35 helyen kell jelentkezni egy álláshoz?

A frissdiplomások többsége álláshirdetésre való jelentkezés vagy személyes ismeretség útján jut be első munkahelyére. A harmadik leggyakoribb módja a munkahelyszerzésnek, amikor a volt hallgatót a korábbi szakmai gyakorlatos helye alkalmazza.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Flickr

A frissdiplomások 38 százaléka egy hónapon belül, 58 százaléka pedig 3 hónapon belül pedig 58% talált magának munkát. Az első állás megszerzéséhez a diplomásoknak átlagosan 35 helyen kell próbálkozniuk, amiből 6 állásinterjú konkretizálódik – derül ki a BGE Diplomás Pályakövetési Rendszere keretében végzett kutatásból.  A diplomások mindössze négy százaléka számít tartós munkanélkülinek, aki több éven keresztül keresi a neki megfelelő állást.

Válaszra se méltatnak? Na az tényleg dühítő
Rendszeresen visszatérő panasz az álláskeresők részéről, hogy nem kapnak visszajelzéseket a beadott pályázataikkal kapcsolatban, nem tudják, hogy pontosan hol tart a kiválasztási folyamat, illetve hogy számíthatnak-e arra, hogy személyesen is bemutatkozhatnak. Ez a bizonytalanság nem csak más hirdetők irányába tereli a megfelelő jelölteket, de a hirdető cégbe vetett bizalmat is rombolhatja.
A többség (26%) álláshirdetésre való jelentkezésnek köszönhetően került be első munkahelyére, vagy személyes ismeretség révén alkalmazták (24%). A harmadik leggyakoribb módja a munkahely megtalálásának az volt, amikor a volt hallgatót a gyakorlati helye alkalmazta (19%). A megkérdezettek 17%-a közvetlenül a munkáltatónál jelentkezett, illetve 8% korábbi munkakapcsolat révén jutott a munkához.

Összességében a diplomásoknak átlagosan 35 helyen kellett próbálkozniuk ahhoz, hogy megszerezzék első állásukat. Állásinterjúra pedig csupán átlagosan 6 esetben hívták be a végzett hallgatókat a munkaadók.

A megkérdezettek kétharmada (72%) a tanult szakmájában helyezkedett el: 21% a saját, további 51% a saját és ahhoz kapcsolódó szakterületen. A nagy többség (87%) állandó jellegű és határozatlan idejű, 11% pedig határozott idejű munkaszerződésről számolt be.

A kutatásba bevont öregdiákok összességében elégedettek a munkájukkal, illetve munkakörülményeikkel. Leginkább a munka személyi, illetve tárgyi körülményeivel, valamint a munka szakmai, tartalmi részével elégedettek. Legkevésbé a szakmai előmenetellel, valamint a jövedelemmel, juttatásokkal szemben mutatkozott elégedettség. Mindent összevetve a megkérdezettek 28%-a teljesen, 56% pedig elégedett a munkájával.

Y-ok: azért a pénz az úr
Gyors karrier, trendi cég és rugalmasság – ez még a fizetésnél is vonzóbb a fiataloknak, legalábbis állítólag. Valójában viszont úgy tűnik, a többség sokkal inkább két lábbal áll a földön. Mi a különbség az álmok és a valóság között az Y generációban?

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo