3 százalékkal is bővülhet a FAO szerint, és a növekedés több mint feléért a búza felel majd.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo