A CSOK a remény az építőiparnak

Májusban 568 építőipari céget törölt a cégbíróság, ez 4,3 százalékkal kevesebb, mint az áprilisi rekord volt, de így is 23 százalékkal haladja meg a tavaly májusi értéket. Az adatokat közlő Opten céginformációs szolgáltató szerint egész évben magas marad a megszűnési ráta az ágazatban, ugyanakkor a Családi Otthonteremtési Kedvezmény új lendületet adhat az ingatlanszektornak és azon keresztül az építőiparnak is.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

Májusban némiképp csökkent a megszűnő társaságok száma az építőiparban, de így is nagyon magas maradt a törölt cégek számát a működőkhöz viszonyító megszűnési ráta – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató friss adataiból. Májusban 568 ágazati céget törölt a cégbíróság. Ez 4,3 százalékkal kevesebb az áprilisi – rekordnak számító – 596-nál, ám így is 23 százalékkal több, mint az egy évvel korábbi 463.

„Önmagában kedvező, hogy az idén hónapról hónapra rekordot döntő megszűnési mutató megtorpant, egy havi kedvező adatból ugyanakkor nem érdemes a hosszú távú trend megtörésére következtetni” – nyilatkozta a cég közleményében Tóth Tamás, az adatot közlő Opten ügyvezető igazgatója. Az igazgató szerint tavaly május óta több mint 3000-rel csökkent a működő vállalkozások száma az ágazatban, így a törölt cégeket a működőkhöz viszonyító éves szintre vetített megszűnési ráta egy év alatt 9,8 százalékról 12,7 százalékra emelkedett. „Ez nagyon jelentős növekedésnek számít, és nem is számítunk a tendencia megtörésére, hiszen az általában a cégek megszűnéséhez vezető cégbírósági eljárások száma tavaly jelentősen emelkedett” – mondja Tóth Tamás.

Tisztul, de van még hova

Kedvező ugyanakkor, hogy – a többi ágazathoz hasonlóan – az építőiparban is csökkent azoknak a társaságoknak az áranya, amelyek felszámolási eljárást követően jutottak erre a sorsra. Tavaly májusban a mutató 61 százalékon állt, idén májusban viszont már csak 45,6 százalékon. „Ez egyértelmű jele az ágazatban zajló megtisztulási folyamatnak, hiszen ezek azok a vállalkozások, amelyek adósságokat hátrahagyva tűntek el a piacról” – mondja Tóth Tamás.

Az üzleti kultúrának az építőiparban persze még van hová fejlődnie. Ha az összes ágazatot tekintjük, akkor a felszámolás után megszűnő cégek száma már alig éri el a 35 százalékot. „Bízunk benne, hogy az építőiparban is tovább javul a mutató, részint azért, mert egyre kevesebb új társaságot alapítanak a régiek romjain azok eszközeit átvéve, másrészt azért, mert vannak jelei a lakáspiac felfutásának, ami a nehéz likviditási helyzetben levő kis ágazati vállalkozásokat is levegőhöz juttathatja” – mondja az Opten ügyvezetője.

Szocpol helyett CSOK
Július 1-jétől Családok Otthonteremtési Kedvezménye néven már használt lakás vásárlására és akár egy gyermekes családok számára is elérhető lesz az új szocpol. A támogatás összege 500 ezer és 3,250 millió forint között lehet, de több dologtól is függ, és területileg eltérő lehet. Itt találja a további részleteket.
Mérföldkő előtt

2015 második fele mérföldkő lehet az építőipar számára, vannak pozitív és negatív előjelek is bőven. A 2014-ben indult költségvetési beruházások most vannak a csúcson, ugyanakkor az újonnan kötött szerződésállomány tekintetében már nem ilyen fényes a helyzet, hiszen a versenyszektor megrendelései nem tudják pótolni a csökkenő költségvetési beruházásokat.

Mindemellett számos pozitív tényező ad bizakodásra okot. Az alacsony jegybanki alapkamat a lakossági szektort ingatlanberuházásokra ösztönözheti. Az kis kockázatú értékpapírok már alig fizetnek kamatot, így a befektetés jellegű ingatlanvásárlás szerepe tovább növekedhet, különösen mert a brókerbotrány után megrendült a bizalom az értékpapírokban. Másfelől az alacsony alapkamat a kamatköltségek csökkenésén keresztül a hitelből történő ingatlanvásárlást is segíti.

Mindezen túl az induló Családi Otthonteremtési Kedvezmény is segíthet az ingatlanvásárlásokban és -bővítésekben, így a nyár folyamán vélhetően tömegek fognak újra elgondolkodni az építőiparnak munkát adó kisebb beruházásokon.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo